رییس جمهوری: جنگ امروز آمریكا جنگ با امید است

تهران-ایرنا- رییس جمهوری با تاكید بر این كه امروز دعواها و فحاشی‌های داخلی نباید خریدار داشته باشد، گفت: راهی جز مقاومت و اتحاد و امید به آینده نداریم. جنگ امروز آمریكا جنگ با امید است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» صبح امروز شنبه در آیین نكوداشت یكصدمین سال تربیت معلم با تبریك فرارسیدن ماه مبارك رمضان گفت: بسیار خوشحالم كه هفته معلم در آستانه ماه رحمت و مغفرت و بركت الهی قرار دارد. ماه رمضان علاوه بر فضلیت های ذاتی، یكی از دلایل عظمتش نزول قرآن در این ماه است.
وی با بیان اینكه قرآن كتاب هدایت انسان ها در مسیر سعادت بشریت است، اظهار داشت: یكی از دلایل ماه رمضان شب قدر است كه از هزاران شب برتر است. همه ویژگی های بزرگی كه در ماه رمضان است كه ماه صبر، عبادت، نزول قرآن، شب قدر و... است، به یك نسبتی در مدرسه و كلاس و تعلیم و تربیت معلم نیز وجود دارد.
روحانی اضافه كرد: اگر فضای ماه رمضان، فضای دلدادگی به حق و توجه به آسمان ها، یاد مستمندان، تعاون، برادری و افطار و در كنار هم قرار گرفتن، فهم و درك قرآن برای مسیر هدایت است، همه آنها در یك حدی در كلاس درس است.
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: تمام معلمان هم معلم هستند و هم مربی. بعضی از معلمان و دبیران در مدرسه محبوب هستند. محبوبیت معلم ها مانند هم نیستند. بعضی ها خیلی محبوب هستند. ممكن است این معلم، معلم ریاضی باشد كه او می تواند مربی باشد. برخورد و تعاملش و اخلاقش می تواند تربیت كننده باشد.
وی با ذكره خاطره ای از دوره كودكی خود تصریح كرد: ما یك معلم ریاضی در مدرسه داشتیم كه تقریبا محبوب ترین معلم بود. یك معلمی هم داشتیم كه تاریخ و جغرافیا درس می داد كه محبوبیتش متوسط بود. بچه ها قبل از تشكیل كلاس و آمدن معلم، بازی می كنند. از كاغذ كشتی، بادبادك و هواپیما درست می كردند و به سمت هم پرت می كردند و وقتی معلم می آمد آنها را جمع و منظم می نشستند.
رییس جمهوری افزود: یك بار معلم تاریخ و جغرافیا زودتر آمد و همه وسایل روی زمین بود. گفت كه چه كسی انجام داده است. همه را زد و گفت بگویید چه كسی انجام داده است. همه كتك خوردند و كسی هم چیزی نگفت. سال بعد، همین داستان بود و معلم ریاضی رسید. درب را باز كرد. خودش جمع شد و همه كاغذها را جمع كرد. گفت بچه ها كمی مراعات كنید. اثری كه این حرف گذاشت، آنچنان این كلام توام با مهربانی و همراه با گذاشت تاثیرگذار بود.
وی با بیان اینكه كلاس باید كلاس معرفت و بركت باشد، خاطرنشان كرد: كلاس درس می تواند برای معلم شب قدر باشد. اگر معلمی با رفتارش، با اخلاقش، با تعلیمش فقط یك نفر را هدایت كند، این كلاس ارزش شب قدر باشد. هرچند شب قدر یك شب نامشخص برای ماست و ارزش هزاران شب دارد، كلاس درس هم می تواند همین گونه باشد. پیامبر (ص) می گوید من شب قدری را معرفی می كنم كه از شب قدر بالاتر باشد و آن شبی است كه سربازی لب مرز از كشورش محافظت می كند.
