برای به وجود آوردن رمان ایرانی تلاش كرده‌ام

تهران-ایرنا- ابوتراب خسروی، داستان نویس با اشاره به ادبیات حاكم بر آثار داستانی‌اش گفت: زبان خاصی كه در آثار من هست ضمن این كه بوی تاریخ می‌دهد، تلاشی است برای اینكه فرهنگ ایرانی رمان خودش را داشته باشد و تولید كند؛ آثار من تلاشی است برای به وجود آوردن رمان ایرانی.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ابوتراب خسروی (متولد 1335 استان فارس) نویسنده و مدرس داستان نویسی است. وی كه به دلیل شغل پدر در بسیار شهرهای ایران زندگی كرد، در مدت اقامت در اصفهان، شاگرد هوشنگ گلشیری (نویسنده معاصر؛ 1316 تا 1379) شد و داستان‌نویسی را از او آموخت.
خسروی كه از سال 1370 با كتاب «هاویه» نوشتن را آغاز كرد، تا كنون جوایز ادبی گوناگونی دریافت كرده و امسال با تجدید چاپ چند اثرش توسط نشر نیماژ در نمایشگاه كتاب حاضر است. این نویسنده به بهانه انتشار دوباره آثارش پس از سال‌ها، با خبرنگار فرهنگی ایرنا به گفت‌وگو نشست.
وی در این مورد كه چرا بازنشر كتاب های خود را به ناشر جدیدی سپرده است، گفت: طبیعتا دوستان ناشر قبلی دوستان خوبی بودند، ولی بیشتر به دلایل خصوصی كه ربطی به آنها نداشت كتاب‌ها را با حسن نیت آن دوستان به نشر دیگری منتقل كردم كه مجموعه‌ای از جوانان فعال و علاقمند هستند و من از همین جا به دوستان ناشر پیشین درود می فرستم كه سال‌های خوب و درخشانی در دوستی و همكاری با آنها داشتم.
خسروی در مورد ویژگی چاپ جدید آثارش توضیح داد: این كتاب‌ها همان متون است اما صفحه‌بندی واحد دارد و در مجال كوتاهی آماده چاپ جدید شده است. با توجه این كه به هر دلیل كتاب‌های من در بازار نبود، ترجیح دادم زودتر به دست مخاطب برسد، این هم یكی دیگر از دلایلی بود كه كتاب‌ها را به نشر نیماژ آوردم و از این همكاری راضی هستم.

* «آثار من تلاشی است برای به وجود آوردن رمان ایرانی»
نویسنده كتاب «آواز پر جبرئیل» در این مورد كه كتاب‌های وی تركیبی از تاریخ و مطالعات دینی و رفتارهای فرهنگی است و آیا تقریب ادیان دغدغه او بود یا به عنوان سبكی كه برای نوشتن برگزیده، اظهار داشت: این كنجكاوی من بود. تا جایی كه به فرهنگ و مذهب و زبان مربوط است، میان آنها هارمونی ایجاد می‌شود كه مورد علاقه من است و آن را ابزاری برای اندیشیدن میان خودم و مخاطب ارزیابی می‌كنم.
وی افزود: زبان خاصی كه در آثار من هست ضمن این كه بوی تاریخ می‌دهد، تلاشی است كه فرهنگ ایرانی رمان خودش را داشته باشد و تولید كند. آثار من تلاشی است برای به وجود آوردن رمان ایرانی. البته مهم نیست چقدر موفق شده باشم، تلاشی بوده كه انجام شده. امیدوارم این رویكرد به ریشه‌های فرهنگی، خصوصا ایرانی بودن مد نظر قرار بگیرد و نویسنده جوان ما به این نوع نگاه علاقمند شود.
خسروی با تاكید بر توجه به تعامل ادیان در حوزه تمدنی ایران افزود: در طول قرن‌ها زمینه‌ای از تساهل و رواداری ایجاد كرده‌ایم كه مذاهب مختلف كنار همدیگر تحمل كرده‌اند، امیدوارم این نوع نگاه بسط و توسعه پیدا كند. ما كه مسلمانیم بزرگترین تبلیغ برای ما تساهل است.

*و اما عشق
نویسنده كتاب «رود راوی» در مورد عشق و اهمیت آن در آثارش گفت: به قول برخی عرفا، عشق زمینی را وجهی از ذات اصیل عشق می‌دانم و تجلی عشق به نوعی تجلی انسانیت است، وقتی كسی عاشق می‌شود، به ذات انسانی خود نزدیك شده است.
«ماهیت عشق بازتاب وجه انسانی فرد است و هر چه مبلغ عشق باشیم، مبلغ انسانیت هستیم».
وی آثارش را برای افرادی كه تاكنون اثری از وی نخوانده اند اینگونه معرفی كرد: شاید حرفی كه می‌زنم نوعی خودخواهی باشد؛ اما من در ادبیات، خودخواهی خودم را دارم.
«اویی كه می‌خواهد كارهای مرا بخواند باید پیش زمینه داشته باشد، باید اهل خواندن كتاب باشد كه بتواند با این نوع ادبیات ارتباط برقرار كند».
به گزارش ایرنا، كتاب‌های «آواز پر جبرئیل»، «رود راوی»، «ملكان عذاب»، «اسفار كاتبان» و «حاشیه‌ای بر مبانی داستان»، كتاب های تازه خسروی هستند كه توسط نشر نیماژ، بازچاپ شده‌ و در سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران در دسترس علاقمندان قرار دارند.
سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران از 4 تا 14 اردیبهشت، با حضور سه هزار و 200 ناشر با حدود 437 هزار كتاب شامل دو هزار و 400 ناشر داخلی با 300 هزار عنوان كتاب و حدود 800 ناشر خارجی از 30 كشور جهان با 137 هزار عنوان كتاب و با شعار «خواندن، توانستن است» از ساعت 10 تا 20 میزبان علاقمندان است.
چین به عنوان میهمان ویژه این دوره نمایشگاه كتاب، 94 ناشر را با چهارهزار عنوان و 15هزار جلد كتاب به نمایشگاه آورده است. همچنین قرار است 20 نویسنده، پژوهشگر، تصویرگر و 50 مدیر فروش حق تالیف كتاب، امسال در غرفه میهمان ویژه (چین) حضوری فعال داشته باشند.
در بخش ناشران عمومی حدود 14 هزار متر مربع فضا برای حضور 988 ناشر تدارك دیده شده است كه 141هزار و 861 عنوان كتاب را عرضه خواهند كرد.
در بخش كودك و نوجوان نیز 251 ناشر در فضایی به وسعت حدود 6 هزار متر مربع، 24هزار و 13 عنوان كتاب را عرضه می كنند. در بخش دانشگاهی نیز 428 ناشر در فضایی بیش از شش هزار و 235 متر مربع، 60 هزار و13عنوان كتاب را در سالن های كاملا مسقف زیر چادر به نمایش و فروش گذاشته اند.
در سالن‌های آموزشی نیز 97 ناشر در فضای حدود سه هزار و 231 متر مربع به ارائه 17 هزار و 445 عنوان كتاب می پردازند.
فراهنگ**9211**9157