مشاركت شهروندان در مقابله با آتش سوزي ها ضروري است

اروميه- ايرنا- مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي گفت: ماموران اين اداره كل در تمام شهرستان ها براي مقابله با آتش سوزي هاي احتمالي جنگل ها و مراتع آمادگي دارند اما همراهي و مشاركت مردم و بهره برداران منابع ملي در اين زمينه ضروري است.

ميرصمد سيدموسوي روز چهارشنبه در جلسه شوراي اداري اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي افزود: نيروهاي اين اداره كل در قالب اكيپ هاي يگان حفاظت با تجهيزات كامل در راستاي پيشگيري از آتش سوزي هاي احتمالي در عرصه هاي منابع طبيعي استان آمادگي كامل دارند.
وي اضافه كرد: همراهي و مشاركت مردم از مهمترين عوامل مقابله با آتش سوزي هاي احتمالي در عرصه هاي ملي و منابع طبيعي استان است و مردم مي توانند با رعايت موارد ايمني از اين امر جلوگيري كنند.
وي با اشاره به وجود سامانه 1504 براي اطلاع رساني از سوي مردم براي مقابله با هرگونه مشكل در منابع طبيعي آذربايجان غربي، اظهار داشت: شهروندان مي توانند در صورت مشاهده هرگونه اقدامي توسط برخي افراد در اين خصوص، با اين شماره تماس بگيرند و اطلاع دهند.
وي ادامه داد: كشيك هاي شبانه روزي اين اداره كل آماده هستند تا در صورت دريافت گزارش آتش سوزي در سريع ترين زمان ممكن تيم هاي مقابله اي را به محل اعزام كنند.
مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري آذربايجان غربي گفت: حفاظت از عرصه هاي ملي از اهميت بسيار زيادي برخوردار است و در اين راستا پيشگيري از بروز آتش سوزي هاي احتمالي در عرصه هاي ملي با ايجاد يگان حفاظت در سال هاي گذشته محقق شده است.
وي اظهار داشت: آتش سوزي هر هكتار مرتع يا جنگل ميلياردها ريال خسارت به منابع طبيعي وارد مي كند و تنها راه جلوگيري از بروز اين خسارت، پيشگيري و روشن نكردن آتش در اين اراضي است.
سيدموسوي بيان كرد: در سال هاي گذشته و با ورود برخي اقلام و تجهيزات اطفاي حريق گام هاي خوبي براي مجموعه يگان حفاظت منابع طبيعي برداشته شده كه كافي نيست و اميدواريم همچنان شاهد تجهيز كامل سخت افزاري و نرم افزاري اين بخش در سال جاري باشيم.
به گزارش ايرنا، آذربايجان غربي 2 ميليون و 750 هزار هكتار عرصه ملي دارد و از اين مقدار 101 هزار هكتار عرصه ي جنگلي است كه در شهرستان هاي پيرانشهر و سردشت قرار دارد.
بروز آتش سوزي در تابستان در اين عرصه ها به دلايل مختلف از جمله گرم شدن هوا و تاثير آن بر گياهان خشك و همچنين بي دقتي برخي افراد بيشتر مي شود.
8137/ 3020

سرخط اخبار استان‌ها