۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۳۷
کد خبر: 83302518
۰ نفر
20 هزار واحد مسكونی برای سیل زدگان ساخته می شود

بیرجند - ایرنا - رئیس سازمان بسیج سازندگی گفت: امسال 20 هزار واحد مسكونی در غالب طرح « جهاد همبستگی ملی» برای سیل زدگان كشور ساخته می شود.

به گزارش ایرنا سرهنگ محمد زهرایی روز شنبه در جمع خبرنگاران خراسان جنوبی افزود: با توجه به نیاز مناطق سیلزده، طرحی تعریف شد كه برای نخستین بار سبب همگرایی بین نهادها، دستگاه‌ های اجرایی، مردم و خیرین شده است.
وی بیان كرد: اكنون 70 هزار مسجد در كشور وجود دارد كه در طرح جهاد همبستگی ملی، هر مسجد، یك پایگاه برای ساخت منازل آسیب دیده است.
رئیس سازمان بسیج سازندگی اظهار داشت: در این طرح مساجد با استفاده از توان و ظرفیت مردم و خیران برای ساخت منازل سیل زدگان به یك پایگاه تبدیل می شوند.
وی عنوان كرد: هدف از طرح جهاد همبستگی ملی، از یك طرف اتصال چند مجموعه اجرایی به یكدیگر و از طرفی شناسایی مساجد و گروه‌ های جهادی است كه بتوانند متولی اجرایی یك یا چند واحد مسكونی شوند.
زهرایی تاكید كرد: در طرح مذكور علاوه بر استفاده از ظرفیت پایگاه های مساجد، بعد از تكمیل منازل نیز بسیج اصناف و افراد خیر پای كار می ‌آیند تا با تهیه اقلام و كالاهای مورد نیاز مردم سیلزده درد و آلام آنان را كاهش دهند.
وی یادآور شد: از مجموع ساخت 20 هزار واحد مسكونی برای سیل زدگان، سهم خراسان جنوبی 450 واحد است كه تاكنون برای هر واحد 30 میلیون تومان كمك نقدی و مقداری كالا توسط بسیج اصناف جمع آوری شده است.
رئیس سازمان بسیج سازندگی در ادامه بر لزوم معرفی مشاغل خانگی به ویژه حوله ‌بافی و توبافی خراسان جنوبی گفت: باید با توسعه این مشاغل استان را به قطب این هنر‌ها تبدیل كرد.
وی ادامه داد: باید برنامه‌ ریزی صحیحی در زمینه صنایع دستی به ویژه حوله بافی داشته باشیم تا این استان به یك پایگاه جهانی حوله ‌بافی تبدیل و با تسهیل‌ گیری زمینه اشتغال بیشتری فراهم شود.
زهرایی با اشاره به آغاز 40 هزار پروژه عمرانی محرومیت زدایی زودبازده و عام المنفعه در كشور از دهه فجر 97 اظهار داشت: جنس این پروژه ‌ها دغدغه مردمی بوده و با رویكرد آب و اشتغال اجرا می‌ شود.
وی یادآور شد: عملیات اجرایی 17 هزار پروژه تاكنون آغاز شده و تاكنون عملیات سه هزار پروژه نیز در كشور به اتمام رسیده است‌.
از مجموع پروژه های عمرانی محرومیت زدایی در سطح كشور 750 پروژه سهم استان مرزی خراسان جنوبی است كه از این تعداد تاكنون 184 طرح عمرانی و محرومیت زدایی به اتمام رسیده است.
7557 *6054