۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۸:۲۷
کد خبر: 83301629
۰ نفر
شادي ، نياز كودكان و نوجوانان سيلزده

خرم آباد - ايرنا - اجراي برنامه هاي شاد كودكانه اين روزها در مناطق سيلزده لرستان موجب شده تا با ايجاد نشاط و پويايي در بين اين قشر از جامعه موجب دوري كودكان از اثرات ناشي از بحران سيل شود.

به گزارش ايرنا، اكنون كه يك ماهي از بروز سيل ويرانگر در لرستان مي گذرد، كودكان و نوجوانان مناطق سيلزده در كنار ساير خدمات امدادرساني بيشتر نيازمند امدادهاي فرهنگي و روحيه بانشاط و شادابي هستند.
گرچه خسارت سيل بر زيرساخت هاي عمراني و تاسيساتي چشمگير و قابل مشاهده است اما در حقيقت آسيب هاي روحي و اجتماعي بر كودكان و نوجوانان اين مناطق غيرقابل جبران و به مراتب ويرانگرتر است.
در صورت كم توجهي و عدم تغذيه روحيه پوياي كودكان و نوجوانان، سنگيني و فشار روحي سيلزدگي و تصاوير ويراني شهرها و روستاها ، تابلوهاي مخرب حك شده بر روح و جان كودكان و نوجوانان اين مناطق مي شوند، كه در زماني نه چندان دورتر آوار سيل را بر وجود پر ظرافت آنان و جامعه سنگين تر مي كند.
در اين راستا اقدامات فرهنگي در راستاي عمل به مسئوليت اجتماعي و ايجاد روحيه نشاط و شادابي از طرف دستگاه هاي مربوطه و نهادهاي مردمي امري ضروري به نظر مي رسد.
به همين منظور كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان با برپايي برنامه‌هاي متنوع فرهنگي در مناطق سيلزده كودكان را از آسيب‌هاي بحران مصون مي‌دارند.
در اين ايام كانون پرورش فكري كودكان ونوجوانان لرستان با استفاده از مراكز سيار با حضور در مناطق زلزله‌زده توانسته است مخاطب اصلي خود كه كودكان مي باشند را از اثرات ناشي از بحران سيل كمي دور كند.
يكي از مراكز فرهنگي خسارت‌ديده مركزفرهنگي هنري پلدختر در غرب اين شهرستان بود كه با ورود آب و گل‌ولاي به پارك مجاور و درون مركز موجب شد تا همه كتاب‌ها و تجهيزات مركز از بين بروند.
مديركل كانون پرورش فكري كودكان ونوجوانان لرستان مي گويد: با تشكيل جلسات شوراي فرهنگي در كانون استان و هماهنگي با ستاد بحران و استانداري، گروه هاي كاروان شادي(امداد فرهنگي) كانون پرورش فكري با كتابخانه‌هاي سيار، در شهرهاي معمولان و پلدختر، رومشگان و روستاي بابازيد و همزمان در شهر دوره چگني و روستاهاي اطراف و روستاهاي بخش شاهيوند و شهر نورآباد، براي امداد‌رساني به كودكان ونوجوانان به اين شهرها اعزام شدند.
محمدجواد محمدي اظهار داشت: در يك ماه گذشته مربيان كتابخانه‌هاي سيار و ثابت كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان استان لرستان با اجراي برنامه‌هاي شاد و متنوعي در اين مناطق پرداختند تا شادي را دوباره به كودكان اين مناطق هديه بدهند.
وي افزود: در اين مدت كاروان فرهنگي و پيك شادي كانون علاوه ‌بر اجراي فعاليت‌هاي كانون، تعدادي هديه فرهنگي، ورزشي و كتاب‌هاي كانوني نيز به همه كودكان و نوجوانان اهدا كرد.
مديركل كانون پرورش فكري كودكان ونوجوانان لرستان گفت: در اين راستا 10 اكيپ فرهنگي توسط مربيان كانون پرورش فكري لرستان به مناطق سيلزده استان اعزام شده اند.
به گفته وي اين برنامه ها با هدف ايجاد آرامش روحي ورواني در بين كودكان و نوجوانان آسيب ديده از سيل اجرا مي شود.
وي همچنين اظهار داشت: برنامه هاي متنوع فرهنگي و هنري مانند نمايش شاد موزيكال توسط گروه نمايش آفتابگردان كانون لرستان، نمايش عروسكي و اهداء بسته هاي فرهنگي وهنري و نوشت افزار در مناطق سيل زده در دستور كار اين نهاد قرار دارد.
وي افزود: دو گروه هفت نفره شامل 14 مربي توانمند كانون نيز اكنون در قالب كاروان شادي(امداد فرهنگي) به همراه 6 خودرو كتابخانه سيار، در شهرها و روستاهاي بخش هاي معمولان و پلدختر، رومشكان، دوره چگني، بخش شاهيوند، نورآباد، بروجرد و دورود براي امداد رساني فرهنگي به كودكان و وجوانان اين مناطق فعاليت دارند.
مديركل كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان لرستان بيان كرد: مربيان كانون پرورش فكري لرستان با همكاري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي و انجمن هنرهاي نمايشي استان، برنامه هاي متنوعي را براي كودكان ونوجوانان شهر سيل زده پلدختر تاكنون اجرا كردند.
وي اظهارداشت: در ويژه برنامه اي باعنوان 'آرزوي كودكان' كه در شهر پلدختر برگزارشد، شركت كنندگان در ايستگاه نقاشي آرزوي كودكانه خود را به تصوير كشيدند.
سيل 12 فروردين در لرستان علاوه بر وارد كردن 40هزارميليارد ريال خسارت به زيرساخت هاي استان موجب مرگ 15 نفر نيز شد.
/6060/7274