تامين منابع پايدار آب در روستاهاي گيلان ضروري است

آستارا - ايرنا - مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي گيلان گفت: تامين منابع پايدار آب در اين استان ضروري است و در اين راستا طرح هاي جديد با تامين اعتبار لازم بايد اجرا شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا محب علي رنج ور روز پنجشنبه در نشست با فرماندار آستارا افزود: عمر مفيد تاسيسات آبرساني 25 تا 30 سال است اما در برخي از روستاهاي شهرستان هايي نظير آستارا تاسيسات فرسوده شده اند و كيفيت پايين آب نيز از جمله دلايل آن است.
وي اضافه كرد: در زمينه تامين منابع آب نبايد به صورت جزيره اي عمل شود و تهيه طرح جامع براي اين امر باعث رفع كاستي هاي حوزه آب خواهد شد.
وي بيان كرد: پس از تكميل طرح سد لاستيكي آستارا، 100 ليتر در ثانيه بر ميزان آب توليدي آستارا اضافه خواهد شد و اين امر مي تواند بسياري از مشكلات افت فشار آب به خصوص در فصول گرم سال را برطرف كند.
رنج ور گفت: به زودي سه حلقه چاه در روستاي ويرموني و دو حلقه چاه در روستاي عباس آباد آستارا راه اندازي خواهد شد تا مشكل افت فشار آب در آن مناطق برطرف شود.
وي افزود: در هفته دولت سال گذشته مرحله نخست ساختمان آزمايشگاه ميكروبي آب روستايي غرب گيلان با شش ميليارد ريال اعتبار در آستارا راه اندازي و تا پايان سال جاري نسبت به تجهيز آن اقدام خواهد شد.
وي بيان كرد: اين آزمايشگاه با نمونه برداري ماهانه و سنجش آزمايشگاهي، كيفيت آب شرب روستايي شهرستان هاي غرب گيلان نظير تالش، ماسال، رضوانشهر و آستارا را كنترل خواهد كرد.
مديرعامل شركت آب و فاضلاب روستايي گيلان گفت: در سال گذشته 13 هزار و 426 فقره انشعاب جديد آب شرب به روستائيان گيلان واگذار شد و شمار مشتركان آبفار استان به 310 هزار خانوار رسيد.
فرماندار آستارا هم گفت: اين شهرستان با وجود بارش ساليانه يك هزار و 300 ميليمتر با كمبود منابع آب مواجه است و اميدواريم جلسات پيرامون طرح هاي آبرساني كاربردي و نتيجه بخش باشد.
حسن رستم زاد افزود: مردم از افت فشار و كيفيت پايين آب در برخي از روستاهاي آستارا گلايه مند هستند و در انتقال آب شرب شهري به روستاي ويرموني اين شهرستان بايد بررسي هاي لازم انجام شود.
محمد غزنويان مدير شركت آب و فاضلاب روستايي آستارا هم گفت: سه ميليارد و 500 ميليون ريال اعتبار براي تكميل طرح هاي آبرساني روستاهاي هودول و تلخان اختصاص يافته و تكميل آن نيازمند 20 ميليارد ريال است.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان قرار دارد و 9 هزار و 760 خانوار آن تحت پوشش شبكه آب روستايي هستند.
7105/2007