سی ان ان: ترامپ با مشاورانش درباره ونزوئلا اختلاف نظر دارد

تهران – ایرنا – سی ان ان گزارش داد: در حالی كه رئیس جمهوری آمریكا به در پیش گرفتن رویكردی احتیاط آمیز درباره تحولات ونزوئلا تمایل دارد، برخی دستیاران ارشد و تندروی وی با سرسختی خواستار دخالت نظامی واشنگتن در این كشور آمریكای لاتین هستند.

به گزارش عصرشنبه ایرنا، تارنمای سی ان ان به نقل از مقام های آگاه دولت آمریكا نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده پس از ناكامی انتظاراتش درباره انتقال قدرت در ونزوئلا، با ابراز ناراحتی از تحریك آشكارتر برخی از مشاوران بلندپایه اش مانند جان بولتون مشاور امنیت ملی و مایكل پمپئو وزیر امور خارجه به مداخله نظامی در ونزوئلا، خواستار خویشتنداری دستیارانش در این باره شده است.
ترامپ پس از تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین همتای روس خود در روز جمعه، به رغم ادعاهای مقام های بلندپایه كاخ سفید درباره ادامه كمك رسانی مسكو به كاراكاس، احتمال دخالت مسكو در ونزوئلا را اندك دانست.
سی ان ان افزود: این امر به معنی وجود تضاد میان رئیس جمهوری آمریكا با مقام های دولتش است كه افزون بر درخواست كاملا آشكار برای تغییر قدرت در كاراكاس، به صورت مداوم از رد احتمال مداخله نظامی واشنگتن در ونزوئلا خودداری می كنند.
به نوشته تارنمای سی ان ان؛ ترامپ از تحریك آشكار مشاور امنیت ملی و دیگر دستیارانش برای روی آوردن به گزینه نظامی، ناراحت شده و به دوستانش گفته است اگر بولتون راه خود را ادامه داده بود، تاكنون در چند مكان دنیا جنگ به راه انداخته بود.
با اینكه ترامپ از مدت ها پیش اعلان كرده است كه همه گزینه ها درباره ونزوئلا روی میز قرار دارد، اما ظاهرا دستیارانش همزمان با قیام روزهای گذشته به رهبری خوان گوآیدو كه ایالات متحده او را به عنوان رئیس جمهوری قانونی ونزوئلا به رسمیت شناخته است، تمایل بیشتری به گزینه نظامی پیدا كرده اند.
پمپئو به شبكه فاكس نیوز گفته است كه احتمال كاربرد گزینه نظامی وجود دارد و در صورتی كه این اقدام لازم باشد، ایالات متحده آن را اجرا خواهد كرد. بولتون نیز همزمان با فشار بر پنتاگون برای آمادگی برای گزینه نظامی، به یك شبكه خبری گفته است كه واشنگتن اجازه بدرفتاری با گوآیدو را نخواهد داد.
بر این اساس،به نظر می رسد ترامپ كه تاكنون به بولتون امكان عمل گسترده ای برای مدیریت اوضاع ونزوئلا داده بود، اخیرا محتاط شده و به صورت خصوصی درباره قابل اعتماد بودن طرح های وی برای دستیابی به قدرت و جلب حمایت ارتش ونزوئلا، ابراز نگرانی كرده است.
همچنین سی ان ان در مطلب تحلیلی با عنوان پرسش هایی درباره قابل اعتماد بودن سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده افزود: تردید رئیس جمهوری آمریكا در باره اطلاعاتی كه در باره اوضاع ونزوئلا دریافت می كند، پس از شكست كودتای ارتش این كشور كه گوآیدو و مقام های واشنگتن روی آن حساب بازكرده بودند، افزایش یافت و منجر به بدگمانی وی درباره قابل اعتنا بودن اطلاعات سازمان های امنیتی ایالات متحده شد كه حاكی از آمادگی مقام ها و دستیاران ارشدنیكلاس مادورو رهبر ونزوئلا برای دست برداشتن از قدرت و پیوستن به اردوی مخالفان بود.
به نوشته سی ان ان به نقل از منابع آگاه كاخ سفید، ترامپ در نشست های روزهای اخیر با دستیارانش، درباره قابلیت اعتماد به اطلاعات دریافتی در باره گوآیدو و ونزوئلا، و درستی روش تحلیل و تفسیر آنها، ابراز تردید كرده است.
سی ان ان به نقل از یك فرد آگاه از محتوای نشست روز چهارشنبه گذشته كاخ سفید برای بررسی اقدامات بعدی در ونزوئلا نوشت كه این مذاكرات تنها حدود 10 تا 15 دقیقه طول كشیده است.
دولت ونزوئلا سه شنبه گذشته از خنثی سازی تلاش گروهی نظامی برای كودتا كه آنان را خائنان مرتبط با مخالفان توصیف كرد، خبر داد.
خورخه رودریگز وزیر اطلاع رسانی ونزوئلا افزود كه نیروهای امنیتی كشورش با گروهی خائن در ارتش مقابله می كنند كه در تلاش برای كودتا در این كشور بوده اند.
این درحالیست كه گوایدو رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا مدعی شده بود كه برخی از عوامل ارتش این كشور به وی پیوسته و خواستار آغاز عملیاتی برای آزادی ونزوئلا شد.
بولتون، پمپئو و شماری از مقام های واشنگتن از عصیان گوآیدو و شورش نظامیان حمایت كرده اند.
شبد**اروپام**1486**