۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵
کد خبر 83300603
۰ نفر
سازمان محیط زیست مجوز ورود شیر ایرانی را صادر كرد

تهران- ایرنا- مدیر كل دفتر حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ورود شیر ایرانی از باغ وحش انگلیس به كشور با مجوز سازمان محیط زیست انجام شده است.

مجید خزازیان مقدم روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: ورود این شیر به كشور كاملا قانونی صورت گرفته و تمام مجوزهای داخلی و خارجی نیز توسط باغ وحش ارم كسب شده است.
وی اظهارداشت: باغ وحش ارم عضو اتحادیه باغ وحش های اروپا « EAZA» است از این رو با توافقاتی كه با دیگر باغ وحش ها صورت می گیرد امكان تبادل گونه وجود دارد كه این كار نیز بر این مبنا صورت گرفته است.
خزازیان مقدم ادامه داد: طبق توافقات صورت گرفته قرار شد باغ وحش ارم دو قلاده شیر نر و ماده وارد كند كه بر این اساس شیر نر را شب گذشته از انگلیس وارد كرد و قرار است هفته آینده شیر ماده از ایرلند وارد شود.
وی ادامه داد: شیرهای ایرانی حدود ١٠٠ تا ١٢٠ سال گذشته از كشور خارج شدند و اكنون باغ وحش ارم طبق توافقات بین المللی می تواند آنها را وارد كشور كند.
وی درباره احیای این گونه در كشور گفت: احیای این گربه سان نیازمند احیای زیستگاه است و علت انقراض آنها در كشور از بین رفتن زیستگاه بود كه امیدواریم زمانی این پتانسیل را داشته باشیم كه زیستگاه را احیا كنیم و به دنبال آن شاهد احیای این گربه سان ارزشمند باشیم اما اكنون این دو شیر نر و ماده در باغ وحش نگهداری می شوند.
شب گذشته یك قلاده شیر نر از باغ وحش بریستول انگلیس به باغ وحش ارم منتقل شد.
علمی 9014**2022