4.68 میلیارد مترمكعب آب وارد دریاچه ارومیه شده است

ارومیه- ایرنا- مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی گفت: طی سال آبی جاری از رودخانه ها و سدهای استان چهار میلیارد و 680 میلیون مترمكعب آب وارد دریاچه ارومیه شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

كیومرث دانشجو روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: لایروبی 220 كیلومتر از رودخانه های اصلی و منتهی به دریاچه ارومیه و 500 كیلومتر از انهار، احداث آب بندها، سردهنه سازی و جلوگیری از انتقال آب در فصول غیر زراعی از اقدامات مهم این شركت برای اثرگذاری در امر احیای این دریاچه است.
وی با بیان اینكه شركت آب منطقه ای از جمله متولیان اصلی احیای دریاچه ارومیه محسوب می شود، اظهار داشت: جلوگیری از برداشت های غیرمجاز و كاهش 40 درصدی مصارف نیز از دیگر اقدامات این شركت به شمار می رود.
دانشجو با بیان اینكه در حال حاضر بیش از سه هزار كیلومترمربع از سطح دریاچه زیرپوشش آب قرار دارد، افزود: انسداد سه هزار حلقه چاه غیرمجاز، توقیف 130 دستگاه حفاری، فعالیت 70 اكیپ گشت و بازرسی در سطح استان جهت جلوگیری از تخلفات منابع آبی و تجهیز چهار هزار و 500 حلقه چاه به كنتور هوشمند از جمله فعالیت های این شركت در بخش حفاظت از منابع آب محسوب می شود.
دانشجو به مدیریت سیلاب اخیر نیز اشاره كرد و ادامه داد: شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی با رصد و پیش بینی بارندگی ها در دی سال گذشته نسبت به رهاسازی 600 میلیون مترمكعب آب از ذخایر سدها در جهت ظرفیت سازی برای كنترل سیلاب ها اقدام كرد.
وی افزود: لایروبی مسیر رودخانه های حوضه دریاچه ارومیه در كنترل سیلاب موثر بود و حداقل خسارت در بارندگی های اوایل سال جاری در این استان به بار نشست.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای آذربایجان غربی اظهار داشت: سال گذشته بیش از 300 هزار دانش آموز و چهار هزار معلم نیز در زمینه مصرف بهینه منابع آب در قالب طرح «داناب» آموزش دیدند.
به گزارش ایرنا دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال/از 1394/ به تراز اكولوژیك خود برسد؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشك شدن كرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشك شد.
همه كارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند كه مشاركت جوامع محلی در كنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.
دریاچه ارومیه در حال حاضر حدود چهار میلیارد و 700 میلیون مترمكعب آب دارد كه افزون بر 2.3 برابر زمان مشابه سال گذشته است.
8137/2093 /3072