راه نجات كشور استفاده از اندیشه جوانان و تجربه  پیشكسوتان است

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: راه نجات كشور و برون رفت در بسیاری از مسایل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی؛ استفاده از فكر نو و اندیشه جوانان در كنار تجربه پیشكسوتان است.

به گزارش خبرنگارعلمی ایرنا، محمد شریعتمداری روز شنبه در حاشیه نشست معرفی خدمات و حمایت های صندوق نوآوری و شكوفایی ویژه شركت های تعاونی دانش بنیان و مراسم امضا تفاهم نامه 3جانبه صندوق نوآوری و شكوفایی، بانك توسعه تعاون و معاونت امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی در محل صندوق نوآوری و شكوفایی افزود: راه نجات كشور، سپردن بدنه میانی كشور به جوانان خلاق است، باید عمل و اجرا را به جوانان داد.
وی با اشاره به اینكه اقتصاد ما اقتصاد منبع محور است، با اشاره به منابعی كه برخی از آنها در شرف از بین رفتن است؛ گفت: ما باید تلاشمان را در ذخیره كردن و نگاه داشتن این منابع برای نسل های بعدی بكار گیریم.
شریعتمداری با اشاره به افزایش سهم ایران در بازارهای جهانی فولاد، پتروشیمی و سیمان افزود: در بازار سیمان به تولید 85 میلیون تن رسیده ایم و در نظر داریم با سرمایه گذاری دقیق به 110 میلیون تن افزایش دهیم.
وی با اشاره به اینكه اندیشه شركت های دانش بنیان كم كم دركشور پا گرفت، گفت: امروز برخی كارهای موفق را در كشور می بینیم كه نتیجه فعالیت دانش بنیان ها است، در توسعه اقتصاد پایدار باید ذهن انسان را در نظر بگیریم، باید به این سمت حركت كنیم.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در دوره كوتاهی فعالیت های دانش بنیان در كشور توسعه خوبی پیدا كرد، اما كمتر شاهد بیان آن هستیم. برخی از بیان پیشرفت های دانش بنیان ابا دارند، اما فعالیت دانش بنیان ها در كشور اتفاق خوبی است.
شریعتمداری با اشاره به اینكه بسیاری نخبگان جوان كشور از خارج برگشته و در كشور مشغول بكار شده اند، افزود: نباید با سنگ اندازی جلوی پای این جوانان موجب شویم كه باز به خارج از كشور بازگردند، تمام جوانان خارج نشین ما می توانند با ایجاد شركت های دانش بنیان و نفوذ دانش در سایر فعالیت ها، حركت كنند.
وی با اشاره به اینكه نفوذ دانش در قالب فعالیت های سنتی بسیار موثر است، گفت: در برهه تحریم، حضور تعاونی های دانش بنیان می تواند اثر گذار باشد، امكان ظهور و بروز فعالیت های دانش بنیان و دانش محور در كشور وجود دارد و بكر است. جوانان می توانند اقتصاد ایران را متحول كنند.
شریعتمداری گفت: راه اندازی مركز نوآوری تعاونی در كشور از كارهای خوبی است كه وزارت تعاون، كار و تامین اجتماعی از آن حمایت می كند، در این مركز خلق ایده های نو صورت خواهد گرفت، برای دسترسی به بازار روش های گوناگونی وجود دارد و یكی از آنها روش مبتنی بر دانش وعرضه محصولات دانش بنیان است.
وی بیان كرد: تاسیس اندیشكده تعاون در كنار مركز نوآوری تعاونی می تواند به توسعه فعالیت های تعاونی كمك كند، در برهه ای از زمان رابطه دانشگاه و تعاونی كمرنگ شد كه باید مجدد آن را پر رنگ كرد.

** فراهم كردن تضامین لازم برای جلوگیری از سرقت علمی توسط معاونت علمی ریاست جمهوری
شریعتمداری با اشاره به اینكه فعالان دانش بنیان به طور عام از برخی رفتارها رنج می برند، گفت: باید شرایطی را فراهم كنیم كه برخی كه دانش دارند، به صورت امن و ایمن دانش خود را ثبت كنند. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید تضامین لازم برای عرضه محصولات دانش بنیان در مقابل سرقت پدیده علمی را ارایه كند.
وی افزود: دركشور ما ایده خیلی ارزش ندارد، برای اینكه ارزشمند باشد باید راهكاری در نظر بگیریم و در این خصوص باید به سمت قوانین حقوقی صیانت مالكیت فكری برویم.
وزیر تعاون ، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به امضای تفاهم نامه 3 جانبه گفت: شروع فعالیت مشترك وزارت تعاون با صندوق نوآوری و شكوفایی و بانك توسعه تعاون بسیار مبارك است و امیدواریم هر روز شاهد فعالیت شركت های دانش بنیان در این بخش باشیم.
علمی ** 9340**1485