روحانی با بیان اینكه معلم از مرزهای فرهنگ و اخلاق كشور محافظت می كند، ابراز داشت: معلم ایثارگر و فداكار یك كلاسش می تواند اندازه شب قدر ارزش داشته باشد. اجر و قرب شما با هیچ وسیله مادی قابل جبران نیست. اگر یك معلمی تمام زر كشور را در اختیار داشته باشد، باز هم ارزش كارش بالاتر است.

** بهترین عزیزان ما را حساب شده از ما گرفتند
وی با بیان اینكه حضرت علی(ع) می فرمایند، اگر كسی چیزی به من بیاموزد، مرا بنده خود كرده است، عنوان كرد: اولین معلم خداست. خداوند، پیامبر(ص) و ائمه هدی (ع) معلم هستند. شاید بهترین نمونه معلمان همان مرد بزرگی باشد كه به یاد او روزی را به عنوان روز معلم نامگذاری كردند یعنی علامه مطهری، شهید رجایی، شهید باهنر و شهید بهشتی. علامه مطهری از افراد كم نظیر است. مطهری هم جزو اسثتناهای تاریخ روحانیت و دانشگاه بود. بسیار مخلص و دلسوز بود.
رئیس دولت تدبیر و امید با بیان اینكه (شهید مطهری) مدام مراقبت می كرد كه كجا ذهن جوان را مسموم می كند كه برای آن مقاله بنویسد و سخنرانی كند، یادآور شد: بهترین الگو برای معلمان و اساتید كشور، اخلاق و فداكاری و شیوه علامه شهید مطهری است كه كتابش بعد از این همه سال، حل مشكلات می كند و هادی است. شاید بعد از شهید بهشتی و شهید مطهری، جایگزین آنها بسیار سخت و مشكل بود و هست. بهترین عزیزان ما را حساب شده از ما گرفتند.
روحانی ادامه داد: حوادث داخل كشور به ما آموخت كه معلمین و مدارس یك وظیفه بزرگی در برابر حوادث طبیعی غیرمترقبه كشور دارند.
وی با بیان این كه در دولت دوازدهم بالاترین زلزله و سیل تاریخ ایران را دیدیم، گفت: زلزله كرمانشاه با آن ریشتر مخرب كه آمد آنهایی كه محقق این كار هستند، نوشتند كه در یكصدسال گذشته زلزله در ایران سابقه نداشته است؛ سیلی هم كه در فروردین امسال در كشور آمد در این صد سال سابقه نداشته است كه ناگهان تا 28 استان گرفتار سیل شود به طوری كه نمی دانستیم با كدام استاندار تماس بگیریم.
رییس جمهوری افزود: از ظهر نشستم با استانداران درباره سیل صحبت كنم تا 12 و نیم شب طول كشید، یعنی آخرین تلفن من به استانداران تا ساعت 12.5 طول كشید ما با چنین شرایطی در كشور روبرو شده بودیم.
روحانی با طرح این سوال كه این شرایط چه به ما می گوید، گفت: اولا در سیل و زلزله معلم باید كنار مردم باشد، این را به وزیر گفتم و در دولت هم گفتم هركجا كه سیل و زلزله ای و یا هر حادثه غیرمترقبه رخ می دهد و مردم در چادر قرار می گیرند، یك چادر باید متعلق به آموزش و پرورش باشد و باید معلمان به نوبت به آنجا سر بزنند.
وی افزود: ممكن است آن كلاس درس كلاس معمولی مدرسه نباشد اما وقتی معلم بالای سر بچه ها است، بچه ها احساس آرامش می كنند. معلم به آنها دلداری می دهد. حضور معلم، حضور دبیر در كنار مردم و حتی حضور استاد دانشگاه در كنار دانشجو خیلی متفاوت است تا این كه بچه ها ببینند در بیابان رها شده اند.
