۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۹
کد خبر: 83301304
۰ نفر
افراد خیر سال گذشته 470 میلیارد تومان به وزارت علوم كمك كردند

یزد - ایرنا - دبیر ستاد خیرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: افراد خیر در سال 1397، 470 میلیارد تومان به این وزارتخانه كمك كردند، باید از این ظرفیت ها برای كمك در توسعه نظام آموزش عالی به‌ درستی استفاده شود.

به گزارش ایرنا، حسین عسكریان ابیانه، روز جمعه در نشست ستاد خیرین دانشگاه اردكان افزود: این در حالی است، مجموع بودجه عمرانی استان های كشور كمتر از 800 میلیارد تومان است، این میزان مشاركت بیانگر این است، خیرین ظرفیت زیادی دارند و باید از آن به‌ درستی در كشور استفاده شود.
وی اضافه كرد: ستاد یادشده برای پیشرفت نظام آموزشی، كمك به گسترش زیرساخت‌های علم و فناوری و كاستن وابستگی دانشگاه‌ها، مراكز پژوهشی و پارك‌های علم و فناوری به بودجه عمومی تشكیل شد.
عسكریان اضافه كرد: بهره‌مندی از ظرفیت نیكوكاران، افراد خیر و دوستداران دانش و حامیان مردمی آموزش عالی از اولویت‌های وزارتخانه است، بدین منظور ستاد برای هماهنگی و هم‌افزایی بخش‌های وزارتخانه برای بهره‌مندی از ظرفیت افراد خیر، سازمان‌های مردم‌نهاد و بنیادهای خیریه شكل‌گرفته است.
مشاور وزارت علوم تصریح كرد: ایجاد هماهنگی بین بخشی ، سیاستگذاری در امور خیرین و واقفان ، برنامه‌ ریزی برای رفع مشكلات حامیان ، ایجاد حلقه ارتباطی با بنیاد خیرین آموزش عالی و بنیادهای خیرین دانشگاه‌ها و ... برای بهره‌گیری از توانمندی‌های مادی و معنوی و تشویق نیكوكاران به گسترش زیرساخت‌های آموزش عالی از دیگر اهداف تشكیل ستاد است.
عسكریان ابیانه اظهار داشت: برنامه‌ ریزی برای ایجاد زمینه‌های مناسب قانونی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی به‌ منظور تقویت حمایت‌های خیرین و واقفان در آموزش عالی ، ترغیب خیرین دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و پارك‌های علم و فناوری ، بهره‌ مندی بیشتر از ظرفیت‌های خیرین در گسترش زیرساخت‌ها و ... بخش دیگری از اهداف ایجاد ستاد است.
همچنین رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد با اشاره به حضور پررنگ افراد خیر در عرصه‌ های مختلف گفت: شاخصه‌های توسعه‌ یافتگی آموزشی استان به همت خیرین افزایش‌یافته است.
سید مجتبی حسینی پور اردكانی اظهار كرد: خیرین نقش اساسی در توسعه استان دارند، شاخص توسعه ‌یافتگی آموزشی با همت خیرین تغییر كرد، لازم است این حضور مورد تشویق قرار گیرد نه اینكه با كاهش بودجه دولتی مواجه شویم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یزد اظهار داشت: بسیاری از ساختمان‌های اداری با كمك خیرین ساخته شد و با توجه به وضعیت بودجه كشور باید در صدد جذب بیشتر كمك های خیری باشیم و به نگاه خیرخواهانه آنها احترام بگذاریم.
به گفته وی از ظرفیت عضویت رئیسان سازمان‌ مدیریت و برنامه ‌ریزی به‌عنوان عضو هیئت ‌امنای دانشگاه‌ها هم می‌توان استفاده كرد.
حسینی پور یادآور شد: تجمیع و هم‌افزایی واحدهای مراكز آموزش عالی ضروری است و در حال حاضر برای ساخت ‌و سازهای جدید در دانشگاه‌ها امكانات و بودجه‌ای نیست و بناهای موجود هم به نگهداری نیاز دارد.
وی اظهار داشت: دانشگاه پیام نور اردكان دارای تجهیزات و امكانات بسیار خوبی است كه باید به‌ گونه‌ای برنامه ‌ریزی شود تا از این تجهیزات به‌خوبی و به‌صورت مشترك بین مراكز آموزش عالی استفاده شود.
همچنین رئیس دانشگاه اردكان گزارشی از عملكرد ستاد خیرین ارائه كرد و گفت: هزار نفر از دانشجویان متقاضی استفاده از خوابگاه هستند كه 70 درصد آن‌ها را دختران تشكیل می‌دهند، كه علاوه بر ساختمان‌های خیری، دانشجویان در دو خوابگاه خیری و استیجاری سكونت دارند.
به گفته وی 70 درصد بناهای دانشگاه خیری است و مردم در حد توان در ارتقای آموزش عالی كمك كردند .
هم اكنون 2 هزار و 300 نفر در دانشگاه اردكان مشغول به تحصیل هستند.
مركز شهرستان 98 هزار نفری اردكان در 60 كیلومتری شمال شهر یزد واقع است.
7544/ 2047/