۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۰
کد خبر: 83302742
۰ نفر
پوتین سفیر تازه كار خود در بلاروس را بركنار كرد

مسكو - ایرنا - رئیس جمهوری روسیه تنها یك سال پس از انتخاب سفیر جدید این كشور در بلاروس به خاطر اختلافات بوجود آمده میان مینسك و مسكو مجبور شد سفیر خود را بركنار كند.

به گزارش روز شنبه خبرنگار ایرنا در مسكو، اختلافات میان روسیه و بلاروس دی ماه پارسال آغاز شد وقتی كه الكساندر لوكاشنكو رئیس جمهوری بلاروس كه از خودداری روسیه از تسهیلات مالیاتی در صادرات نفت به بلاروس برآشفته شده بود اعلام كرد كه روسیه در صورت ادامه اقدامات خود، بلاروس را به عنوان تنها متحد در غرب از دست خواهد داد.
اظهارات تند رئیس جمهوری بلاروس علیه كرملین باعث شد تا ولادیمیر پوتین بلافاصله با او تماس بگیرد و دو طرف در مسكو با یكدیگر دیدار و گفت وگو كنند؛ ساعاتی بعد نیز دو طرف برای نشان دادن روابط مستحكم خود هاكی روی یخ بازی كردند.
اما چند روز پیش پوتین حدود 40 حكم را امضا كرد كه در بین آنها تسهیل در روند دریافت تابعیت روسیه برای اوكراینی ها و ایجاد اینترنت ملی پر سر و صدا ترین آنها بود با این وجود در این بین سفیر روسیه در بلاروس هم تغییر كرد هر چند كه برخی رسانه های روسیه اعلام كردند سفیر روسیه برای دریافت پست جدیدی از بلاروس فراخوانده شده است.
مساله ازآن جهت اهمیت یافت كه میخائیل بابیچ سفیر روسیه كمتر از یك سال بود كه به این پست منصوب شده بود.
صاحبنظران در روسیه معتقدند كه بابیچ حداقل دو بار در یك سال گذشته مقامات بلاروس را برآشفته كرده است.
نخستین مورد به مصاحبه سفیر روسیه در بلاروس باز می گردد آنجا كه وی مینسك را به تعیین فرمت همگرایی و نه عیب جویی های متقابل فراخواند.
وزارت خارجه بلاروس بلافاصله به این اظهار نظر واكنش نشان داد و اعلام كرد كه لحن صحبت سفیر روسیه در بلاروس پلیسی است و وی تفاوت بین حوزه فدرالی و دولت مستقل را نمی داند.
یادآور می شود كه روسیه و بلاروس در چارچوب جامعه همسود، اتحادیه اقتصادی اوراسیا و پیمان امنیت جمعی با یكدیگر همكاری می كنند و دو كشور همچنین در سال 1998 موافقت نامه ای را برای ایجاد دولت اتحادی بین دو كشور امضا كرده اند و در راستای اجرای آن هر سال روسای جمهور، نخست وزیران، وزرای خارجه و سران مجالس قانونگذاری دو كشور با یكدیگر دیدار و درباره همكاری های دوجانبه گفت وگو و تبادل نظر می كنند.
اما این پایان ماجرا نبود چرا كه كمتر از دو ماه بعد، بابیچ رئیس جمهوری بلاروس را مورد انتقاد قرار داد و بار دیگر وزارت خارجه بلاروس را مجبور به واكنش كرد.
در واكنش دوم، وزارت خارجه بلاروس اعلام كرد كه سفیر روسیه در مینسك به دنبال نابود كردن رابطه دو كشور است.
روزنامه كامرسانت از جمله رسانه های روسیه بود كه به این مساله واكنش نشان داد.
این روزنامه به نقل از منابع آگاه گزارش داد كه بالا گرفتن اختلافات میان سفیر روسیه با مقامات بلاروس باعث شد كه لوكاشنكو شخصا از پوتین بخواهد كه سفیر خود در مینسك را فرابخواند و او را بركنار كند و روسیه در امور داخلی این كشور دخالت نكند.
بنابراین به نظر می رسد سناتور دمیتری مزنتسف سفیر جدید روسیه با همین هدف راهی مینسك شده است تا علاوه بر تحقق وعده پوتین به لوكاشنكو، به عنوان سفیر جدید روسیه در مینسك به اختلافات پیش آمده میان دو طرف در ماه های اخیر پایان دهد.
اروپام ** 1346 **