رییس جمهوری با تاكید بر این كه باید به بچه ها مهارت لازم را در برابر حوادث غیرمترقبه بیاموزیم، گفت: البته راجع به زلزله معمولا در مدارس برنامه هایی هست و آموزش هایی داده شده و مهارت ها را یاد می دهند كه البته باید این مهارت ها دقیق تر شود و به آنها هم یاد دهند كه در سیل چه كاری باید انجام دهیم.
وی ادامه داد: مهارت لازم برای مواجهه با حوادث درد و غم را كم می كند. یكی از مهارت هایی كه مدرسه باید به دانش آموز در تمام سطوح بیاموزد آشنایی نوجوانان و جوانان ما در برابر حوادثی است كه در كشور پیش می آید.
روحانی اضافه كرد: مهارت آموزی دیگر ما برای كار است، یك نفر از دانشگاه فارغ التحصیل می شود در جامعه منتظر می ماند تا كدام وزارتخانه اعلام كند كه كارمند می خواهد كه در آنجا شركت كند كه استخدام شود، در صورتی كه استخدام نشود می گوید من بیكار هستم.
رییس جمهوری گفت: مگر ما دانشگاه درست كردیم كه كسی كه فارغ التحصیل دانشگاه می شود كارمند اداری شود، مگر هركس مدرسه می رود و دیپلم می گیرد حتما باید كنكور دانشگاه بدهد. مگر در دنیا و جهان غرب و شرق این گونه است؟ مگر بچه هایی كه مدرسه می روند همه دانشگاه می روند؟ در حالی كه تعدادی دانشگاه می روند، ولی در جامعه ما فكر می كنند كه همه باید به دانشگاه بروند لیساس و فوق لیسانس و دكترا بگیرند.
وی افزود: در یك دانشگاه بزرگ در اروپا آنهایی كه در دانشگاه دوره دكترا می گذرانند به تعداد انگشتان یك دست است در حالی كه در دانشگاه ما ببنید چه خبر است. همینطور فقط می روند درس می خوانند و دكترا می گیرند.ما در هر مقطعی باید نیازمندی جامعه را نگاه كنیم در یك كارخانه چقدر نیازمندی هست چند مهندس و چند كارگر ماهر و چند كارگر ساده می خواهیم؟ این گونه باید محاسبه كنید.

** باید به نسل جوان مهارت بیاموزیم
روحانی در بخش دیگر از سخنان خود با بیان اینكه باید به نسل جوان هم مهارت بیاموزیم و هم آنها بدانند تنها راه زندگی استخدام دولتی نیست بلكه كارهای زیاد دیگری هم است كه می توان انجام داد، گفت: البته باید تلاش كنیم افراد درس بخوانند. اینكه تا چه اندازه بخوانند وابسته به نیازهای جامعه است. البته ما باید افراد را برای آموزش و درس خواندن تشویق كنیم. ممكن است آموزش در دبستان ها مثل هم باشد ولی باید از متوسطه وارد مهارت و شغل شویم.
وی با بیان اینكه انجام مهارت آموزی باید با وزارت كار، مراكز خدماتی، صنعت، وزارت ارتباطات، دانشگاه ها و ... شریك شوید، اظهار داشت: در پایان دبیرستان باید فردی را تحویل جامعه دهیم كه هم دپیلم داشته باشد و هم درستان و هم ذهن خلاقش یك مهارت بلد باشد. مهارت شغلی و كاری جزو سلیقه و حقوق افراد یك ضرورت است. مدارس ما در این زمینه باید متحول شود. من این مسئله را هم با وزیر فعلی و هم وزرای قبلی مطرح كرده ام.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینكه باید روی تعلیم و تربیت فكر كنیم، تصریح كرد: مدل ما این است كه فصل فصل یك كتاب را درس داده و دانش آموز حفظ كند و امتحان بدهد. این سیستم آموزش و پرورش بسیار قدیمی است. امروز دیگر این نوع آموزش اینچنین نیست. تمام دانش آموزان باید صاحبنظر باشند، نظر بدهند، نقد كنند و انتقاد كنند. در دانشگاه ها هم همین گونه شده اند. ما هم حقوق خواندیم. دانشگاه رفتیم. همه چیز را خواندیم اما وقتی به كارآموزی رفتیم دیدیم هیچ چیز بلد نیستیم، نه می توانیم دادخواستی را تنظیم كنیم و نه می توانستیم بازپرسی كنیم و نه می توانیم قضاوت كنیم. فقط سركلاس رفتیم و امتحان دادیم.

