وزیر تعاون: سهم اشتغال روستایی 10 برابر شده است

تهران– ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: در سال های گذشته سهم اشتغال روستایی كمتر از سه درصد از كل اشتغال كشور بود، اما این رقم در سال 97 به 30 درصد افزایش پیدا كرد كه نشان می دهد سهم اشتغال روستایی 10 برابر شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محمد شریعتمداری» امروز (شنبه) در مراسم امضای موافقت نامه طرح ملی مشاغل خانگی كه در پژوهشكده فرهنگ، هنر و معماری جهاد دانشگاهی برگزار شد، افزود: براساس برنامه ششم توسعه سالیانه باید 70 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری خارجی جذب شود تا 0.8 درصد بیكاری را كاهش دهد كه با توجه به شرایط موجود این امر محقق نشده است.
وی با بیان اینكه برای تحقق این هدف دو راه حل وجود دارد، اضافه كرد: یكی از راه حل ها این است كه با توجه به شرایط اقتصادی كشور و نبود بودجه كافی، بیكاری روز به روز افزایش یابد و لشكر بیكاران رو به جلو حركت كند و دشمن به خواسته خود برسد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اضافه كرد: راه حل دوم این است كه با توجه به امكانات و فرصت های موجود و با كمك روش های مبتكرانه از روش های سنتی فاصله گرفت و به سوی شیوه های جدید حركت كنیم كه توجه به اشتغال روستایی و مشاغل خانگی یكی از این شیوه هاست.
وی افزود: هرگاه سخن از توسعه مشاغل روستایی و خانگی می شود، توجه ها به سمت اعطای تسهیلات می رود در حالی كه باید از آن فاصله گرفت و در مقابل به سمت توانمندسازی افراد و آموزش رفت.
شریعتمداری گفت: در بین سال های 97 ـ 1390 نزدیك به 2 میلیون و 700 هزار نفر در سامانه مشاغل خانگی ثبت نام كردند كه یك میلیون و 600 مجوز صادر شده و از این تعداد نیز 820 نفر به میزان سه هزار و 200 میلیارد تومان تسهیلات گرفتند كه 70 درصد آنها را زنان تشكیل می دهند.
وی درباره طرح توسعه مشاغل خانگی اظهار داشت: قرار شد در مرحله نخست، این طرح به شكل آزمایشی در برخی استان ها اجرا شود و مزیت نسبی و رقابتی استان ها مورد توجه قرار گیرد و در مرحله دوم، متقاضیان پس از توانمندسازی به بازار متصل شوند.
شریعتمداری گفت: اكنون در این مسیر 260 مزیت نسبی استان ها شناسایی شده و مشاركت 150 بنگاه اقتصادی و پنج هزار و 200 نفر نیز جذب شده است؛ در نتیجه این اقدامات 2 هزار و 200 محصول در جریان برندسازی قرار گرفتند و یك هزار نفر نیز به بازار متصل شدند.
به گفته وی، براساس استعدادسنجی، 33 هزار نفر مورد ارزیابی قرار گرفته و 23 هزار نفر از متقاضیان مشاغل خانگی، هدایت و راهنمایی شدند.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: پس از مرحله آزمایشی قرار است این طرح در 23 استان شامل آذربایجان شرقی، اردبیل، اصفهان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان های شمالی، رضوی، جنوبی، زنجان، سمنان، قزوین، قم، كهگیلویه و بویراحمد، گیلان، مازندران، مركزی، همدان، یزد، خوزستان، تهران، گلستان و لرستان اجرا شود.
وی تاكید كرد: برای اجرای این طرح، سه میلیارد تومان از محل اعتبارات معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تامین شده و در این طرح استان هایی كه در سیل فروردین امسال خسارت داشتند، مورد توجه خاص قرار می گیرند.
به گزارش ایرنا، طرح ملی توسعه مشاغل خانگی برای اشتغال 6 هزار نفر از بانوان با مشاركت وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی به عنوان ناظر، جهاد دانشگاهی مجری طرح و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به عنوان كارفرما اجرا می شود.
اقتصام**9132 **2022