۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۰
کد خبر 83302267
۰ نفر
دست كانون بر سر فرشته هاي آسماني

سنندج - ايرنا - كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان كردستان با عضوگيري از كودكان با نيازهاي ويژه دست خود را بر سر اين فرشته هاي آسماني كشيده است.

به گزارش ايرنا، كانون پرورش فكري همان طور كه از نامش پيداست مكاني براي پرورش فكر، خلاقيت و استعدادهاي كودكان و نوجوانان است و براساس همين رسالت بزرگ و مهمي كه بر عهد دارد كودكان با نيازهاي ويژه را نيز فراموش نكرده و پرورش آنها را در برنامه هاي كاري خود قرار داده است.
كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان كردستان از سه سال گذشته در مركز فراگير فرهنگي هنري شماره3 سنندج اين طرح را آغاز و هم اكنون با 42 عضو ثابت و تمامي مدارس خصوصي كودكان و نوجوانان با نيازهاي ويژه در حال اجراي كردن اهداف خود است.
در نگاه اول به اين طرح شايد اين مسئله هويدا شود كه مگر يك كودك توانخواه نيازي به پرورش فكر، خلاقيت و شناسايي استعدادهايش هست كه در جواب مدير مسئول مركز فراگير فرهنگي و هنري شماره 3 بهاران سنندج گفت: بسياري از اعضاي توانخواه اين مركز بسيار بيشتر از اعضاي عادي داراي استعداد و توانايي هاي ويژه هستند كه براي شكوفا شدن نياز به پرورش دارند.
دلارا مفاخري روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا با اشاره به اينكه اين برنامه در كل استان تنها در مركز فراگير فرهنگي و هنري شماره 3 بهاران اجرا مي شود اظهار داشت: علاوه بر حضور 42 عضور ثابت با نيازهاي ويژه اين مركز در تمامي برنامه هاي مركز با اعضاي عادي، هر هفته سه روز براي مدرسه هاي توانخواهان شهر سنندج نيز برنامه اجرا مي شود.
وي با بيان اينكه مهم ترين هدف از اجراي اين طرح تلفيق اين افراد با اعضاي عادي و ورد آنها با جامعه است تا جايي كه اصطلاح كودكان استثنايي معني خود را از دست بدهد افزود: نقاشي، سفالگري، قصه گويي، نمايش فيلم و نمايش عروسكي از برنامه هاي تاثيرگذاري است كه براي اين افراد اجرا مي شود.
مفاخري با اشاره به تاثير بسيار خوب اين طرح در روحيه و روابط اجتماعي آنها اضافه كرد: بچه هاي كه به هيچ وجهه قادر به برقراري ارتباط حتي با خانواده خود نبوده اند توسط مربيان اين مركز موفق به برقراري ارتباط با بچه هاي عادي شدند.
وي همكاري مدارس براي اجراي هرچه بهتر اين طرح را بسيار خوب اعلام و عنوان كرد: آموزش هاي اين افراد هيچ تفاوتي با ساير اعضاي ندارد فقط مربيان به صورت غير مستقيم بيشتر از ديگر بچه ها به آنها توجه مي كنند.
مفاخري استقبال خانواده هاي داراي كودكان و نوجوانان توانخواه را از اين مركز بسيار خوب دانست و اضافه كرد: بعضي از خانواده ها بدليل سختي در رفت و آمد و نبود وسايل نقليه و ناتواني مالي نمي توانند بچه هاي خود را به مركز بياورند.
وي با اشاره اينكه گفت: عضوگيري كودكان و نوجوانان توانخواه در اين مركز به صورت رايگان است و توسط چهار مربي به آنها آموزش داده مي شود.
وي با اشاره به اينكه لذت آموزش اين كودكان هيچ گاه قابل مقايسه با اعضاي عادي نيست افزود: مربي هاي فرهنگي براي آموزش اين اعضا در تهران دوره ديده اند.
آيدا از اعضاي توانخواه اين مركز مشغول نقاشي است با اين پرسشم كه كدام يكي از مداد ها را بيشتر دوست داري؟ دستش را بر مداد آبي رنگ مي كشد و به چشمانش زل مي زند.
آبي رنگ مورد علاقه اش است اما او زندگيش را سبز مي بيند و مي گويد: كاش مادرم برايم قصه بگويد.
بودن در جمع بچه هايي كه معني رنگ سياه را مانند ما درك نكرده اند و براي اين رنگ با بقيه رنگ ها براي كشيدن نقاشي تفاوتي قائل نيستند تا آن اندازه تعامل برانگيز است كه فقط آنها مي توانند مانند خدا بدون تفاوت همه چيز را يكسان ببينند.
هم اكنون مركز فراگير فرهنگي و هنري شماره 3 بهاران سنندج، 2 هزار و 921 عضو دارد كه شامل يك هزار و 268 عضو پسر و يك هزار و 653 عضو دختر است.
در حال حاضر بالغ بر40 هزار كودك و نوجوان در سطح استان عضو كانون پرورش فكري كودكان ونوجوانان هستند.
7349 / 3034