۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۵۷
کد خبر: 83300618
۰ نفر
جشنواره گل غلتان، آیین معنوی صد ساله در امیریه دامغان

سمنان-ایرنا- جشنواره ملی و مذهبی گل غلتان یك آیین معنوی صدساله در شهر امیریه دامغان است كه در آن نوزادان برای شادابی و طراوت در اولین بهار زندگی، میان گل های محمدی غلتانده می شوند.

به گزارش ایرنا، این جشنواره به عنوان اولین اثر معنوی استان سمنان و دومین اثر معنوی كشور پس ار نوروز به ثبت ملی رسیده است كه بیش از 100 سال قدمت دارد.
در باور اهالی منطقه، غلتاندن بدن نوزاد زیر یكسال در میان برگ های گل محمدی، سبب حفظ طراوت و شادابی و دور ماندن از بیماری های مختلف به ویژه آلرژی و حساسیت های فصلی می شود.
این جشنواره هر ساله در ماه رویش گلهای محمدی، در ماه اردیبهشت در بخش امیریه دامغان برگزار می شود كه زنان كهنسال این منطقه می گویند غلتاندن نوزادان در میان برگهای گل محمدی از چروك شدن پوست بدن كودك نوزاد جلوگیری كرده و كودك را خوش رو، چاق و سرحال می كند.
كهنسالان این شهر انجام این آیین را از زمان خردسالی به یاد دارند كه بر این اساس آیین گل غلتان از نسل های پیشین به یادگار مانده و از جمله میراث معنوی ناملموس شهرستان دامغان و استان سمنان به شمار می رود.
**جشنواره گل غلتان از امروز در امیریه دامغان آغاز شد
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان گفت: دوازدهمین جشنواره معنوی گل غلتان شهر امیریه دامغان از امروز به مدت دو روز در این شهر آغاز شده است.
مهدی قاسمی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : انجام گل غلتان نوزاد در باور برخی اهالی این شهرستان، سبب مصون ماندن كودك در سالیان عمر خود از انواع حساسیت های فصلی مرتبط با ذرات گل و گیاه به خصوص در فصل بهار می شود.
وی اضافه كرد: ادای احترام به شهیدان، گشایش نمایشگاه صنایع دستی و سوغات با حضور غرفه های صنایع دستی و هنرهای تجسمی مردم شهر، گل چینان، گلیم بافی، آواز خوانی سنتی، راه اندازی كارناوال شادی، بازدید از بناهای تاریخی، برگزاری جنگ شبانه، اجرای كمدین مطرح كشوری و نورافشانی، در روز نخست جشنواره برگزار می شود.
وی افزود : پس از انجام آیین گل غلتان نوزادان، اهالی منطقه گلبرگ های مورد استفاده را خشك كرده و در مصارف گوناگونی همچون درمان سنتی بیماری ها، معطر ساختن جانماز استفاده می كنند و برخی زنان گل های خشك شده را در میان كیسه های كوچك پارچه ای ریخته و آن را در میان اقلام جهیزیه عروس قرار می دهند.
قاسمی اظهار داشت: برپایی نمایشگاه صنایع دستی و سوغات با هدف كمك به اقتصاد منطقه با 25 غرفه در حاشیه این جشنواره در روزهای 12 و 13 اردیبهشت دایر است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری دامغان تصریح كرد: با توجه به كمبود گل محمدی در اثر برودت هوا و مشكلات آب و هوایی، تعداد نوزاد در سال جاری كاهش یافت اما با این وجود و با تلاش پرسنل شهرداری امیریه در امر تهیه گل، تاكنون بیش 50 نوزاد از سراسر كشور برای شركت در این آیین ثبت نام شدند.
''گل غلتان نوزاد تنها به نام شهر امیریه شناخته می شود''
شهردار شهر امیریه روز پنج شنبه در گفت و گو با ایرنا گفت : جشنواره گل غلتان قدمت صدساله دارد و این در حالی است كه برخی از شهرهای ایران این آیین را جشن می گیرند اما تنها شهر امیریه به عنوان جشنواره، این آیین را برگزار می كند.
محمد عوض آبادیان گفت: آیین گل چینان ، روایی خوانی ، پرپر كردن گل های محمدی ، گل غلتان نمادین نوزاد، گلباران مزار شهدا از جمله برنامه های جنبی این آیین است.
وی تصریح كرد: هر ساله بازدیدكنندگان قابل توجهی از نقاط مختلف ایران به منظور شركت در جشنواره و یا گل غلتان نوزادان خود به این شهر سفر می كنند.
عوض آبادیان به بازدید علاقمندان از آثار تاریخی امیریه اشاره كرد و افزود: معرفی بهتر بافت قدیمی و آثار تاریخی شهر امیریه به عنوان یكی از اهداف اصلی برگزاری جشنواره در این شهر است.
وی سطح زیر كشت گل محمدی در این شهر را بیش از پنج هكتار ذكر كرد و ادامه داد : این شهر دارای ظرفیت مناسبی در كاشت گل محمدی است كه باوجود زمین های مستعد برای توسعه كشت این محصول با كمبود منابع آبی مواجه هستیم.
وی خاطرنشان كرد: تعداد 12 منزل برای اجرای سنتی آیین گل غلتان در این شهر در نظر گرفته شده است چرا كه معتقدیم آیینی كه از مردم گرفته شده است، باید در بین مردم رواج بیشتری پیدا كند.
به گفته عوض آبادیان، از ابتدای اردیبهشت تا پایان این ماه، آیین گل غلتان با حضور خانواده های مختلف از اقصی نقاط كشور در منازل شهر امیریه انجام می شود.
شهردار امیریه تصریح كرد: اجرای گل غلتان نوزادان در منازل و حاشیه برگزاری جشنواره، ایجاد موزه مردم شناسی و سخنرانی و بازدید مسوولان استانی و كشوری از برنامه های روز دوم این جشنواره است.
به گزارش ایرنا، جشنواره گل غلتان در سال 89 با شماره ثبت 177 به عنوان نخستین اثر معنوی استان سمنان و دومین اثر معنوی كشور بعد از عید باستانی نوروز ثبت شده است.
در بیش از پنج هكتار از اراضی كشاورزی شهر امیریه از توابع شهرستان دامغان گل محمدی كشت می شود.
شهر امیریه با بیش ازسه هزار نفر جمعیت در 20 كیلومتری شهر دامغان و 90 كیلومتری مركز استان سمنان قرار دارد.
9856