۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
کد خبر 83300092
۰ نفر
يادي از سه معلم پر آوازه- امير عباس ميرزاخاني*

يازدهم و دوازدهم ارديبهشت ماه يادآور سه حادثه مهم تاريخي درباره سه معلم در دوره معاصر است كه به مناسبت هفته معلم و در اين مختصر ياد آنها را گرامي مي داريم.

اولين حادثه دوازدهم ارديبهشت ماه سال 1340 رخ داد، دراين روز معلمان در تجمع اعتراضي به لايحه اِشِل حقوقشان در دولت شريف امامي و هم چنين بازداشت محمد درخشش رئيس باشگاه مهرگان در ميدان بهارستان واكنش نشان دادند.
ماموران ابتدا سعي كردند كه با ماشين آب پاش اين مجمع را بر هم بزنند ولي هنگامي كه با ايستادگي معلمان و سردادن شعارهاي عليه دولت مواجه شدند به سمت جمعيت معلمان شليك كردند كه در اين حادثه ابوالحسن خانعلي معلم جوان 29 ساله بر اثر شليك گلوله مستقيم ناصر شهرستاني رئيس كلانتري بهارستان به قتل رسيد و 4 نفر ديگر معلمان مجروح شدند.
نتيجه اين مقاومت و البته رخداد اين واقعه تلخ باعث شد تا دولت وقت دست به اصلاحاتي در سيستم حقوق و مزاياي معلمان بزنند و به نقطه عطفي در تاريخ مبارزات سياسي پس از كودتاي سياه 28 مرداد سال 1332 تبديل شد.
دومين حادثه هجده سال پس از قتل ابوالحسن خانعلي يعني در دوازدهم ارديبهشت ماه سال 1358، به وقوع پيوست و ترور آيت الله مرتضي مطهري نظريه پرداز انقلاب اسلامي، استاد دانشكده الهيات دانشگاه تهران عضو شوراي انقلاب اسلامي توسط گروهك فرقان است، شهادت استاد مطهري در پي اين مورد عاملي شد كه اين روز كه دست بر قضا دقيقا مصادف با قتل شهادت گونه ابوالحسن خانعلي در پي دفاع از حقوق صنفي معلمان معترض در آن رژيم بود؛ در تقويم جمهوري اسلامي ايران به نام «روز معلم» ماندگار و ثبت شود.
اما سومين حادثه يازدهم ارديبهشت ماه سال 1389 سالروز درگذشت بزرگ مردمي از ايل قشقايي؛ بنيانگذار آموزش و پرورش عشايري، محمدبهمن بيگي است، معلمي كه كار خود را با عشق به مردم و خدمت خالصانه و مخلصانه به جامعه عشايري با وجود همه كژتابي ها و ناملايمت ها آغاز كرد.
او خان زاده اي بود كه در همان زمان براساس شرايط خانوادگي اش مي توانست به مدارج والاي دولتي دست پيدا كند، اما اعطاي پست هاي دولتي را به لقاي خدمت به هم وطنانش بخشيد و حاصل زحماتش در 30 سال خدمت رساني به جامعه ايلامي، تاسيس چند هزار مدرسه و باسوادكردن پانصدهزار كودك عشايري بود و ثابت كرد كه راه رسيدن به قله هاي ترقي و توسعه كشور در توجه خود مردم و مسئولان به مسائل آموزش و پرورش خلاصه مي شود.
اين روز در كنار يادبود اين سه آموزگار پرآوازه، تجليل از همه معلماني است كه با قلم، انديشه و اقدامات موثر و مفيد خود در عرصه هدايت و راهبري توانستند بذر اميد، آگاهي و روشنگري را در دل متعلمان جامعه بكارند.

**كارشناس آموزش و پرورش