۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۶
کد خبر: 83301345
۰ نفر
روسیه خواستار مبارزه فراگیر با مواد مخدر شد

مسكو - ایرنا- وزیر امور خارجه روسیه اعلام كرد كه تنها در صورت مبارزه گروهی می توان بر قاچاق مواد مخدر و تروریسم در منطقه آسیای مركزی چیره شد.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف روز جمعه در یازدهمین اجلاس وزیران كشورهای شركت كننده در تفاهم نامه همكاری های منطقه ای در عرصه مبارزه با مواد مخدر در تاشكند این مطلب را بیان كرد.
وی گفت: گسترش همكاری ها میان مراكز مسئول در امر مبارزه با مواد مخدر می تواند ما را در رسیدن به اهداف مان یاری كند.

**در همه جای جهان باید با مواد مخدر مبارزه شود
لاوروف در ادامه سخنان خود با بیان اینكه روسیه به جهان عاری از مواد مخدر پایبند است، خاطرنشان كرد كه كنوانسیون های مبارزه با مواد مخدر در سطح جهانی باید به دقت اجرا و رعایت شود.
وی افزود: ریشه كن كردن مواد مخدر و از بین بردن رنج و آزار مردم بر اثر این بلای خانمانسوز سهم قابل توجهی در تامین آزادی های شخصی و دفاع از كرامت انسانی دارد.
روسیه مواد مخدر را تهدید بزرگ و چالشی خطرناك برای جامعه خود می داند و دولت روسیه اقدامات خود را بر مبارزه با این پدیده تمركز كرده است.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه سال گذشته در این رابطه مواد مخدر افغانستان را تهدیدی جدی برای امنیت ملی روسیه خواند و اعلام كرد كه بیش از 20درصد مواد مخدر در كشورش باقی می ماند.
پوتین، در گفت و گو با شبكه تلویزیونی راشا تودی (Russia Today) از اینكه غرب آماده مقابله با این پدیده در افغانستان نیست، ابراز نگرانی كرد و آن را تاسف آور خواند.
رئیس جمهوری روسیه همچنین درباره همكاری ناتو در زمینه مبارزه با مواد مخدر گفت: مذاكرات مستمر با كشورهایی كه در افغانستان حضور نظامی دارند نیز نه تنها اوضاع را بهبود نبخشیده بلكه آن را بدتر كرده است.
وی معتقد است كه درآمد حاصل از تجارت مواد مخدر صرف تقویت تروریسم و جنایات سازمان یافته می شود.
بخش عمده مواد مخدر مصرفی روسیه از افغانستان از طریق كشورهای آسیای میانه ازجمله تاجیكستان و قزاقستان به روسیه قاچاق می شود.
به گزارش رسانه های روسی، حدود 90 درصد معتادان به مواد مخدر در روسیه از هروئین تولید شده در افغانستان استفاده می كنند.
بازار هروئین در روسیه حدود 6 میلیارد دلار و حشیش حدود 5.1 میلیارد دلار ارزیابی می شود.
حدود هشت میلیون و 500 هزار معتاد به مواد مخدر در روسیه وجود دارند.
سالانه در این كشور حدود 30 هزار تا 40 هزار نفر بر اثر استفاده از مواد مخدر جان خود را از دست می دهند.
اروپام*391*1346**