وزیر بهداشت:مردم امسال نباید دغدغه كمبود دارو و درمان داشته باشند

كاشان - ایرنا- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: مردم امسال با وجود تحریم های ظالمانه آمریكا نباید در كنار مشكلات اقتصادی، اضطراب كمبود دارو و دغدغه درمان را نیزتحمل كنند.

به گزارش ایرنا، دكتر سعید نمكی روز پنجشنبه در مراسم اختتامیه همایش معاونان غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور در قمصر كاشان افزود: بطور یقین مانند همه سالهایی كه در تنگناهای تحریم بودیم با سرافرازی این دوران را نیز پشت سرخواهیم گذاشت.
وی بیان كرد: گرچه این دوران سخت و پیچیده است اما باید مراقب باشیم كه مبادا بیماران در این روزها، دغدغه نبود دارو داشته باشند.
دكتر نمكی تصریح كرد: معاونان غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشكی باید با دقت روزانه در استانها بر توزیع دارو و همچنین موجودی دارو به خصوص با شروع فصل گرما با بهره گیری از سیستم آنلاین نظارت كنند تا اگر كمبودی در استانی وجود دارد از استانهای مجاور تامین شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در بخش دیگری از سخنانش گفت: مجموعه این وزارتخانه در خدمات رسانی به مردم سیل زده كشور بدون هیچ كمك خارجی افتخاری را كسب كرد كه در تاریخ این سرزمین مانند حماسه دفاع مقدس ماندگار شد.
وی یادآور شد: با لطف خداوند سبحان و همت همه همكاران، مردم و مشاركت دیگر دستگاه ها و نهادها حتی یك مورد اپیدمی در مناطق سیل زده نداشتیم كه این مهم، سازمان های تخصصی جهانی را نیز متحیر كرد.
وی بیان كرد: پارسال برای 97 درصد داروی تولید داخل كشور، 550 میلیون دلار ارز صرف شد و برای 3 درصد داروی وارداتی یك و سه دهم (1.3) میلیارد دلار ارز هزینه شد.
وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی تاكید كرد: این بدین معانست كه اگر روزی صنعت داروی كشور فرو ریخت و ما خواستیم این 97 درصد را هم وارد كنیم، باید تمام منابع نفت، مالیات و گمرك را هم صرف كنیم كه بیش از 50 درصد داروی كشور را نمی توانیم وارد كنیم.
وی با تاكید بر اینكه صنعت داروسازی كشور را عده ای با خون دل نگه داشته اند و داروسازان صنعتی كشور روزهای سختی را تحمل كرده اند، یادآور شد: وقتی شركت های چند ملیتی از ایران رفتند ما 25 درصد از داروی مورد نیازمان را با كمك آنها تولید می كردیم اما امروز بدون آنها با پشتوانه داروسازان صنعتی و بخش های تحقیق و توسعه خودمان 97 درصد از محصولات داخلی را با فرم های پیچیده تر از آن زمان، تولید می كنیم.
دكترنمكی تاكید كرد: حمایت از این گروه (شركتهای داروساز) وظیفه اخلاقی، شرعی و ملی است و به همین علت از فرد فرد همكاران در سراسر استانها می خواهم كه حمایت از تولید داخل و صنعت داخلی را مهم بدانند یعنی استانداردهای ما در حمایت از مردم نباید پاك شود همانطور كه رانت به وارد كننده نمی دهیم به تولید كننده هم رانت نباید بدهیم اما باید او را حمایت كنیم.
وی همچنین با تاكید بر مقاومت بر رعایت استانداردها، گفت: نخستین نقش من به عنوان وزیر بهداشت، دفاع از سلامت مردم و رساندن داروی سالم به آنهاست و دوم اینكه از كارخانه ها در استانها بطور واقعی حمایت و یاری كنیم و نگذاریم كارشناسی بی جهت داروی غیراستاندارد را تایید كند تا مشكلی بر مشكلات مردم افزوده شود.
نمكی تصرح كرد: در كنار رعایت استاندارد و انجام آزمایش های دوره ای، باید بطور مستمر بازار پراكنده و عریض دارو و صدور پروانه ها را نظارت كرد و نگذاریم فردی بتواند به هر شكلی بخواهد، بی قانونی كند.
وزیر بهداشت همچنین در خصوص انتخاب معاونانش ازجمله دكتر مهدی میرصالحی به عنوان بهترین گزینه با توجه به حساسیت هایی كه وی برای این انتخاب داشته است، توضیح داد: نخستین ویژگی فردی كه می خواهد در این مجموعه، فعالیت كند، پاكیزگی، كار بلدی و در خدمت مردم بودن است كه اهل رانت دهی و رانت خواری نباشد كه میر صالحی یكی از ارزنده ترین مهره ها و گزینه های صنعت دارو و داروسازی در مدیر عاملی دارو پخش است.
وی ایستادگی و مقاومت بر رعایت استاندارد در تولید داروی با كیفیت مناسب و رسیدن آن به دست مردم ضمن رعایت حال تولیدكننده را خواستار شد و پیشنهاد داد نمایشگاه دارویی از شركت های دانش بنیان و بضاعت های ملی برگزار شود تا بتوان تولید داخلی و تولید كنندگان بومی را در عرصه تولید و توزیع بیشتر معرفی و حمایت كرد.
دكتر نمكی همچنین از نحوه توزیع به شكل سنتی نیز گلایه كرد و گفت: علت ورشكستگی شركتهای داخلی نبود نظام توزیع علمی و به روز است.
وی هزینه های نقل و انتقالات را بسیار زیاد دانست و افزود: باید در نظام توزیع چه در سطح پخش و چه در لینكی كه به سازمان غذا دارو و داروخانه متصل است به گونه ای برنامه ریزی شود كه در دل پرونده الكترونیك سلامت جزیی از این مجموعه جای داده شود تا همه موارد را بتوانیم به روز كنترل كنیم.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی یادآور شد: نظام عرضه دارو هم در داروخانه ها مناسب نیست و باید در داروخانه ها نكاتی رعایت شود زیرا در برخی داروخانه ها، تكریم ارباب رجوع بی رنگ و حتی فراموش شده است.
دكتر نمكی با اشاره به اینكه داروخانه های كشور به سمت توسعه موارد آرایشی بهداشتی می روند و قسمت داروخانه هر روز كوچكتر می شود، افزود: تكلیف باید روشن شود كه آیا داروخانه است یا مركز عرضه لوازم آرایشی بهداشتی؛ چون متاسفانه سود در لوازم آرایشی بهداشتی است.

