۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۳
کد خبر 83302605
۰ نفر
تعطیلی دومین بازار بزرگ وب تاریك

تهران- ایرنا - نیروهای پلیس آلمان توانستند گردانندگان اصلی دومین بازار بزرگ وب تاریك را دستگیر كنند.

به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا، در این عملیات پلیسی علاوه بر توقیف سرورهای این بازار اینترنتی كه با عنوان بازار وال استریت شناخته می‌شد، بیش از 615 هزار دلار وجه نقد و همچنین ارزهای اینترنتی بیت كوین و مونرو با ارقام شش رقمی كشف شد. اكنون ارزش هر بیت كوین معادل 5700 دلار و هر مونرو 65 دلار است.
این دستگیری بخشی از عملیات «گروه وب تاریك» است كه توسط اتحادیه اروپا اداره می‌شود و جدیدترین اقدامات پلیسی علیه بازارهای فعال در وب تاریك به شمار می‌آید.
وب تاریك بخشی از شبكه جهانی وب است كه از مجموعه‌ای شبكه‌های كوچك تشكیل شده و از اینترنت استفاده می‌كند، اما دسترسی به آن تنها با استفاده از نرم‌افزارهای خاص، تنظیمات اختصاصی یا با استفاده از مجوزهای خاص امكان‌پذیر است. وب تاریك بخشی از وب پنهان است كه محتویات آن توسط موتورهای جستجوی استاندارد نشانه‌گذاری نمی‌شود و در نتیجه در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد.
همزمان با این عملیات نیروهای پلیس فنلاند نیز توانستند یك بازار فعال در وب تاریك موسوم به Silkkitie یا Valhalla را توقیف كنند و پلیس آمریكا نیز دو قاچاقچی مواد مخدر عمده را دستگیر كرد.
به گفته یوروپل، بازار اینترنتی وال استریت 1.5 میلیون كاربر داشته و در آن 5400 فروشنده مواد مخدر، بدافزار و سایر تجهیزات و مواد غیرمجاز فعال بودند و برخی از گردانندگان این بازار با تهدید كاربران به افشای اطلاعات هویتی از آن‌ها اخاذی می‌كردند.
به گفته مقامات قضایی آلمان، مالكان این بازار آنلاین غیرمجاز پس از این كه تحت بازرسی‌های سخت‌گیرانه قرار گرفته و با هجوم كاربران جدید به دلیل تعطیلی بزرگترین بازار آنلاین وب تاریك موسوم به Dream Market مواجه شدند، قصد خروج از این كسب و كار اینترنتی غیرمجاز را داشتند. اما در 16 آوریل امسال (27 فروردین)، پس از این كه فروشندگان متوجه سرقت وجوه خود شدند، ‌مقامات آلمانی شروع به دستگیری و تفتیش كردند.
در طول چند سال گذشته نیروهای پلیس در تلاش بودند تا به واسطه دستگیری گردانندگان بازارهای وب تاریك كه مدعی انجام تراكنش‌های مالی غیرقابل ردگیری و ناشناس از طریق شبكه Tor هستند، این بازارها را از بین ببرند. شبكه Tor یك نرم‌افزار رایگان كدباز است كه امكان ارتباطات ناشناس و پنهان كردن فعالیت‌های كاربران را از طریق انتقال ترافیك وب به یك شبكه رایگان متشكل از بیش از هفت هزار رله (نوعی كلید الكتریكی) فراهم می‌كند.
علمی**9259** 1055