بحران سياسي ونزوئلا، آزموني براي سياست خارجي ترامپ

تهران - ايرنا - آنچه كه اين روزها در ونزوئلا شاهد هستيم، يكي از بزرگترين مداخله‌هاي سياسي و ديپلماتيك آمريكا در منطقه آمريكاي لاتين مي باشد كه طي سال‌هاي اخير با اقدامات تنبيهي عليه بانك مركزي و در تنگنا قرار دادن صادرات نفتي اين كشور، به وقوع پيوسته است.

به گزارش خبرگزاري رويترز از كاراكاس، در حالي كه وضعيت ناآرام سياسي و اعتراضات مردمي در ونزوئلا همچنان ادامه دارد، دولت دونالد ترامپ با حمايت از خوان گوايدو رهبر مخالفان فشار بر دولت نيكلاس مادورو را بيشتر كرده است تا وي را مجبور به كناره‌گيري كند.
در بحران سياسي جاري در ونزوئلا، به نظر مي رسد كه مقامات آمريكا بيش از حد به گسترش سريع نارضايتي در ارتش خوشبين بوده‌اند. اين درحالي است كه مادورو همچنان توانسته‌ است وفاداري بيشتر افسران به خود را حفظ كند.
گرچه جان بولتون مشاور امنيت ملي دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا روز گذشته (چهارشنبه) مدعي شده بود كه بدنه ارتش ونزوئلا با دولت اين كشور مخالف است و آنچه كه ارتش را سرپا نگه داشته است، بيست تا بيست و پنج هزار نيروي امنيتي كوبايي است، اما تاكنون ارتش چه در رده هاي بالا، چه در رده هاي مياني و حتي در رده هاي پايين در اين بحران چند ماهه به خوبي نشان داده اند كه هيچگاه پشت رئيس جمهوري خود را خالي نكرده اند.
به هرحال ترديد‌هاي جدي وجود دارد كه اعطاي عفو عمومي و قول برداشتن تحريم‌هاي آمريكا براي ترغيب ارتش به دست كشيدن از مادورو كافي باشد.
دولت ترامپ براي به زانو درآوردن دولت مادورو و پيش بردن سياست خود در ونزوئلا بيش از هرچيز روي تحريم‌ها حساب كرده است.
شمار قابل توجهي از بانك‌ها، شركت‌ها و افراد وابسته به دولت ونزوئلا در ليست آمريكا قرار گرفته‌اند. با اين حال مشخص نيست كه آيا اين تحريم‌ها مي‌توانند تاثير سرنوشت‌سازي داشته باشند يا نه.
دولت آمريكا مي‌تواند براي اعمال فشار بيشتر شركت‌هاي خارجي نفتي شريك ونزوئلا همچون 'رپسول' اسپانيا را نيز هدف تحريم‌هاي ثانويه قرار دهد. با اين حال اين عمل خطر برانگيختن خشم آن دولت‌ها را در پي دارد.
رييس جمهوري آمريكا و مشاورانش به دفعات از وجود گزينه‌هاي نظامي روي ميز عليه دولت مادورو صحبت كرده‌اند و اين در حاليست كه آمريكا مي‌كوشد نيروهايش را از افغانستان و سوريه بيرون بكشد ترديد جدي وجود دارد كه بخواهد خود را درگير يك منازعه جديد نظامي خارجي بكند.
از اين سياست آمريكا به خوبي مي توان نتيجه گرفته كه اولويت نخست آمريكا در ونزوئلا، تمركز بر فشارهاي اقصتادي و ديپلماتيك عليه اين كشور است.
از سوي ديگر، دولت ترامپ به صورت فزاينده‌اي كوبا و روسيه، متحدان مادورو را مورد انتقاد قرار داده است اما نه مسكو و نه هاوانا به نظر نمي‌رسد تا كنون اين هشدارها را جدي گرفته باشند.
مايك پمپئو وزير خارجه آمريكا روز سه‌شنبه در تماسي تلفني با سرگئي لاوروف همتاي روس خود گفت مداخله مسكو در ونزوئلا اقدامي 'بي‌ثبات‌ كننده' در روابط روسيه و آمريكا است.
ترامپ همچنين روز سه‌شنبه گفت اگر كوبا از حمايت امنيتي‌اش از مادورو دست نكشد تحت تحريم‌هاي 'كامل و همه‌جانبه' قرار خواهد گرفت.
مسئله ونزوئلا يكي از معدود اقدامات سياست خارجي دونالد ترامپ است كه هواداراني جدي در داخل خاك آمريكا كسب كرده است، امري كه مي‌تواند در انتخابات 2020 به ياري او بيايد.
جمعيت ونزوئلايي و كوبايي حاضر در جنوب ايالت فلوريدا كه در انتخابات رياست‌جمهوري رايي سرنوشت‌ساز دارند، تا به امروز با تصميمات ترامپ همراه بوده اند.
با اين حال، موضوع ونزوئلا و سرنوشت سياسي مادورو ، بطور عجيبي با سرنوشت ترامپ در انتخابات رياست جمهوري 2020 گره خورده است چرا كه اگر وي در سرنگوني مادورو موفق نشود، نمره قابل قبولي دركارنامه سياست خارجي خود به دست نخواهد آورد.
اروپام**9041**شبس**1613