تلویزیون ژاپن: تحریم نفت ایران باعث افزایش بهای انرژی می شود

پكن- ایرنا- تلویزیون دولتی ژاپن با اشاره به تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران از سوی آمریكا گفت: تحریم نفت ایران منجر به افزایش بهای نفت خام در بازارهای بین المللی می شود.

به گزارش ایرنا تلویزیون 'ان.اچ.كی' ژاپن روز پنجشنبه گزارش كرد: آمریكا به معافیتی كه به كشورهایی از جمله ژاپن اجازه می داد بدون اینكه مشمول تحریم آمریكا شوند از ایران نفت وارد كنند، امروز پایان می دهد و همین موضوع باعث نگرانی ها در مورد افزایش بهای نفت شده است.
گزارش می افزاید: ژاپن حدود پنج درصد از كل نفت خام وارداتی خود را از ایران وارد می كند به همین دلیل عمده فروشان نفت در ژاپن بارها خواستار ادامه این معافیت شده بودند.
گزارش می افزاید: كشورهایی مانند ژاپن و كره جنوبی به دنبال مذاكره با آمریكا برای ادامه معافیت خرید نفت ایران هستند چین و تركیه نیز با این اقدام آمریكا مخالف هستند و بنظر نمی رسد كه بلافاصله خرید نفت خام از ایران را متوقف كنند.
تلویزیون ژاپن در گزارش دیگری به انعكاس گشایش نمایشگاه نفت ایران پرداخته و آورده است: ایران بدون توجه به تحریم های آمریكا، نمایشگاه بین المللی نفت و گاز تهران را به عنوان بزرگترین نمایشگاه نفت در خاورمیانه با حضور یك هزار شركت دایر كرده است.
بر اساس این گزارش، 'بیژن زنگنه' وزیر نفت ایران، در این نمایشگاه عنوان داشت آمریكا امیدوار است میزان صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما موفق نخواهد شد.
وی افزود: هر كسی كه از نفت به عنوان یك ابزار سیاسی استفاده می كند، باید پذیرای عواقب آن نیز باشد.
**آساق**1904**