مذاكرات ایران و هند برای انعقاد قرارداد تجارت ترجیحی

دهلی نو-ایرنا- یك مقام دولتی هند اعلام كرد كه مقامات ارشد ایران و هند در اردیبهشت ماه جاری (مه) پنجمین دوره مذاكرات در ارتباط با قرارداد تجارت ترجیحی را در دهلی نو برگزار خواهند كرد.

به گزارش ایرنا، به نقل از نشریه ' تایمز او ایندیا'، تاكنون چهار دور مذاكرات در این خصوص برگزار شده است و آخرین دور مذاكرات تجاری هند و ایران نیز در ماه مارس در تهران برگزار شد.
این مقام هندی كه از وی نامی برده نشده است افزود: هر دو كشور موافقت كرده اند تا دور بعدی مذاكرات قرارداد تجارت ترجیحی در ماه جاری در دهلی نو برگزار شود.
بر خلاف قرارداد تجارت آزاد كه در آن دو كشور تعرفه های گمركی را برای تعداد زیادی از كالاهای صادراتی لغو می كنند، در توافقنامه تجارت ترجیحی، تعرفه های گمركی برای تعداد خاصی از كالاها حذف می شوند.
با توجه به نظر كارشناسان تجاری، این توافقنامه به هند یك سهم بزرگ تر در بازار ایران خواهد داد.
بیسواجیت دار یك استاد رشته اقتصاد در دانشگاه جواهر لعل نهرو در دهلی نو گفت: قرارداد تجارت ترجیحی در دراز مدت برای هند مفید است زیرا ایران یك بازار مهم برای صادرات هند محسوب می شود.
موهیت سینگلا رئیس شورای ترغیب تجارت هند نیز گفت: توافقنامه تجارت ترجیحی مهم است زیرا هند می تواند از طریق آن كالاهای بیشتری را به ایران صادر كند.
وی افزود: هم اكنون صادرات كالاهای هند به ایران محدود به محصولات كشاورزی است اما پس از امضای یك توافقنامه تجارت ترجیحی سایر كالاهای هندی مانند چرم، پارچه و پوشاك كه هم اكنون دارای یك تعرفه بالای گمركی هستند می توانند به ایران صادر شوند.
فدراسیون سازمان های صادراتی هند نیز اعلام كرد كه ایران دارای یك پتانسیل بسیار بزرگ برای صادرات هند در بخش های كشاورزی، شیمیایی، ماشین آلات، دارو، كاغذ و محصولات كاغذی، فیبر و الیاف مصنوعی، نخ ریسی و روغن های ضروری می باشد.
هم اكنون صادرات عمده ایران به هند شامل نفت، كود های شیمایی و محصولات شیمیایی می شود در حالی كه از جمله واردات عمده تهران از هند، كالاهای غلات، چای، قهوه، ادویه جات و مواد شیمیایی طبیعی می باشند.
ارزش تجارت دوجانبه هند و ایران از 12.9 میلیارد دلار در سال مالی 2016-2017 به 13.8 میلیارد دلار در سال مالی 2017-18 افزایش یافته است.
ارزش صادرات هند به ایران حدود 2.5 میلیارد دلار بوده است. هند سالانه بیش از 10 میلیارد دلار نفت از ایران وارد می كند.
هند 80 درصد از نیاز خود به نفت را از طریق واردات تامین می كند.
مجموع تقاضای نفت خام هند حدود 4.6 میلیون بشكه در روز است كه این كشور را در رتبه سومین مصرف كننده بزرگ جهان پس از آمریكا و چین قرار می‌دهد.
آساق**267**1211