تعامل با ایران به نفع اقتصاد جهان و تجارت جهانی است

بوشهر- ایرنا- مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: تعامل با ایران به نفع اقتصاد جهان و تجارت جهانی است.

به گزارش ایرنا، پایگاه اطلاع رسانی منطقه ویژه پارس روز شنبه به نقل از سید پیروز موسوی در نشست با رایزنان اقتصادی كشورهای بلژیك، ژاپن، آفریقای جنوبی و جمهوری آذربایجان افزود: جمهوری اسلامی ایران همواره خواستارهمكاری با همه كشورهاست و وزارت نفت برای مشاركت فعال با كشورها در زمینه های مرتبط با توسعه این صنعت از آمادگی كامل برخوردار است.
وی با اشاره به علاقه و همكاری برخی از شركت های مطرح نفتی جهان برای سرمایه گذاری درمنطقه ویژه گازی پارس اضافه كرد: ذخایر قابل توجه آن و مزیت اقتصادی طرح های بالادستی و پایین دستی دراین منطقه همواره مورد توجه شركت هایی نظیر توتال، انی، گاز پروم، پتروناس، هیوندایی ودایلیم قرار گرفته است.
موسوی گفت: این منطقه از كشور به دلیل نزدیكی به خوراك و آبراه بین المللی خلیج فارس و زیر ساخت هایی نظیر بندر و فرودگاه فرصتی مناسب برای سرمایه گذاری در صنایع بالادستی، میان دستی و پایین دستی است و در صورت ارائه درخواست های سرمایه گذاری، مشوق های اقتصادی ایجاد طرح ها در مناطق ویژه نیز به آنان تعلق خواهد گرفت.
مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس این منطقه را هاب انرژی خلیج فارس در آینده ای نه چندان دور دانست و تاكید كرد: وجود 24 فاز پالایشگاهی، 30 طرح پتروشیمی، 2 منطقه تخصصی و ویژه در پارسیان و لامرد ظرفیت بسیار بزرگی پیش روی سرمایه گذاران است و بدون شك همكاری در این زمینه می تواند تامین انرژی را تضمین كند.
وی یادآورشد: استان بوشهر بدلیل حجم سرمایه گذاری های انجام شده و درآمد حاصل از آن به عنوان پایتخت انرژی ایران شناخته می شود و ذخایر گاز این منطقه به تنهایی 8 درصد از كل ذخایز جهان است.
رئیس اداره تنظیم روابط اقتصادی وزارت امور خارجه برضرورت اهمیت جایگاه دیپلماسی اقتصادی در وزارت امور خارجه تاكید كرد.
كاظم محمدی افزود: استفاده از ابزارهای اقتصادی و سیاسی برای منافع كشورضرورت است و هدف از تشكیل معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه نیز استفاده از ابزار دیپلماسی برای تعامل با كشورها و تامین منافع و روان سازی فرآیند توسعه و گسترش مناسبت های اقتصادی و بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور است.
وی با اشاره به تهیه اولویت های اقتصادی كشور در معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: ایران دارای ظرفیت های بی شماری بویژه در بخش انرژی است و ما راهكارهای سرعت بخشی در همكاری های اقتصادی با سایر كشورها را تهیه و تدوین كرده و لازم است همه بخش های مختلف كشور در این زمینه همكاری لازم را داشته باشند.
وی ادامه داد: بر این اساس علم و فناوری و جذب گردشگر از مهمترین عرصه های تمركز در واردات كشور باید مد نظر قرار گیرد و در زمینه صادرات نیز برای كالاهای غیر نفتی و تربیت نیروی كار متخصص باید با دقت برنامه ریزی كرد.
رئیس اداره تنظیم روابط اقتصادی وزارت امور خارجه برضرورت جایگاه خاص و برجسته منطقه ویژه پارس در اقتصاد كشور تاكید كرد.
وی یادآور شد: به موزات فعالیت های اقتصادی معمول با كشورهای خارجی، شناسایی ظرفیت های اقتصادی استان ها و برنامه ریزی برای معرفی آن به رایزن های اقتصادی از مهمترین برنامه های وزارت امور خارجه است كه این امر با جدیت ادامه می یابد.
محمدی افزود: در20 سال آینده مصرف انرژی در جهان 2 برابر رقم فعلی خواهد بود بنابراین لازم است برای استفاده از ظرفیت های انرژی برای تامین منافع كشور نهایت بهره برداری را داشته باشیم.
6047/6043