** مسیر آموزش ما نیاز به اصلاح دارد
روحانی اضافه كرد: مسیر آموزش ما نیاز به اصلاح دارد؛ هم در دانشگاه و هم در آموزش و پرورش. شما به مدل هایی كه در دنیا وجود دارد، نگاه كنید؛ هم در شرق و هم غرب. بچه ها باید وارد بحث شوند، نقد كنند، مقاله نوشته، كنفرانس بدهند و تبیین كنند. درخصوص یك موضوع مسئله چند كتاب بخوانند.
وی با بیان اینكه آموزش و پرورش در این زمینه ورود كرده و در حال تلاش كردن است، خاطرنشان كرد: من از شما خواهش می كنم كه در این زمینه تلاش بیشتری بكنید. دانش آموزی كه از دبیرستان خارج می شود، با چه ظرفیتی و چه مقدار بهره از دبیرستان به جامعه وارد می شود.
رئیس جمهور ادامه داد: من چندین بار با آقای بطحایی صحبت كردم و گفتم این بچه ها از دوران دبیرستان هم زبان عربی و هم زبان انگلیسی می خوانند ولی وقتی از دبیرستان بیرون آمدند، می توانند دو دقیقه عربی یا انگلیسی حرف بزنند؟ اگر یك عرب به ایران آمد و سوالی كرد، می تواند به این سوال پاسخ دهند؟ این چگونه تعلیم و تربیت است؟ این چگونه درس دادنی است؟ از اول بر گرامر تاكید می كنیم. مگر بچه ها فارسی یاد می گیرند از گرامر و دستور زبان یاد می گیرند؟
روحانی ادامه داد: مگر مادر می خواهد به بچه ها زبان یاد بدهد، از گرامر شروع می كند؟ مگر می گوید این صفت، فعل، قید و... است. كسی از گرامر شروع نمی كند. تمام درس های ما از گرامر شروع می شود. زبان از حرف زدن شروع می شود. طرف باید یاد بگیرد خوب حرف بزند. وقتی یاد گرفت حرف بزند آن وقت گرامر را هم خوب یاد می گیرد. بعدش هم باید بتواند، بنویسید و بخواند. باید در مدارس تحول ایجاد كرده و اقدامی بكنیم.
وی با بیان اینكه بچه ها صرف وقت می كنند ولی دریغ از گفتن یك جمله عربی یا انگلیسی، عنوان كرد: نحوه آموزش را باید متحول كنیم. این یك ضرورت است و این كار بزرگ باید توسط مدیران آموزش و پرورش و معلمان مهار انجام شود. ما تحول نوینی را نیاز داریم. امسال كه سال تولید، رونق و مهارت است، باید تحول ایجاد كنیم.
رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاكید بر ضرورت آمادگی دانش آموز در برابر تحولات اجتماعی و سیاسی یادآور شد: جامعه ما تحولات فراوان دارد. البته این تحولات مختص به ما نیست بلكه در مصر، سوریه و... هم تحولاتی وجود دارد. فرزندان باید آمادگی لازم را در برابر تحولات روز پیدا كنند كه این كار متعلق به معلمان است. امروز با تحریم سخت خارجی مواجه شدیم. دانش آموز ما باید بداند یعنی چه.

