۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۱
کد خبر 83299988
۰ نفر
گام نهایی پارلمان اصلاحات و ابهامات اجرا

تهران- ایرنا- طرح پارلمان اصلاحات تا رسیدن به مرحله اجرا یك گام بیشتر در پیش ندارد. گامی نهایی كه با دشواری هایی از جنس قانون جدید احزاب و ابهام در تعریف اعضای عضو خود روبروست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، گفت و گوهای چهره های عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات نشان می دهد كه طرح پارلمان اصلاحات در مراحل پایانی تصویب خود در این شورا قرار دارد.
حسین كمالی، دبیركل حزب اسلامی كار و مصطفی كواكبیان دبیركل حزب مردم سالاری هفته گذشته از بررسی بندهای نهایی طرح مورد نظر اصلاح طلبان خبر دادند اما درباره جزئیات بندهای پایانی مورد نظر خبرهای مختلفی منتشر شد.
موضوعاتی مانند تطبیق طرح پارلمان اصلاحات با قانون جدید احزاب و نیز اعضای پارلمان و شرایط عضویت در این نهاد سرعت اجرایی شدن ایده پارلمان اصلاحات را كم كرده است. نهادی كه سعید نورمحمدی، عضو جبهه هماهنگی اصلاحات از احتمال تغییر نام آن خبر داده است.
عضو شورای مركزی حزب ندای ایرانیان در این زمینه گفت: «در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات قرار شد این تشكل جدید به شكل ائتلافی ثبت شود و نام آن به مجمع عالی اصلاح طلبان تغییر كند.»
ساختار و شمار اعضای پارلمان اصلاحات هم از نكات بحث انگیز جبهه هماهنگی اصلاحات است كه همچنان ابهاماتی در پی دارد.

**ائتلاف احزاب یا حزب تازه؟
تجمیع احزاب اصلاح طلب به منظور سامان بخشی بهتر به فعالیت سیاسی این جریان مهم ترین هدف طراحان پارلمان اصلاحات است. كواكبیان و همفكران او از نخستین افرادی بودند كه این ایده را پی گرفتند و به مرحله بررسی مواد طرح رساندند.
افزایش وزن و اثرگذاری احزاب اصلاح طلب در روند تصمیم گیری از مهم ترین انگیزه های طراحان پارلمان اصلاحات است كه در انتقاد به عملكرد شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان آن را اعلام كردند.
این گروه معتقدند: در شورای عالی تصمیم گیری بر پایه نظرات شخصیت های حقیقی صورت می گیرد و نقش احزاب نادیده گرفته می شود.
دیگر چهره های اصلاح طلب هم پس از جدی شدن زمزمه های تشكیل پارلمان اصلاحات آن را نهاد فرادستی اصلاحات دانسته و از تجمیع احزاب و شخصیت های حقیقی و حقوقی اصلاح طلب زیر چتر این تشكل سخن گفتند.
به نظر می رسد اصلاح طلبان تصمیم دارند پس از نهایی شدن این طرح آن را به عنوان نهادی ائتلافی به صورت قانونی در وزارت كشور ثبت كنند اما در این مسیر چالش هایی برای ثبت وجود دارد. این كه پارلمان اصلاحات یا مجمع عالی یا مجمع ملی اصلاح طلبان به عنوان تشكلی متشكل از احزاب اصلاح طلب در قانون تازه احزاب چه جایگاهی خواهد داشت مورد ابهام است.
حمید ملانوری ،دبیر كمیسیون ماده 10 احزاب درباره ساز و كارهای تقاضای تشكیل جبهه‌ یا ائتلاف گفت: «بر اساس قانون، احزاب و گروه‌های سیاسی، می‌توانند در زمان و موضوعات خاص، تقاضای تشكیل جبهه یا ائتلاف از دبیرخانه كمیسیون ماده 10 احزاب داشته باشند.»
در همین زمینه نورمحمدی، عضو شورای جبهه هماهنگی به ایرنا گفت: «در تبصره ماده 13 قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی كه به تصویب مجلس رسیده، ثبت ائتلاف احزاب تحت عنوان «جبهه» پیش بینی شده است.»
یدالله طاهرنژاد، عضو شورای مركزی حزب كارگزاران سازندگی هم هفته گذشته در گفت و گو با ایرنا درباره دلایل كُند شدن روند بررسی طرح پارلمان اصلاحات در شورای هماهنگی گفته بود: «با توجه به قانون جدید احزاب، احتمال دارد پارلمان اصلاحات به عنوان یك تشكل جدید مطرح شود نه یك ساز و كار ائتلافی و همین موضوع بررسی فرایند تشكیل پارلمان اصلاحات را كند كرده است.»
مجموع این اظهارنظرها مشخص نمی كند كه آیا پارلمان اصلاحات هم می تواند زیرمجموعه این قانون قرار گیرد یا نه و آیا این قرارگیری در بازه زمانی محدودی چون انتخابات انجام می شود یا همیشگی خواهد بود، محل پرسش است و اصلاح طلبان باید ابهام حزب یا ائتلاف را در وزرات كشور حل كنند.

