اختصاص 5 هزار و 800 میلیارد تومان برای اشتغال روستایی

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: پنج هزار و 800 میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی در اختیار استان ها قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا محمد شریعتمداری روز پنجشنبه در حاشیه «همایش ملی آینده كار» در جمع خبرنگاران اعلام كرد: وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی برای ایجاد اشتغال مولد و زودبازده 2 طرح در دست اجرا دارد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درباره نخستین طرح توضیح داد: رهبر معظم انقلاب با برداشت 1.5 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی موافقت كردند كه نزدیك هفت هزار میلیارد تومان از منابع دریافت شده از صندوق توسعه ملی پس از اختلاط با منابع موجود بانك های عامل به تسهیلاتی با نرخ های ارزان برای استفاده در واحدهای تولیدی در كشور تبدیل شدند.
وی درباره دومین طرح كه در حال آغاز است، گفت: پنج هزار و 800 میلیارد تومان دیگر نیز از منابع صندوق توسعه ملی البته با تبدیل بر اساس نرخ نیمایی برای اشتغال زایی در اختیار استان ها قرار می گیرد.
شریعتمداری با بیان اینكه این طرح قرار است در ۲ حوزه به اشتغال كمك كند، افزود: اولین حوزه، ایجاد مشاغل حمایتی توسط سازمان‌های حمایتی مثل كمیته امداد و سازمان بهزیستی برای ایجاد اشتغال و اشتغال پایدار روستایی است.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی ادامه داد: بقیه این اعتبار به صورت عام در استان‌ها توزیع می شود تا با بررسی بانك‌ها به افرادی كه می‌خواهند اشتغال جدیدی را راه‌اندازی كنند، وام و تسهیلات اعطا شود.
وی با بیان اینكه در بخش اشتغال فراگیر، به ویژه مشاغل خانگی برنامه‌های ویژه طراحی كردیم، توضیح داد: در ۱۰ استان طرح‌های ویژه در حوزه اشتغال زودبازده فراگیر به صورت آزمایشی در دست اجراست.
به گفته شریعتمداری، خوشه‌سازی و برندسازی از واحدهای كوچك تولیدی و تبدیل آنها به شرایط مطلوب برای حضور در حوزه‌های ملی و بین‌المللی نیز در حال انجام است.

**محدودیت منابع، توسعه اشتغال فراگیر را به تاخیر انداخت
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با بیان اینكه سال گذشته برای تامین منابع با مشكل مواجه شدیم، اظهار كرد: به همین دلیل لطمه‌هایی به توسعه اشتغال فراگیر در كشور وارد شد.
وی اظهار امیدواری كرد كه در سال ۹۸ با تخصیص اعتبارات به موقع، شرایطی فراهم شود كه بتوان در حوزه اشتغال فراگیر و رفع مشكلات بیكاری، اقدامات مناسبی را انجام داد.

** معوقات دستمزد پرداخت می شود
شریعتمداری درباره پرداخت معوقات حقوق گفت: روز گذشته هیات وزیران تصویب كرد كه حداقل دستمزد متناسب با میزان تعیین شده توسط شورای عالی كار و سایر سطوح به بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی از اول فروردین ۹۸ پرداخت شود.
وی درباره رقم دستمزد و سایر سطوح توضیح داد: ۳۶.۵ درصد حداقل دستمزد رشد داشت كه بالای یك میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد. همچنین افزایش سایر سطوح درآمدی نیز مبلغ ۲۶۱ هزار تومان به اضافه ۱۳ درصد تصویب شد.
وزیر كار با اشاره به دستور رئیس جمهوری به سازمان برنامه و بودجه اظهار كرد: این دستور برای بررسی معوقات موجود در برخی واحدهای تولیدی صادر شده است.
وی با بیان اینكه قرار است سازمان برنامه و بودجه تسهیلاتی به واحدهای تولیدی اختصاص دهد، افزود: بانك‌ها در این زمینه همكاری كنند تا معوقات واحدهای تولیدی به حداقل برسد.
اقتصام**4037**2022