** 14 میلیون امانت در اختیار شماست
روحانی خطاب به معلمان بیان كرد: 14 میلیون امانت در اختیار شماست. شما یك جمعیت حدود 900 هزار نفری هستید با 14 میلیون امانت در سنین نوجوانی و جوانی. هر دانش آموزی كه در كلاس خوب چیزی را بفهمد، بر خانواده هم بی تاثیر نیست. تحریم یعنی چه؟ چرا ما تحریم شدیم؟ دلیلش چیست؟
وی با بیان اینكه مبنای اولیه تحریم این بود كه كشورهای قلدر جهان آمدند و در ذهن جامعه بشری انداختند كه ایران كشوری خطرناك است كه به دنبال ساخت بمب اتم است و می خواهد با این بمب اتم بعضی از كشورها را با خاك یكسان كند، گفت: ایران هراسی، انقلاب هراسی از اینجا نشات گرفت كه گفتند ایران یك مجموعه خطرناك است. ما را به شورای امنیت بردند و ما را تحریم كردند. بدترین قطعنامه تاریخ شورای امنیت یعنی قطعنامه 1929 را علیه ما تصویب كردند كه این قطعنامه ما را تا مرز جنگ پیش برد و بعد ما را تحریم های مفصلی كردند.
رییس جمهور افزود: از ابتدا كه دولت یازدهم آمد، سخن ما با مردم این بود كه امكان دارد هم علم اتمی و فناوری هسته ای داشت و هم به دنیا این اطمینان را بدهیم كه ما برای شما خطر نیستیم؛ تحت این عنوان كه چرخ سانتریفیوژ می تواند بچرخد، چرخ اقتصاد كشور هم می تواند بچرخد. این شعار اصلی من در دولت یازدهم در دوران تبلیغات انتخاباتی بود. مردم رای دادند. من وارد این بحث كه چرا رای دادند، نمی شوم.
روحانی با بیان اینكه یكی از دلایل رای دادن مردم آن بود كه مردم گفتند ان شا الله این دولت می تواند با زبان دیپلماسی، منطق و استدلال دنیا را از تصمیم غلط خود برگرداند و شرایط را عادی كند، اظهار داشت: مذاكرات شروع شد. در 100 روز اول دولت یازدهم یك توافق اولیه ای را با دنیا انجام دادیم كه به توافق ژنو معروف شد و بخش بزرگی از درامدهای بلوكه شده ما آزاد شد. یعنی از آن تاریخ هر ماه، 700 میلیون دلار از پول ما آزاد می شد.
وی بیان اینكه ما در آن تاریخ به دنبال این بودیم قیمت ارز را بالا ببریم ولی موفق نمی شدیم، تصریح كرد: ما می گفتیم قیمت ارز سه هزار تومان است ولی مردم می گفتند قیمت ارز 2800 تومان است. رئیس بانك مركزی ما می خواست قیمت ارز را بالا برد ولی ناتوان بود. چرا؟ امیدی كه مردم پیدا كرده بودند، دلاری كه وارد كشور می شد، همه منابع ما در حال آزاد شدن بود. در مرحله بعد، به دنبال توافق دائم رفتیم.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینكه در سال 93 توافق دائم ما امكانپذیر بود، خاطرنشان كرد: دو، سه كشور تلاش كردند كه این توافق عقب بیفتد و نشد؛ یكی اسرائیل و یكی عربستان. یادتان هست كه هم اسرائیلی ها به وین رفتند و هم وزیر خارجه عربستان. با اینها مخصوصا آمریكایی صحبت كردند و نگذاشتند توافق بشود. آمریكایی بهانه ای را آوردند. شش، هفت ماه این مرحله عقب افتاد. بحث های بسیار پیچیده ای شد كه با آنها به توافقی رسیدیم كه اسمش توافق هسته ای شد.
روحانی ادامه داد: مخالفان ایران و تندروها در آمریكا ایستادند و گفتند نمی گذاریم این توافق اجرا شود. اسرائیل هم ایستاد و گفت نمی گذاریم این توافق اجرا شود. عربستان نیز همه توان خود را به كار گرفت. با مشكلاتی در دی 94 توافق هسته ای را اجرا كردیم.
