۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۰۲
کد خبر: 83301397
۰ نفر
توفان شديد در شرق هند 3 كشته بر جاي گذاشت

دهلي نو-ايرنا- دولت ايالت «اوديسا» اعلام كرد كه بر اثر وقوع توفان شديد موسوم به «فاني» در روز جمعه، سه نفر در مناطق مختلف اين ايالت جان خود را از دست داده اند.

به گزارش ايرنا، به نقل از شبكه خبري «ان دي تي وي»، مقام هاي دولتي مي گويند كه اين توفان باعث ريشه كن شدن درخت ها، آسيب به خطوط انتقال برق و تخريب سقف خانه ها شده است. تا لحظه انتشار اين خبر، برق بسياري از مناطق اوديسا هم قطع است.
مقامات دولتي در اين ايالت بيش از يك ميليون و 100 هزار نفر را از مناطق پر خطر ساحلي تخليه كرده اند. بخش بزرگي از شهر ساحلي «پوري» به دليل باران هاي شديد زير آب رفته است.
اين توفان سبب ايجاد تند باد هاي شديد با سرعتي معادل 175 كيلومتر در ساعت شده است و هزاران درخت را در ايالت اوديسا ريشه كن كرده است.
نيروهاي زميني، دريايي و هوايي ارتش به علاوه گارد ساحلي و تيم هاي امداد و نجات هند در حالت آماده باش قرار دارند.
نارندرا مودي نخست وزير هند با صدور بيانيه اي اعلام كرده است كه تمام خسارت هاي وارده به ايالت اوديسا به سرعت جبران خواهد شد.
اداره هواشناسي هند اعلام كرده است كه هم اكنون اين توفان در حال حركت به سوي ايالت «بنگال غربي» است.
در ايالت بنگال غربي، بيش از 200 پرواز به شهر «كلكته» لغو شده است و فرودگاه اين شهر تا عصر امروز بسته باقي خواهد ماند.
برگزاري تبليغات انتخاباتي نيز در ايالت بنگال غربي به دليل نزديك شدن توفان ممنوع شده است.
در ايالت «اندرا پرادش» كه در مجاورت اودسيا قرار دارد، مقامات دولتي، بيش از 20 هزار نفر را از مناطق پرخطر تخيله كرده اند در حالي كه امروز هزاران درخت به دليل وزش تند باد هاي شديد در اين ايالت ريشه كن شده اند.
توفان فاني يكي از شديد ترين توفان ها در هند از سال 1999 تاكنون است. در سال 1999، بر اثر وقوع اين توفان در ايالت اوديسا، حدود 10 هزار نفر كشته شدند.
فصل توفان هاي هند، معمولا در اواخر ماه آوريل آغاز شده و تا ماه دسامبر ادامه مي يابد. در اين دوره همه ساله صدها هزار نفر از مناطق پر خطر تخليه مي شوند و توفان سبب تلفات انساني و خسارت مالي گسترده اي مي شود.
آساق**267**9241

سرخط اخبار جهان