۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۵۷
کد خبر: 83301046
۰ نفر
21 شركت تولید كننده میكر و ماكرو جلبك ،دانش بنیان شد

بوشهر-ایرنا- دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: در ایران اكنون 32 شركت در حوزه میكرو جلبك و 13 شركت در حوزه ماكرو جلبك فعال است كه از این شمار 21 شركت دانش بنیان شده است.

به گزارش ایرنا، مصطفی قانعی روز جمعه در حاشیه نشست تخصصی جلبك، تدوین نقشه راه، توسعه فناوری و صنایع جانبی در بوشهر در جمع خبرنگاران افزود: در زمان حاضر حدود 62میلیون دلار معادل 2هزار و 590 میلیارد ریال بازار فعالان كشور در حوزه جلبك است.
وی بیان كرد: با وجود 55 شركت فعال در تولید میكرو جلبك و ماكرو جلبك اكنون میزان واردات جلبك 2هزار و 440 میلیارد ریال و تولید داخل تنها 150 میلیارد ریال است.
قانعی ادامه داد: سهم كنونی جلبك در بازار جهانی حدود 32 میلیارد دلار است كه با نرخ رشد مركب 5.2 در سال 2023 به 44 میلیارد دلار افزایش می یابد.
وی اظهار داشت: بسیاری از كشورها برنامه جدی برای بازار جلبك دارند و ایران نیز تصمیم دارد در این حوزه با نگاهی متفاوت تر از گذشته برنامه ریزی كند.
دبیر ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: هدف گذاری ایران در این حوزه این است كه سه درصد بازار جهانی را داشته و حدود 500 میلیون دلار در این حوزه رقم بزند.
قانعی ادامه داد: عمده بازار جلبك تغذیه حوضچه های پرورش آبزیان، رنگ دانه ها، مكمل های دارویی و خوراكی هستند با این وجود هدایت شركت ها به بازارهای بزرگ بسیار حائز اهمیت است.
وی یادآور شد: بازار جهانی ماكرو جلبك نیز 20 میلیارد دلار است كه عمده آنها در صنایع غذایی، كشاورزی و قوام دهنده ها مورد استفاده قرار می گیرد.
قانعی ادامه داد: تناژ تولید بیومس خشك ایران در سال 50 تن و غیر خشك 500 تن است كه نسبت به اقتصاد جهانی این محصول در كشور هنوز عقب ماندگی هایی دارد و باید زمینه افزایش تولید آن فراهم شود در همین راستا در همین راستا در این زمینه بصورت عمده كارهای تحقیقاتی در دست انجام است.
7212/6047