رییس جمهوری در ادامه با بیان این كه توافق هسته ای ما در 26 دی ماه 94، با 6 كشور بزرگ دنیا با مشكلاتی اجرایی و نهایی شد گفت: امروز دعواها و فحاشی‌های داخلی نباید خریدار داشته باشد. راهی جز مقاومت و اتحاد و امید به آینده نداریم. جنگ امروز آمریكا جنگ با امید است.
به ما می گفتند این توافق تضمین ندارد، ما می گفتیم كه این توافق را می بریم شورای امنیت سازمان ملل و قطعنامه را الزامی می كنیم.
وی افزود: در كشور خیلی ها به ما گفتند كه شماها ساده هستید، 5 روز بعد از این توافق كه رفت در شورای امنیت سازمان ملل با قطعنامه ای الزامی شد، یعنی همه دنیا آن را امضا كردند.
روحانی ادامه داد: بعضی از افرادی كه دقیق نیستند، می گویند دولت ایران در این توافق چرا تضمین نگرفت، در حالی كه ما بزرگترین تضمین تاریخی را نه از 6 كشور بلكه از شورای امنیت سازمان ملل و جامعه جهانی گرفتیم.
رییس جمهوری گفت: وقت این توافق عملی شد ما تحول را در كشور دیدیم، فروش نفت ما در روز 1 میلیون بشكه اضافه شد و در عرض چند ماه به بالای 2 میلیون بشكه نفت رسید. توانستیم بازار نفت كه خیلی ها می خواستند نگذارند را بگیریم. همه شركت ها به ایران هجوم آوردند، آنقدر صف بود هتل های تهران جا نبود، عده ای كه مخالف برجام بودند نیز خیلی عصبانی بودند و شب خوابشان نمی برد و می گفتند كه چرا این همه به تهران می آیند و صف بستند مگر چه خبر است؟
وی افزود: برای اینكه مردم بدانند، حدود صد میلیارد دلار اعتبار بانك ها و شركت های بزرگ جهانی نسبت به ایران تعهد كردند، یعنی می توانست همه تولید و توسعه كشور را متحول كند.
روحانی ادامه داد: عصبانیت تندروهای آمریكا، اسراییل و عربستان البته یكی دو كشور دیگر هم هستند كه خیلی قابل ذكر نیستند، با همه توان راه افتادند و به آمریكایی ها گفتند شما اول بنا بود نگذارید ایران كار هسته ای انجام دهد، تسلیم شدید، ایران كه كار هسته ای خودش را انجام می دهد، نطنز و فوردو كه كار می كنند. شما كه بنا بود درب فوردو را برای همیشه تخته كنید كه نتوانستید، قرار بود سانتریفیوژ را جمع كنید این را هم كه نتوانستید. شما بنا بود در زمینه R&D و توسعه و تحقیق جلوی ایران را بگیرید كه تسلیم شدید و قبول كردید كه ایران IR6 و IR8 بسازد. پس شما چه كردید و چه قدمی انجام دادید؟
وی افزود: تبلیغ كردند كه آمریكا بدترین توافق تاریخی را با ایران انجام داده و این جماعتی كه امروز در آمریكا سر كار آمده اند در همان دوره انتخابات شروع كردند و گفتند كه اگر ما پیروز شویم این توافق را از بین می بریم. پول انتخابات تبلیغات انتخابات را هم عربستان هم اسراییل هم یهودی های آمریكا و هم تندروها و نژادپرست ها انجام دادند، زیرا دیدند كه یك پیروزی بزرگ و عظیمی را ایران به دست آورده است.
روحانی گفت: مقامات این دوره پس از انتخابات گفتند از برجام خارج می شوند آنها می خواستند سایر كشورهای عضو را نیز با خود از این توافق خارج كنند.
