وزیر خارجه بحرین حاضر به عذرخواهی از عراق نشد

بغداد - ایرنا - وزیر خارجه دولت آل خلیفه در بحرین ضمن خودداری از عذرخواهی بابت توهین های سابق به عراق و یكی از شخصیت های دینی و سیاسی این كشور، اتهامات دیگری را متوجه آنها كرد.

به گزارش ایرنا، 'خالد بن احمد' وزیر امور خارجه دولت آل خلیفه در بحرین روز پنجشنبه در گفت و گو با روزنامه سعودی الشرق الاوسط، بار دیگر مقتدا صدر رهبر جریان صدر عراق كه پیشتر بدلیل طرح پیشنهاداتی برای حل بحران بحرین مورد هجوم وی قرار گرفته بود را متهم كرد كه از خارج دستور می گیرد.
خالد بن احمد همچنین از عذرخواهی بابت توهین هایی كه پیشتر از طریق انتشار توییت به مقتدا صدر كرده بود امتناع كرد.
وی مدعی شد كه برخی اشخاص در عراق از خارج دستور می گیرند و عمدا و مطابق میل ایران به بحرین اهانت می كنند.
وزیر خارجه آل خلیفه افزود: مقتدا صدر هنگامی كه توسعه روابط عراق با سعودی و بحرین را مشاهده كرد خواست با چنین سخنان توهین آمیزی این روند را متوقف كند.
وی گفت: (دولت عراق) از ما خواسته عذرخواهی كنیم آنهم از سخنانی كه در مقابل توهین یك شخص (مقتدا صدر) به بحرین بیان شد در حالی كه پیش از هر چیز باید از او می خواستند بخاطر توهین به بحرین، عذرخواهی كند.
در پی توهین روز شنبه وزیر امور خارجه دولت آل خلیفه به مقتدا صدر وزارت امور خارجه عراق سفیر بحرین در بغداد را احضار و یادداشت اعتراضی تسلیم وی كرد.
پیش تر بحرین كاردار عراق را احضار و بخاطر اظهارات صدر به این كشور اعتراض كرده بود.
همزمان صدها نفر در مقابل كنسولگری بحرین در نجف تجمع كردند. تجمع مشابهی فردای آن روز در برابر ساختمان سفارت این كشور در بغداد انجام شد.
متقدا صدر روز شنبه در پیام مفصلی در تحلیل اوضاع عراق و منطقه از جمله خواستار كناره گیری سران بحرین، سوریه و یمن برای حل بحران سیاسی در این كشورها شده بود.
وی همچنین پیشنهاداتی درخصوص جلوگیری از آنچه درگیری ایران و آمریكا از یكسو و ایران و عربستان از سوی دیگر و دور نگهداشتن عراق از تعبات آن نامیده بود، ارائه كرده بود.
وزیر خارجه بحرین اما در واكنش به این پیشنهاد مقتدا صدر وی را احمق و سگ و عراق را زیر سلطه خارجی (ایران) توصیف كرده بود امری كه اعتراض گسترده عراقی ها را برانگیخت.
خاورم*4**380*