۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۴۴
کد خبر: 83302325
۰ نفر
محسن هاشمی: اختیارات شوراها محدود است

شهرری- ایرنا- رئیس شورای اسلامی تهران، ری، تجریش و شمیرانات گفت: شوراها با بیش از ١٠٠ هزار عضو در كشور به عنوان بزرگترین نهاد مردم سالاری محسوب می شوند، ولی تنها یك سوم از اختیارت آن به نمایندگان شوراها واگذار شده است.

به گزارش ایرنا، محسن هاشمی روز شنبه در دومین سمینار نقش شوراها در توسعه شهرستان ری در سالن كنفرانس فرودگاه امام خمینی(ره) با بیان اینكه در فصل هفتم قانون اساسی، هفت بند به اختیارات شوراها اختصاص یافته است، اظهار داشت: فرمانداران باید واگذاری اختیارات قانونی نمایندگان شوراها را از استانداران مطالبه كنند.
وی تصریح كرد: امروز بسیاری از مشكلات تهران و حومه آن به دلیل نبود انسجام دولت با شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش بر روی زمین مانده است.
هاشمی در ادامه به مشكلات مناطق جنوبی پایتخت اشاره كرد و گفت: صنعتی بودن و ارزانی ملك در شهرستان ری از دلایل مهاجر پذیری این مناطق محسوب می شود و بافت فرهنگی و اقتصادی این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.
وی عنوان كرد: مسئولان این شهرستان باید با ارائه چشم انداز روشن و چهره خوب از این شهر تاریخی، زمینه جذب سرمایه داخلی و خارجی را فراهم كنند.
رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: مشكلات جنوب پایتخت باید به صورت ویژه و مفید در كمسیون های تخصصی ارائه و راهكارهای آن اندیشیده شود.
وی با اشاره به اینكه حرم عبدالعظیم(ع) سالانه ١١ میلیون و روزانه به طور میانگین ٣٠ تا ٤٠ هزار زائر دارد، اضافه كرد: باید از این ظرفیت های مذهبی و تاریخی نهایت استفاده را در جهت توسعه شهرری انجام داد.
هاشمی افزود: همانگونه كه اولین خط ریل شهری در قالب واگن اسبی و قطار دودی با سرمایه گذاری خارجی در زمان قاجار در شهرری راه اندازی شد، امروز نیز باید زمینه سرمایه گذاری خارجی و داخلی در این شهرستان ایجاد شود.
وی یادآور شد: مسئولان از قدمت تاریخی و ویژگی كالبدی شهر می توانند در جهت درآمدزایی بیشتر استفاده كنند.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینكه منطقه ٢٠ تهران در داخل شهرستان ری واقع شده است، گفت: از هفت ناحیه این منطقه، پنج ناحیه در داخل شهرری واقع شده و مشكلات ساكنان ٢١ محله این منطقه در صحن شورای اسلامی مطرح و بررسی می شود.
وی با بیان اینكه شهردار تهران پویش سه شنبه های با دوچرخه را در تهران راه اندازی كرده است، افزود: این طرح در مناطق جنوبی پایتخت به دلیل شیب كم اگر به خوبی اجرا شود مورد توجه مردم قرار می گیرد.
هاشمی در خصوص جدایی مدیریت شهری ری از تهران و تشكیل شورای اسلامی مستقل در این شهر، گفت: این نوع ساختار توسط دولت و نظام ایجاد شده و استانداری ها باید این موضوع را دنبال كنند تا در صورت اجرا، قدرت دولت در توسعه این شهرستان كاهش پیدا نكند.
دومین سمینار نقش شوراها در توسعه شهرستان ری با حضور اعضای شورای اسلامی شهر تهران، ری، تجریش و شمیرانات و مسئولان شهرستان ری با هدف معرفی فرصت ها و تهدیدهای ری در فرودگاه بین المللی امام خمینی( ره) برگزار شد.
3218/6003