كارخانه قند شیروان 43 هزار تن شكر خام را جذب كرد

بجنورد- ایرنا- فرماندار شیروان گفت: با پیگیری های انجام شده و همراهی مسئولان، كارخانه قند این شهرستان تاكنون 43 هزارتن شكرخام را برای ادامه فعالیت جذب كرده است.

امین رضا مرآتی روز جمعه در حاشیه بازدید از كارخانه قند شیروان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با تدابیر اندیشیده شده و اقدامات صورت گرفته، این كارخانه بعد از گذراندن روزهای سخت و زیان زده به سوددهی رسیده است و از سویی با افزایش 20 درصدی قیمت خرید تضمینی چغندر قند رغبت كشاورزان بیشتر از سال قبل شده است.
وی با بیان اینكه قطعا فعالیت بیشتر كارخانه به نفع كارگران، مردم شهرستان و منطقه است افزود: براساس برنامه ریزی انجام شده، از اوایل هفته آینده چندین جلسه در تهران جهت جذب شكر زرد بیشتر با مسئولان مربوطه انجام خواهد شد و امید است با جذب سهمیه جدید میزان روزهای كاركرد و فعالیت كارخانه را افزایش بدهیم.
مرآتی با بیان اینكه سطح زیر كشت چغندر قند در این شهرستان بیش از 900 هكتار است افزود: با توجه به استقبال خوب كشاورزان و همكاری آنان در این زمینه پیش بینی می شود امسال تولید و خرید چغندر قند و شكر نسبت به سال قبل از رشد قابل توجهی برخوردار شود.
شركت تولیدی قند شیروان، قوچان و بجنورد، فروردین 1337 به صورت شركت سهامی خاص تاسیس و در اسفند 1377 در سازمان بورس و اوراق بهادار تهران پذیرفته شد.
این واحد هم اكنون جزو زیرمجموعه شركت مادرتخصصی گسترش صنایع غذایی سینا است.
كارخانه قند شیروان سالانه 400 هزار تن چغندرقند مصرف می كند كه كمتر از 20 درصد آن از داخل استان تامین می شود.
34 درصد از كشتزارهای چغندرقند استان خراسان شمالی مربوط به شهرستان شیروان است.
كارخانه قند شیروان با ظرفیت رسمی مصرف روزانه چهار هزار تن چغندر قند در 10 كیلومتری غرب شیروان واقع است و 650 نفر به صورت مستقیم در این واحد فعالیت دارند.
7186/ 6042