750 پروژه محرومیت زدایی خراسان جنوبی در دست اجرا است

بیرجند - ایرنا - رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی گفت: از زمستان سال گذشته تاكنون 40 هزار طرح محرومیت ‌زدایی در كشور آغاز شد كه از این تعداد سهمیه استان 750 طرح بود كه اكنون در دست اجرا است.

به گزارش ایرنا مهدی هنری روز شنبه در همایش رسم هجرت و آئین اتمام 184 پروژه عمرانی كوچك و زود بازده و عام ‌المنفعه در استان افزود: تاكنون این تعداد پروژه به اتمام رسیده و عملیات اجرایی 290 پروژه نیز آغاز شده است.
وی ادامه داد: همچنین از مجموع 184 طرح عمرانی و محرومیت زدایی 142 طرح احداثی و 42 طرح تكمیل و بازسازی بوده است.
رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی از اجرای برنامه ‌های آموزشی تخصصی برای جهادگران خبر داد و اظهار داشت: از سال گذشته تاكنون 420 نفر از جهادگران استان دوره‌ های امداد و نجات را فرا گرفته اند.
وی با بیان اینكه تلاش داریم برنامه ها را به سمت رونق تولید پیش ببریم عنوان كرد: در فرایندهای ایجاد اشتغال و تكمیل زنجیره ها می توان از ظرفیت گروه های جهادی استفاده كرد.
هنری اضافه كرد: تشكیل شبكه دانشجویی قوی در دانشگاه بیرجند برای مشاركت در حوزه بازاریابی و فروش صنایع دستی و محصولات تولیدی روستاها از جمله این برنامه هاست كه از پایان سال قبل در استان آغاز شده است.
وی یادآور شد: در سیل اخیر بیش از 150 نفر از جهادگران استان به صورت خودجوش در مناطق سیل‌ زده كشور اعزام شدند.
رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین نوروز امسال 2 هزار جهادگر در قالب اردوهای جهادی در استان فعالیت كردند كه حضور جهادگران نسبت به سال گذشته 53 درصد رشد داشته است.
وی گفت: از ابتدای سال گذشته تاكنون 285 پروژه با همكاری دستگاه‌ هایی از جمله آستان قدس رضوی، بنیاد بركت و قرار گاه پیشرفت و آبادانی سپاه و سایر با اعتبار 17 میلیارد و 500 میلیون تومان به اتمام رسیده است.
هنری افزود: از سال 92 تاكنون سه هزار و 200 كارگاه اقتصادی مقاومتی با كمك به ایجاد كارگاه های كمك اشتغال روستایی، تكمیل زنجیره ها، تسهیل گری و ارتباط مردم با دستگاه های مختلف در استان شكل گرفته است.
وی یكی از برنامه های بسیج سازندگی را مردمی كردن اقتصاد دانست و اظهار داشت: سال گذشته در این زمینه 110 هزار قطعه مرغ بومی اصلاح نژاد شده با قیمت 30 درصد پایین از بازار بین سه هزار و 500 خانوار روستایی توزیع شد.
رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی هدف اصلی این طرح را تامین نیازمندی های خانوار دانست و ادامه داد: بعد از گذشت هشت ماه اكنون روزانه 2 هزار تخم مرغ در روستاهای محلی تولید می شود كه بخش زیادی از این خانواده ها در این زمینه خودكفا شده اند.
وی با بیان اینكه واحد جمع آوری این تخم مرغ ها به زودی در استان راه اندازی می شود تصریح كرد: از این طریق مشكلی برای بازار فروش این محصول وجود نداشته و درآمد آن عاید روستاییان می شود.
هنری اضافه كرد: امسال در ادامه طرح مردمی كردن اقتصاد در روستاهای استان، بحث نان محلی و دام را دنبال خواهیم كرد مردم نیز استقبال بی نظیری از این طرح ها دارند.
وی از تدوین سند توسعه روستایی خراسان ‌جنوبی با همكاری جهاد دانشگاهی استان خبر داد و گفت: در این راستا با استفاده از ظرفیت جهادگران این سند برای 109 روستا در سطح استان تدوین خواهد شد.
رئیس سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی افزود: امید است با هم افزایی و همكاری همه دستگاه ها و نهادها در حوزه اشتغال بتوانیم خدمات خوبی به مردم ارایه كنیم.
وی افزود: اگر حركت ها به صورت بخشی و دستگاهی باشد و مهم آرم ها و نشان ها نباشد به نتیجه نخواهیم رسید اما اگر آرمان ها محور قرار بگیرید با محوریتققرار گرفتن مردم گام های شایسته ای امسال برخواهیم داشت.
7557 * 6054