وی افزود: آنها استدلال می كنند كه برجام سه نقص دارد؛ اول آنكه ساخت موشك آزاد است و ایران می تواند به موشك سازی خود ادامه دهد دوم آنكه بعد از چند ایران پس از چند از توافق بطور ازادانه برنامه هسته ای خود را ادامه می دهد و سوم آنكه راجع فعالیت منطقه ای ایران هیچ زده نشده است و ایران در تمام منطقه حضور دارد.
رییس دولت دوازدهم گفت: در مورد این استدلال ها و موضوعات رفتند ۶ ماه با اروپایی ها كار كردند مذاكره كردند اما نتوانستند راه به جایی ببرند. آمریكایی ها ناچار شدند به تنهایی از برجام خارج شوند. این برای آنها كار سختی بود زیرا می خواستند با اروپا و روسیه و چین از توافق هسته ای خارج شوند اما حریف نشدند و به تنهایی از برجام خارج شدند.
روحانی افزود: آمریكا پس از خروج از برجام تحریم های یكجانبه را علیه ایران وضع كردند در این تحریم ها دولت با آمریكا همراهی نكردند اما متاسفانه شركت ها بدلیل منافع مادی و اینكه در برخی از آنها امریكایی ها یا شریك بودند و می گفتند« یا با ما باشید سبب افزایش با ایران » در برابر آمریكا تسلیم شدند و این شرایط را امروز به ایران تحمیل كردند.
رییس جمهوری بیان كرد: ما امروز در برابر آمریكایی كه عهد و پیمان خود را زیر پا گذاشته و بر خلاف تمام مقررات بین المللی به شركت ها و بانك ها فشار می آورد كه با ایران كار نكند و نفت ایران نخرند.
روحانی افزود: مفهوم این حرفی كه آمریكایی می گویند فروش نفت ایران را به صفر می رساند این است كه خریداران نفت ایران را تهدید می كند كه از ایران نفت نخرند.
وی با اشاره به اهداف آمریكایی از تهدید و تحریم ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران با عظمت و مستقل و تأثیر گذار در منطقه و جهان برای آنها قابل تحمل نیست. آمریكا ایرانی شبیه چهل پنجاه سال پیش می خواهد؛ آنها حاضر هستند به ما كمك كنند به شرط آنكه ما تسلیم آنها باشیم.
وی با بیان اینكه «اساس انقلاب اسلامی برای استقلال و اینكه بر مبنای رای مردم و نه بافشار و تهدید دیگر كشور اداره شود، است» گفت: آمریكایی برای مقابله با این آرمان می خواهد ارز ما را كاهش دهد، ریال و ارز و پول خارجی كه ما در اختیار داریم را می خواهد كاهش بدهد. تعاملات ارزی ما را با مشكل مواجه كند چون ارز بر روی قیمت كالاها تاثیر گذار است.
آمریكایی تلاش می كنند قیمت ارز را افزایش بدهند البته قیمت های عجیب و غریبی در ذهن داشتند ما باید درامد ارزی خود را افزایش دهیم و مخارج ارزی كشور را كاهش دهیم.
روحانی در بخش دیگر از سخنانش گفت: مخارج ارزی ما باید كاهش یابد هیچ راهی غیر از این نداریم؛ ما چهار سال است گندم نمی خریم و وارد نمی كنیم. پیش از ما در ابتدای دولت یازدهم ۶ میلیون تن گندم وارد می كردیم و بزرگترین وارد كننده گندم جهان بودیم.سال٩٣ نیاز به گندم را كاهش دادیم و از سال ٩۴ تا امروز خودكفا شدیم و روی پای خود ایستاده ایم امسال می توانستیم گندم را صادر كنیم.
وی گفت: ما در روز ١٢ میلیون لیتر گازوییل وارد می كردیم یعنی مخارج ارزی ؛ امروز گازوئیل وارد نمی كنیم بلكه آن را می فروشیم و صادر می كنیم ما ۶ میلیون لیتر بنزین وارد می كردیم، اما امروز واردكننده بنزین نیستیم و اگر مردم در بنزین صرفه جویی هم كنند آن را صادر هم می توانیم بكنیم؛ اینها صرفه جویی در ارز است و نیاز ما را به ارز كاهش می دهد.
