محدوديت فعاليت واحدهاي غذاخوري آستارا در ماه رمضان

آستارا - ايرنا - معاون برنامه ريزي و امور عمراني فرماندار آستارا گفت: به منظور حفظ حرمت ماه رمضان، به تعداد كمي از رستوران ها و واحدهاي غذاخوري اين شهرستان در اين ايام مجوز فعاليت داده شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا كامبيز لقماني مقدم غروب چهارشنبه در جلسه ستاد تنظيم بازار آستارا در فرمانداري اين شهرستان افزود: شهرستان آستارا به جهت موقعيت مرزي در بيشتر روزهاي سال ميزبان گردشگران داخلي و خارجي است و نظارت بر رستوران و اماكن بين راهي در ماه رمضان بايد تشديد شود.
وي اضافه كرد: در سال گذشته 52 رستوران و واحد غذاخوري در ماه رمضان در آستارا فعال بود و امسال بايد به منظور حفظ بيشتر حرمت اين ماه از تعداد مذكور كم شود و بازرسان اتاق اصناف به صورت مرتب از مراكز عرضه مواد غذايي بازديد كنند.
وي بيان كرد: در ماه مبارك رمضان استعمال دخانيات و طبخ غذا در بيرون از غذاخوري ها ممنوع است و شرايط سرو غذا توسط مسافران در واحدهاي مجاز، نبايد زمينه هنجارشكني را فراهم كند.
لقماني مقدم افزود: برخي از قصابي ها و مرغ فروشي ها در شهرستان آستارا در واحدهاي صنفي خود قيمت درج نكرده اند و با متخلفان بايد در چارچوب قانون برخورد شود.
معاون فرماندار آستارا اظهار كرد: با توجه به موقعيت مرزي و گردشگري آستارا، مسافران زيادي جهت استفاده از مواهب طبيعي به اين شهرستان سفر مي‌كنند و با هماهنگي اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، تعدادي واحد پذيرايي بين راهي در منطقه حيران آستارا در ماه مبارك رمضان داير خواهد بود.
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا هم گفت: رستوران ها و واحدهاي غذاخوري داراي مجوز از اذان صبح تا مغرب و بقيه واحدهاي غذاخوري فقط بعد از نماز مغرب بايد داير باشند.
محسن آهني افزود: توزيع مرغ سهميه باعث تنظيم بازار و كاهش قيمت آن در آستارا شد و در حال حاضر هر كيلوگرم مرغ حدود 130 هزار ريال به فروش مي رسد.
وي اضافه كرد: در اسفند و فروردين ماه متصديان متخلف 50 واحد صنفي عرضه مرغ و گوشت قرمز با تشكيل پرونده به تعزيرات حكومتي آستارا معرفي شدند و درج نكردن قيمت و گرانفروشي از جمله تخلفات آنها بود.
سرهنگ محمد نمازي فرمانده نيروي انتظامي آستارا نيز گفت: روزه‌خواري در ملاعام پيگرد قانوني دارد و تظاهركنندگان به روزه خواري به مراجع قضايي معرفي خواهند شد و به واحدهاي غذاخوري در مبادي ورودي، خروجي و نقاط پرتردد نظير اطراف بازار ساحلي و پايانه مرزي آستارا بايد مجوز فعاليت در ماه رمضان داده شود.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت و پنج هزار واحد صنفي در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
7105/2007