** بیمارستان های كشور با كمبود دارو ساز روبروست
رییس سازمان غذا و دارو كشور نیز در این همایش گفت: كمبود داروساز در بیمارستان های كشور به شدت احساس می شود.
مهدی پیرصالحی افزود: برای جبران كمبود داروساز در بیمارستان های كشور در حال تدوین طرحی هستیم كه با اجرای آن داروسازان بیمارستانی و بالینی در بیمارستانها مستقر می شوند.
وی با اشاره به اینكه در بسیاری بیمارستانهای كشور دارو ساز وجود ندارد، بیان كرد: هم اكنون در حدود 800 بیمارستان كشور 500 داروساز به ارائه خدمات می پردازند.
رییس سازمان غذا و دارو كشور تصریح كرد: بر اساس استانداردها به ازای هر یكصد تخت بیمارستانی باید یك داروساز بالینی و به ازای هر 30 تخت بیمارستانی نیز یك داروساز بیمارستانی وجود داشته باشد.
وی با تاكید بر اینكه امروز داروساز از جایگاه اصلی خود در نظام سلامت خارج شده است، یادآور شد: برخی داروساز را فروشنده می دانند در صورتی كه داروساز در داروخانه ارائه دهنده خدمات دارویی است.
پیرصالحی تصرح كرد: با اجرای این طرح شماری زیادی از داروسازان در بیمارستانهای كشور بكارگرفته خواهند شد كه این مهم كاهش هزینه های دارویی را در بیمارستانها بدنبال خواهد داشت.
وی همچنین گفت: امروز تقلب در لوازم آرایشی بهداشتی این بازار را تهدید می كند كه می طلبد با دقت بیشتری كنترل و نظارت شود.
همایش معاونان غذا و دارو دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور به مدت 2 روز در قمصر كاشان برگزار شد.
6022/ 6136