رییس جمهوری تاكید كرد: باید درامد ارزی كشور را نیز باید افزایش دهیم سال گذشته حدود ۴٣ میلیارد دلار درآمد ارزی غیرنفتی و تقریبا به همین اندازه درآمد نفتی داشتیم.
روحانی گفت: آمریكایی بدنبال كاهش درآمدهای نفتی و غیرنفتی ما هستند؛ ما باید با افزایش تولید و صادرات محصولات كشور و ذخیره كردن و فروش فرآورده در مقابل توطئه های آمریكا و تلاش آنها برای جلوگیری از فروش نفت بایستیم.
وی اضافه كرد: آمریكایی ها برای زمین زدن ایران بدنبال اختلاف افكنی درون كشور ما هستند تا چند دسته بشویم و رو به روی هم بایستیم و با هم بجنگیم و دعوا كرده و بر ضد هم پرونده سازی كنیم؛ البته در مقابله با این توطیه آنها مقداری بهتری شده ایم اما تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم.
ریییس دولت تدبیر و امید بیان كرد: متاسفانه برخی هنوز باورشان نشده كه در یك جنگ سیاسی اقتصادی و روانی با یك ابرقدرت با آمریكا قرار داریم و توطئه های بزرگی علیه ایران وجود دارد این مسائل را باید باور كنیم.
روحانی تاكید كرد: اساتید و معلمان جامعه و سروران دانش آموزان همه ما وظیفه بزرگی بر دوش دارند و منت بزرگی هم بر ما دارند امروز دشمنی و دعواها و فحاشی داخلی نباید خریدار داشته باشد.
وی افزود: ما اگر متحد باشیم و اگر آمریكا بفهمد از طریق اختلاف افكنی به اهداف خود نمی رسد و ما را به زمین بزند این بازی ها را رها می كند؛ تردید نكنید.
رییس جمهوری تاكید كرد: ما اكنون در وسط جنگ هستیم تنها راه ما مقاومت، ایستادگی و اتحاد و امید به آینده است. جنگ امروز ما با آمریكا جنگ در امید است آنها می خواهند امید ما را بشكنند. ما هم باید امید آنها را بشكنیم آنها امیدوارند نظام و ایران ما را از بین ببرند ما باید امید آنها را از بین ببریم و آنها را مایوس كنیم. می خواهند امیدواری ما را از ما بگیرند با باید در این عرصه هم بایستیم و با آنها مقابله كنیم.
وی تاكید كرد: ما باید به آینده كشور و نظام و ایران و جوانان خود كاملا مطمین و امیدوار باشیم اگر آموزش و پرورش ما تولید و مهارت را افزایش داد و وحدت را در جامعه تقویت كرد و بالا برد امید جامعه ما را ما قطعا در برابر دشمن پیروز می شویم و آمریكا شكست خواهد خورد.
رییس جمهوری گفت: هر جنگی زحمت و مشكلات دارد. شهید و كشته و زخمی وجود دارد ما آغازگر جنگ نبودیم، آمریكایی ها آغازگر بوده اند ما در برابر توطئه های آنها می ایستیم و مطمئنا در «جنگ امید» ما پیروز میدان خواهیم بود.
به گزارش ایرنا، در مراسم آیین نكوداشت یكصدمین سال تربیت معلم با حضور رییس جمهوری از 6 عنوان كتاب با موضوع «تاریخچه ایجاد مراكز تربیت معلم به روایت اسناد و مدارك» رونمایی شد.
علی اكبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی، حجت الاسلام سید محمود علوی وزیر اطلاعات، انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران و محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری در این مراسم حضور داشتند.
سیام**م.ا.ت**3070*1058*2021**