بطحایی: ﺳﻨﺪ ﺗﺤﻮل ﺑﻨﯿﺎدﯾﻦ آﻣﻮزش و ﭘﺮورش، نقشه راه فرهنگیان است

تهران- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش، ﺳﻨﺪ ﺗﺤﻮل ﺑﻨﯿﺎدﯾﻦ آﻣﻮزش و ﭘﺮورش را نقشه راه فرهنگیان دانست و گفت: هم اكنون 950 هزار فرهنگی در 752 منطقه و شهرستان به 14 میلیون دانش آموز تعلیم می دهند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمد بطحایی» در سخنرانی پیش از خطبه های نماز سیاسی- عبادی جمعه تهران، در جمع نمازگزاران، یاد پنج هزار معلم شهید بویژه شهیدان رجایی و مطهری را گرامی داشت و افزود: معلمان متدین، سختكوش و فداكار، با وجود كمبود امكانات در مدارس همچنان صمیمانه متعهدانه و با دلسوزی در خدمت فرزندان شما ملت شریف هستند و با تمام توان در تلاشند تا نسلی دانا، مومن و ماهر تقدیم جامعه كنند.
وزیر آموزش و پرروش گفت: فرهنگیان برای دستیابی به این اهداف بزرگ، «سند تحول» را نقشه راه خود قرار داده اند.
وی اولویت اصلی در وزارت آموزش و پرورش كه مورد تاكید رهبر معظم انقلاب هم قرار گرفته است را اجرای سند تحول نظام آموزش و پرورش عنوان و خاطرنشان كرد: براساس این سند چرخش های اساسی در نظام آموزش و پرروش باید صورت بگیرد تا نهاد آموزشی ما را به یك نهاد فرهنگی و تربیت پذیری تبدیل كند و كودكان براساس اقتضائات فرهنگی غنی ایران اسلامی تربیت شوند.
بطحایی افزود: اجرای این سند به همراهی و همدلی همه كسانی كه دل در تعالی میهن اسلامی بستند نیاز دارد و مشاركت آحاد جامعه در این زمینه یك ضرورت اجتناب ناپذیر است.
وی اصلاح و توسعه مدیریت دانشگاهی را یكی از اصلی ترین برنامه های سند تحول دانست و گفت: مدرسه به عنوان كانون تربیت محله، خانه دوم دانش آموزان است كه باید با تعامل با محیط پیرامونی نقش موثر خود را ارتقا دهد.
وزیر آموزش و پرورش محور دوم اولویتی این سند تحول را تحول در برنامه های درسی و محتواهای آموزشی دانست كه با توجه به نیازهای امروز جامعه براساس الگوی ایرانی اسلامی تحقق پیدا كند.
بطحایی گفت: با توجه به شرایط هجمه های فرهنگی نسل امروز راه و رسم زندگی را باید تمرین كند. یكی از برنامه هایی كه از سال تحصیلی گذشته در ابتدایی دوم و متوسطه سوم برنامه ای بود كه به مربیان پرورشی، معلمان و مدیران مدرسه اجازه می دهد تا متناسب با نیازهایی كه تشخیص می دهند فعالیت های پرروشی و تربیتی و مواردی از این دست را به اجرا دربیاورند. برای تربیت این نسل در كنار توجه همه مردم، نیازمند معلمانی با شایستگی های اخلاقی و حرفه ای هستیم كه بتوانند آینده روشن را برای جامعه ترسیم كنند.
وزیر آموزش و پرورش اظهارداشت: همانطور كه در فرمایش های روز چهارشنبه رهبری مورد تاكید قرار گرفت، یكی از مهمترین مولفه ها در اجرای سند تحول، داشتن روحیه انقلابی است.
وی ادامه داد: نهراسیدن از مشكلات، شرط اصلی و مهم در اجرای سند تحول است. شكستن قالب هایی كه به آنان عادت كردیم، روحیه شجاعانه می خواهد و همین یكی از موانع اصلی اجرای سند تحول است.

** آسیب دیدن 1500 مدرسه در سیل اخیر
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به وقوع سیل اخیر و خسارت های این سیل در برخی استان های كشور، گفت: به بخشی از هموطنان در استان های كشور بویژه خوزستان، لرستان و گلستان بخاطر سیل اخیر آسیب های جدی وارد شد؛ 1500 مدرسه در این استان ها دچار آسیب شده است و آموزش و پرورش در كنار سایر نهادها به كمك هموطنان آسیب دیده شتافت.
وی ادامه داد: برای برخی استان های سیل زده استان معین انتخاب و امدادرسانی ها در سه حوزه فضای آموزشی، دانش آموزی و اردوهای علمی آغاز شده است.
بطحایی با قدردانی از خیرین افزود: بازسازی و ساخت مدارسی كه نیاز به بازسازی و ساخت مجدد داشت را با كمك این خیرین شروع كردیم و این مدارس برای مهر همانطور كه رهبر معظم انقلاب تاكید كرده اند، آماده خواهد شد.
وی اضافه كرد: كلاس های رفع اشكال برای یچه هایی كه نتوانستند در آن ایام به مدرسه بروند، گذاشته شد.

** آشنایی دانش آموزان با كارآفرینی و خلق دست ساخته ها
وزیر آموزش و پرورش تصریح كرد: در سال پیش رو با توجه به شعار سال یعنی «رونق تولید» این وزارتخانه به سهم خود در عرصه تعلیم و تربت تلاش می كند تا گام های موثری بردارد.
وی افزود: به همین منظور دوره آموزشی مهارت های كوتاه مدت را برای دانش آموزان اجرا كردیم تا دانش آموزان با دست ساخته های ساده بتوانند با محیط كار و فرهنگ كارآفرینی انس و الفت بیشتری بگیرند. برای سال آینده و تابستان برنامه مكملی با دستور رئیس جمهوری پیش بینی كردیم به گونه ای كه بچه ها با برنامه های تولیدی كه می تواند منتج به نتیجه و فروش بشود، آشنا شوند.
وزیر آموزش و پرورش در ادامه سخنانش درباره بیانیه گام دوم، گفت: مصمم هستیم بیانیه گام دوم را مدنظر قرار داده و با همدلی مردم در جهت این اهداف مهم گام هایی را برداریم.
وی ادامه داد: یقین دارم در آینده ای نه چندان دور، آموزش و پرورشی بسازیم كه درخور شما مردم باشد . مدارسی در اختیار فرزندانمان قرار خواهیم داد كه محیطی امن و موثر در خدمت آینده سازان نظام اسلامی باشد.
بطحایی با اشاره به جمع آوری نظرات و پیشنهادات نمازگزاران از سوی ستاد نماز جمعه تهران را پسندیده خواند و گفت: بخشی تذكراتی برای كاهش مشكلات و بهبود وضعیت فعلی آموزش و پرورش بود كه باید مورد توجه من و همكاران من قرار بگیرد. مواردی مانند نظارت بیشتر برای عدم اجرای سند 2030 و هر سندی كه قصد نفوذ در كشور را دارد، گسترش سواد رسانه ای، كاهش تعطیلی ها برای مدارس و دقت بیشتر در انتخاب و گزینش معلمان نیز در این تذكرات وجود داشت كه همه آنها را بیش از گذشته مورد توجه قرار می دهیم.
وی افزود: بخشی هم مشكلات فردی و اداری بود كه شماره تلفن ها هم موجود است و فرد مشخصی را برای پیگیری این موارد در نظر خواهم گرفت.
سیام**7329**9189