**مسیر نهایی و دست اندازهای آن
همان گونه كه اشاره شد انتخاب اعضای پارلمان یا مجمع ملی و یا عالی اصلاح طلبان هنوز در شورای هماهنگی اصلاحات به نتیجه ای نرسیده است. طرح هایی مانند حضور تعداد مساوی (15 نفر) از همه احزاب عضو شورا و نیز حضور 290 نفر از سراسر كشور در بررسی طرح مورد توجه است. موضوعی كه موافقان و مخالفان جدی دارد. مخالفان حضور برابر احزاب، این تصمیم را نادیده گرفتن وزن و سابقه احزاب موثر در جریان اصلاح طلبی می دانند و موافقان آن را روشی دموكراتیك تر در جبهه اصلاحات عنوان می كنند.
حضور یا حضور نداشتن شخصیت هایی خارج از چارچوب حزبی اما نزدیك به تفكر اصلاح طلبی هم از موضوعات مورد بحث است كه مخالفان حضور شخصیت های حقوقی را مشكل آفرین می دانند اما موافقان حضور عقلای نزدیك به اصلاحات در زمینه های گوناگون را موجب غنای تصمیمات این نهاد عنوان می كنند.
مخالفت های خارج از چارچوب و حتی نانوشته با تشكیل و فعالیت تشكیلات اصلاح طلب هم از چالش های پیش روی پارلمان اصلاحات است.
جبهه ای از احزاب اصلاح طلب و تصمیم گیری و تاثیرگذاری آن ها می تواند مخالف های جدی در سطوح مختلف سیاسی در پی داشته باشد كه دامنه آن از سنگ اندازی در مسیر تشكیل تا تبعیض های ادامه كار، گسترده باشد.
موضوع دیگر اجرای طرح و پیش نیازهای آن است. تجمیع 300 تا 600 نفر از چهره های اصلاح طلب در كنگره یا نشست یا اجماع دشواری های خاص خود را دارد. تعیین چهره ای كه تفكر اصلاح طلبی را نه در حرف كه در عمل پذیرفته و اجرا كند، حتی اگر عضو حزب و تشكل مشخصی هم باشد، همچنان دشوار به نظر می رسد. تجربه حضور موسمی برخی شخصیت ها زیر پرچم اصلاحات و بهره بردن از اعتبار آن ها، باید تنظیم كنندگان ساز و كار عضویت در پارلمان را هوشیار كند.
در نهایت آنچه در تدوین طرح پارلمان اصلاحات جزو نكات مبهم دسته بندی می شود، جایگاه رییس دولت اصلاحات به عنوان رهبر جریان اصلاح طلبی در این تشكل تازه تاسیس است. سید محمدخاتمی نقش محوری و ستون اجماع اصلاح طلبان در تشكل های پیشین داشته است و باید دید طراحان طرح پارلمان اصلاحات چه جایگاهی را برای او در نظر خواهند گرفت.

**انتخابات مجلس و پارلمان اصلاحات
اجرای طرح پارلمان اصلاحات و فعالیت انتخاباتی در قالب آن، هدف مهم اصلاح طلبان در سال انتخابات است و برای تشكیل این نهاد و آغاز فعالیت ها 10 ماه زمان پیش رو دارند. در تفسیری بدبینانه و با توجه به چالش های مورد بحث در بالا نمی توان افق روشنی برای آغاز فعالیت این نهاد دستكم تا انتخابات مجلس یازدهم متصور بود اما می توان در نگاهی خوش بینانه گفت جریان اصلاح طلبی می خواهد راند چهارم از رقابت انتخاباتی را هم مانند سه راند گذشته به نفع خود تمام كند و از این رو می كوشد به هر شكل ممكن این ساز و كار را تا داغ شدن تنور انتخابات، عملی كند و وارد رقابت شود.
‌سیام**9402** 1336