۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۰۰
کد خبر: 83301202
۰ نفر
تاكید فیلمسازان دریای كاسپین بر توجه به استعدادهای جوان

تهران - ایرنا - فیلمسازان حوزه دریای كاسپین با حضور در نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش با اشاره به جایگاه ویژه فرهنگی ایران، بر توجه هرچه بیشتر به استعدادهای جوان تاكید كردند.

به گزارش روز جمعه خبرنگار اعزامی فرهنگی ایرنا، حضور فیلمسازان خارجی در ایران یكی از اتفاقات خوب و از دستاوردهای جشنواره های فرهنگی هنری است.
در این میان با توجه به برپایی جشنواره های سینمایی و در عین حال حضور پر رنگ سینمای ایران در جشنواره های جهانی، شاهد تعاملات فرهنگی و توسعه دیپلماسی فرهنگی موثر ایران با كشورهای مختلف هستیم.

**جریان زندگی و سینما در ایران
سرگئی دوروتسوی فیلمساز قزاقستانی با اشاره به جایگاه سینمای ایران گفت: سینمای ایران را بسیار دوست دارم و فیلمسازان ایرانی زیادی را می شناسم. همچنین به عنوان داور در جشنواره های بین المللی زیادی فیلم های ایرانی را تماشا كرده ام.
وی افزود: ایران از فرهنگی بسیار غنی برخوردار است. نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش اولین حضور من در ایران به عنوان داور است و تمایل دارم در طی آن با فرهنگ ایرانیان آشنا شوم. به نظرم هر چقدر یك فرد شناخت بهتری نسبت به جهان و آدم های پیرامون پیدا كند خود را نیز بهتر می شناسد.
دوروتسوی درباره شناخت خود از سینمای ایران بیان كرد: با فیلم های ایرانی به نوعی خو گرفته ام؛ عباس كیارستمی، نیكی كریمی و برخی دیگر از سینماگران ایرانی را می شناسم و به تازگی عضو هیات داوران پكن بودم و با مجید مجیدی نیز آشنا شدم.
وی عنوان كرد: من عاشق زندگی هستم و زمانی كه به ایران آمدم متوجه جریان جذاب زندگی در بازارهای بابل و خیابان های این شهر شدم. از دیدگاه من صنعت سینمای ایران از فیلمسازان جوان بسیار با استعدادی برخوردار است و آینده خوبی پیش رو دارد. همچنین مردم ایران مردمی بسیار فعال هستند.

**موفقیت سینمای ایران
«مارینا توروپیگینا» برنامه ریز جشنواره بین المللی فیلم مسكو و داور بخش مسابقه بین الملل نهمین جشنواره فیلم وارش نیز درباره سینمای سینمای ایران در روزهای برگزاری این رویداد تاكید كرد: با فیلم «خانه دوست كجاست» عباس كیارستمی با سینمای ایران آشنا شدم و از طرفداران فیلم های اصغر فرهادی و رضا میركریمی هستم.
این فیلمساز روس با اشاره به نظرش درباره سینمای ایران گفت: سینمای ایران بسیار ارزشمند و دارای ظرفیت های زیادی است. تاكنون فیلم های ایرانی زیادی را دیده ام و اولین بار با فیلم «خانه دوست كجاست» عباس كیارستمی با سینمای ایران آشنا شدم. همچنین از طرفداران فیلم های اصغر فرهادی و رضا میركریمی هستم. به ویژه فیلم «دختر» میركریمی فیلم بسیار خوبی است و چند باری آن را دیده ام. از دیدگاه من روسیه و ایران روابط فرهنگی بسیار خوبی با یكدیگر دارند.
توروپیگینا با اشاره به نقش دیپلماسی فرهنگی در تعاملات میان كشورها بیان كرد: این اتفاق از اهمیت بسیاری برخوردار است. ما در جشنواره ها حضور نداریم كه صرفا فیلم ببینیم بلكه قرار است با فرهنگ كشورهای دیگر نیز آشنا شویم. در غیر این صورت می توانیم با خرید دی وی دی فیلم ها یا تماشای آثار به صورت آنلاین از تولیدات سینمایی دیگر كشورها باخبر شویم.
وی ادامه داد: سینمای ایران بسیار موفق است و آینده بسیار خوبی را پیش رو دارد. پیش از این موزه سینما را دیده بودم و متوجه شدم تعامل سینمای ایران و روسیه از گذشته تاكنون بسیار خوب بوده است و جشنواره بین المللی فیلم وارش نیز فرصتی برای سفر به كشوری دیگر و آشنایی با فرهنگ آن را فراهم كرده است.

