ایران و سوریه درباره تشكیل كارگروه مشترك گمركی توافق كردند

تهران- ایرنا- رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران در دیدار رئیس اتاق صنایع و بازرگانی دمشق، پیشنهاد تشكیل كارگروه مشترك بین گمرك ایران و سوریه را برای پیگیری مستمر و حل مشكلات بازرگانان 2 كشور ارائه كرد كه این امر با موافقت طرف مقابل روبرو شد.

به گزارش عصر شنبه تارنمای وزارت اموراقتصادی و دارایی، «مهدی میراشرفی» افزود: شرایط باید به گونه‌ای فراهم شود كه كالاهای 2 كشور سریع‌تر مبادله شود.
وی ادامه داد: آشنایی بازرگانان با قوانین و مقررات تجاری 2 كشور به تسهیل تجارت دوجانبه كمك می كند.
معاون وزیر اموراقتصادی و دارایی جمهوری اسلامی ایران تاكید كرد «سوریه دوست ایران است و ما خواهان توسعه روابط دوجانبه، به‌ویژه همكاری‌های اقتصادی و تجاری با این كشور هستیم».
وی افزود: ما تلاش می‌كنیم با رفع موانع و مشكلات، روابط تجاری بین 2 كشور تسهیل شود.

** پیامدهای تشكیل اتحادیه تجاری ایران، سوریه و عراق
در این دیدار همچنین درباره تشكیل اتحادیه تجاری ایران، سوریه و عراق مطالبی بیان و تاكید شد این امر باعث افزایش سطح تجاری و دسترسی به بازارهای 2 طرف از یك‌سو و گسترش فعالیت‌های گردشگری می شود.
همچنین در این نشست تولید مشترك كالا بین ایران و سوریه مطرح شد كه با توجه به آشنایی بازرگانان 2 كشور به نیازهای كنونی، بسیاری از آنها برطرف می شود.
رئیس اتاق صنایع و بازرگانی دمشق نیز در این دیدار تمایل كشور خود را برای افزایش همكاری‌های اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران اعلام كرد.
«سامر الدبس» گفت: برای تحقق این امر باید برنامه‌ریزی لازم صورت گیرد و تسهیلاتی به وجود آید تا بازرگانان 2 كشور بتوانند راحت‌تر و سریع‌تر به مراودات تجاری بپردازند.
اعضای هیات سوری نیز در این دیدار پیشنهادهایی در زمینه تسریع روند مبادلات و آسان‌سازی تجارت 2 كشور ارائه كردند.
به گزارش ایرنا بر اساس آمار سازمان توسعه تجارت ایران، تهران- دمشق سطح مبادلات تجاری خود را از 125 میلیون دلار در سال 1392 به 185 میلیون دلار در سال 1396 رساندند.
سال 1396 میزان صادرات ایران به سوریه 172 میلیون دلار بود و واردات از این كشور 13 میلیون دلار ثبت شد.
دبیر ستاد توسعه روابط تجاری ایران و سوریه یازدهم اردیبهشت ماه اعلام كرد: زیرساخت های خوبی بین 2 كشور وجود دارد و توافقنامه تجارت آزاد بین تهران- دمشق كه به امضا رسیده است، باید به توسعه روابط اقتصادی كمك كند.

اقتصام*3061*1961*