۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۳:۴۵
کد خبر: 83300405
۰ نفر
65 درصد جوانان خراسان رضوی ازدواج نكرده اند

مشهد- ایرنا- سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان خراسان رضوی گفت: از جمعیت یك میلیون و 639 هزار جوان در شرف ازدواج این استان 35 درصد متاهل هستند و 65 درصد ازدواج نكرده اند.

حسن عزیزی روز پنجشنبه در حاشیه نمایشگاه تخصصی 'ازدواج، سنت نبوی' طی گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بیش از 85 درصد جوانان ازدواج نكرده این استان تحصیلات تكمیلی دارند.
وی با بیان اینكه شاهد كاهش ازدواج و افزایش طلاق در این استان هستیم اظهار داشت: این دو فرآیند رو به رشد است و تمركز بیشتر و راهكارهای موثرتر از سوی مسئولان را می طلبد.
وی گفت: دولت در سال جاری پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج با دوره بازپرداخت پنج ساله را افزایش داده به نحوی كه هر نفر از زوجین می توانند 300 میلیون ریال از بانكها دریافت كنند.
عزیزی افزود: به هریك از زوجینی كه یكی یا هر دو آنان ایثارگر یا از خانواده ایثارگران باشند 600 میلیون ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت می شود.
وی اظهار داشت: دولت در سال جاری مكلف است 300 هزار میلیارد ریال در قالب تسهیلات ازدواج به جوانان كشور پرداخت كند و این در حالی است كه تعهد پارسال دولت در این زمینه 150 هزار میلیارد ریال بود.
وی گفت: بانكها امسال موظف هستند تعهد یك ضامن در قبال پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از زوجین درخواست كنند.
عزیزی ادامه داد: در سال گذشته 24 هزار میلیارد ریال تسهیلات ازدواج به 88 هزار نفر و در سال قبل از آن 12 هزار میلیارد ریال تسهیلات ازدواج به 92 هزار و 150 نفر در این استان پرداخت شد.
وی افزود: پوشش تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای زوجین در این استان طی سال گذشته 92 درصد بود در حالی كه میانگین كشوری در این زمینه 95 درصد اعلام شد.
وی با بیان اینكه برآورد امسال خراسان رضوی در پرداخت تسهیلات ازدواج 75 هزار فقره وام است اظهار داشت: از آنجا كه منابع مالی بانكها محدود است تعداد گیرندگان وام ازدواج در این استان كاهش می یابد.
عزیزی گفت: پیشنهاد می شود خیرینی كه می توانند منابع مالی خود را به صورت سپرده در بانك بگذارند، در این زمینه پیشگام شوند تا بتوان تسهیلات بیشتری برای ازدواج جوانان پرداخت كرد.
وی افزود: همچنین پیشنهاد می شود یك سری خانه های مسكونی ارزان قیمت به صورت استیجاری به مدت پنج سال در اختیار زوجین جوان قرار گیرد تا قدرت تامین مخارج زندگی را پیدا كنند.
وی دلایل به تاخیر افتادن ازدواج جوانان را عدم اشتغال پایدار، توقعات زیاد، تاخیر در جذب بازار كار، چشم و هم چشمی در تامین هزینه های عروسی و خریدن جهیزیه های سنگین ذكر كرد.
سرپرست معاونت فرهنگی و امور جوانان اداره كل ورزش و جوانان خراسان رضوی با تاكید بر توجه به فرهنگ و آموزه های دینی در حوزه ازدواج اظهار داشت: با اینكه پیشینه غنی در این بخش داریم اما این سنت حسنه منطبق بر آموزه های فرهنگی و اسلامی و سبك زندگی ایرانی پیش نمی رود.
وی گفت: چهار مولفه در امر ازدواج براساس سنت حسنه نبوی مورد تاكید است كه شامل ازدواج آسان، به هنگام، آگاهانه و پایدار می باشد و در صورتی كه این چهار مولفه در كنار یكدیگر قرار داشته باشد، ازدواج سرانجام نیك خواهد داشت.
وی افزود: در صورتی كه مكان یا شرایط مناسب برای ازدواج آسان جوانان ایجاد نكنیم، روابط نامشروع و خارج از عرف بین جوانان افزایش می یابد و این امر نشان می دهد تلاش برای ساماندهی ازدواج در كشور كافی نبوده است.
عزیزی برگزاری نمایشگاه 'ازدواج ، سنت حسنه نبوی' را تلاشی در جهت عرضه كالای مناسب و با كیفیت مطلوب برای زوجین جوان دانست و اظهار داشت: لازم است به اینگونه نمایشگاه ها پیوست فرهنگی مانند دایر كردن مراكز مشاوره و ارائه بسته های فرهنگی به منظور ارتقای سطح دانش و فرهنگ خانواده ها در زمینه ازدواج نیز افزوده شود.
وی همچنین بر مشاركت سمن ها، رسانه ها و خیرین برای ساماندهی ازدواج جوانان و كمك به ایجاد نگرش درست به این مقوله در جامعه تاكید كرد.
نمایشگاه تخصصی 'ازدواج، سنت حسنه نبوی' تا 15 اردیبهشت در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی مشهد دایر است.
7489 / 6053