**میراث مشترك فرهنگی متعددی
كارگردان اهل كشور آذربایجان نیز با اشاره به اشتراكات فرهنگی متعدد میان ایران و آذربایجان عنوان كرد: اشتراكات ایران و آذربایجان در بخش هایی همچون هنر، ادبیات و فرهنگ بسیار به یكدیگر نزدیك است و میراث مشترك فرهنگی آن ها بسیار زیاد است.
«زهرا میررضا» با اشاره به برگزاری جشنواره های سینمایی در ایران و جایگاه سینمای ایران در منطقه و آسیا عنوان كرد: كاش این گونه جشنواره ها در دیگر كشورهای حاشیه دریای كاسپین هم برگزار می شدند و كشورها فرصت داشتند تعامل بیشتری با هم داشته باشند. همچنین خوب است كه كشورهایی مانند ایران و آذربایجان كه اشتراكات فراوانی دارند بتوانند تولیدات مشترك سینمایی هم داشته باشند.

**همكاری های اقتصادی و هنری شناخت كشورها

موسیقیدان و آهنگساز روسی نیز عنوان كرد: زمانی كه برای اولین مرتبه تصمیم گرفتم به ایران سفر كنم، برخی می گفتند بهتر است به ایران نیایم اما من آمدم و مدتی كه در تهران بودم احساس خوبی داشتم. پس از این كه به كشور خودمان برگشتم، به تمام دوستانم گفتم كه حضور در ایران چقدر برای من جذاب بوده و این كشوراصلا آن طورنیست كه آن ها فكر می كنند.
«آنتون لابچنكو» افزود: بعد از دو سال برای شركت در این جشنواره بین المللی فیلم وارش دوباره به ایران آمده ام و اعتقاد دارم برگزاری چنین رویدادهای مهم و بین المللی باعث می شود نه تنها تعامل فرهنگی برقرار شده و گسترش یابد، بلكه دیدگاه اشتباهی كه بعضا نسبت به ایران وجود دارد، به واقعیت نزدیك شود.

**وارش جشنواره ای نوستالژیك
داور بخش مسابقه ملی نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش با اشاره به این كه نخستین فیلم كوتاه خود را حدود 20 سال قبل به اولین جشنواره بین المللی فیلم وارش ارسال كرده است، بیان كرد: این جشنواره برای من به لحاظ نوستالژیك جایگاه ویژه ای دارد. وقتی مهدی قربان پور دبیر جشنواره از من خواست به عنوان عضو هیات داوری در این جشنواره حضور داشته باشم، بسیار استقبال كردم.
«نیما جاویدی» ادامه داد: فیلم هایی جذاب و دوست داشتنی در دوره های قبلی این رویداد دیده بودم و در نهمین دوره هم آثاری را می بینیم كه از سطح بالایی برخوردار هستند و كیفیت خوبی دارند.
جاویدی با ابراز امیدواری نسبت به استمرار جشنواره بین المللی فیلم وارش در سال های آینده، تصریح كرد: استان مازندران به خاطر داشتن مرز دریایی و وجود جنگل ها استان مهمی است و برگزاری این جشنواره در مازندران اتفاق مثبتی است. حضور كشورهای همسایه نیز تاثیر خوبی بر هنر و هنرمندان استان خواهد داشت.
كارگردان «سرخ پوست» خاطرنشان كرد: فیلم هایی كه در بخش ویژه جنگل های هیركانی و بخش بومی دیدم، آثار شاخصی بودند و امیدوارم فیلمسازان كشور آثار بیشتری را با این موضوعاته و محورها تولید كنند.
نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش به دبیری مهدی قربانپور جمعه 13 اردیبهشت ماه با معرفی برگزیدگان در مجتمع فرهنگی سینمایی وارش در بابل به كار خود پایان می دهد.
فراهنگ ** 9246 ** 1355