۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۶:۲۵
کد خبر: 83299950
T T
۰ نفر
500 هزار كشته دستاورد هزینه 6 تریلیون دلاری آمریكا درغرب آسیا

تهران- ایرنا- دولت های آمریكا برای دخالت در امور منطقه، مقابله با كشورهای مستقل و مقاومت و به بهانه مبارزه با تروریسم بیش از 6 تریلیون دلار در افغانستان، پاكستان و عراق هزینه كرده اند تا جان بیش از 500 هزار انسان را در این كشورها بگیرند.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، در تازه ترین تهدید، دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا از گزینه نظامی علیه ونزوئلا سخن می گوید . این در حالی است كه این كشور تریلیون ها دلار در غرب آسیا و شمال آفریقا هزینه كرده تا كشورهای این منطقه را دچار جنگی خانمان سوز كنند.
ونزوئلا از سال گذشته درگیر بحران شدید اقتصادی و تورم افسارگسیخته بود، اما تبانی مخالفان دولت نیكلاس مادورو رئیس جمهوری این كشور با آمریكا موضوع را به بحرانی سیاسی تبدیل كرد.
خوان گوایدو رهبر مخالفان دولت مادورو پس از آنكه وعده حمایت آمریكا را از طریق مایك پنس معاون ترامپ دریافت كرد، خود را رئیس جمهوری ونزوئلا خواند و كشورش را در آستانه باتلاقی قرار داد كه واشنگتن به همراه متحدان غربی خود چند سال پیش مشابه آن را در سوریه اجرا كرده بودند.
گوایدو در تازه ترین اقدام های خود سه شنبه گذشته كودتایی نافرجام را به راه انداخت كه به دست گروهی از نیروهای ارتش ونزوئلا انجام شد اما به زودی خنثی گشت.
مخالفان دولت مادورو اكنون بدون توجه به فجایعی كه آمریكا و متحدانی اروپایی آن در غرب آسیا و شمال آفریقا به وجود آورده اند، از حمایت نظامی واشنگتن استقبال كرده و حتی خواهان مداخله نظامی در كشور خود می شوند.
دولت ترامپ بارها تهدید كرده كه همه گزینه ها از جمله گزینه نظامی علیه دولت مادورو روی میز است. روز گذشته نیز مایك پمپئو وزیر خارجه آمریكا هشدار داد كه واشنگتن آماده اقدام نظامی برای مداخله در بحران ونزوئلا است.
پمپئو در گفت وگو با كانال تلویزیونی فاكس بیزینس نت ورك، افزود: اقدام نظامی ممكن است؛ هر چند ایالات متحده انتقال مسالمت آمیز قدرت را در ونزوئلا ترجیح خواهد داد، اما در صورتی كه لازم تشخیص داده شود، به حمله نظامی دست خواهد زد.
پمپئو همچنین در گفت و گو با سی ان ان مدعی شد كه مادورو قصد داشته از ونزوئلا بگریزد، اما دولت روسیه جلوگیری و او را قانع كرده همچنان در كشورش بماند.
روسیه در واكنش به این اظهارات پمپئو، ضمن تكذیب این موضوع گفت كه این دروغ پراكنی های آمریكا مشابه همان چیزی است كه پیشتر درباره بشار اسد رئیس جمهوری سوریه انجام داده است.
در زمان جدی شدن بحران سوریه در سال 2011، مقام های آمریكایی خبرهای كذبی منتشر كردند كه اسد قصد فرار از سوریه داشته اما روسیه و ایران مانع این اقدام او شده اند.
اقدام های مداخله جویانه آمریكا و تهدید به اقدام نظامی در ونزوئلا در حالی است كه به اذعان مقام های ارشد كاخ سفید و پژوهش های مستقل، ماجراجویی های واشنگتن در غرب آسیا افزون بر هزینه های تریلیون دلاری كه برای ایالات متحده داشته، جان بیش از نیم میلیون انسان را نیز گرفته است.
ترامپ بارها به هزینه های هنگفت واشنگتن در غرب آسیا و بدتر شدن اوضاع پس از ورود كشورش به این منطقه اشاره كرده است. وی شهریورماه سال گذشته در گفت و گوی تلویزیونی اعتراف كرد كه تصمیم حمله به عراق كه توسط جرج دبلیو بوش رئیس جمهوری اسبق آمریكا گرفته شد، بزرگترین اشتباه تاریخ این كشور بوده است.
ترامپ افزود: ما 7 تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه كردیم. 7 تریلیون دلار و میلیون ها قربانی. من حساب هر دو طرف را دارم.
ترامپ همچنین در دی ماه سال گذشته پس از سفر مخفیانه ای كه برای بازدید از یك پایگاه آمریكا به عراق داشت، از این موضوع كه این همه در این منطقه هزینه شده اما مجبور به سفر مخفیانه است ابراز تاسف كرد.
رئیس جمهوری آمریكا اذعان داشت: خیلی غم انگیز است كه هفت تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه كنی اما برای رفتن به آنجا ناچار باشی سفرت را تا این حد فوق العاده مخفیانه نگه داری و هواپیماها (اسكورت) و بزرگترین تجهیزات جهان دور و برت باشند و هر كاری بكنی تا سالم به مقصد برسی'.
همچنین نشریه نیوزویك در گزارشی نوشت كه «موسسه امور بین المللی و عمومی واتسون» وابسته به دانشگاه براون در آمریكا در پژوهشی گفته است كه مجموعه مبالغی كه ایالات متحده پس از یازده سپتامبر برای جنگ افروزی در افغانستان، پاكستان و عراق هزینه كرده و یا تصویب كرده كه تا پایان سال مالی 2019 هزینه كند، عددی بالغ بر 5.9 تریلیون دلار است.
آمریكا پس از حملات یازده سپتامبر به برج های سازمان تجارت جهانی در نیویورك و ساختمان پنتاگون در واشنگتن، به بهانه مبارزه با تروریسم به افغانستان حمله كرد و سپس خاك عراق را به بهانه امحاء تسلیحات كشتار جمعی صدام حسین رئیس جمهوری وقت این كشور مورد تجاوز نظامی قرار داد.
براساس گزارش موسسه واتسون، ایالات متحده با جنگ افروزی در عراق و افغانستان پس از حوادث 11 سپتامبر سال 2001، بیش از 500 هزار نفر را در این دو كشور و همچنین در پاكستان كشته است.
این ها تنها هزینه هایی است كه آمریكا به مردم این سه كشور تحمیل كرده، در حالی كه گزارش موسسه واتسون تعداد قربانیان جنگ سوریه را نیز بیش از 500 هزار نفر عنوان كرده است.
گستردگی سرسام آور هزینه این جنگ افروزی ها زمانی قابل درك می شود كه به بخش دیگری از گزارش موسسه واتسون توجه كنیم. در این گزارش همچنین آمده است كه آمریكا در 76 كشور، یعنی 39 درصد جهان، عملیات ضدتروریسم انجام می دهد.
موسسه واتسون همچنین تاكید می كند در این جنگ ها در افغانستان، پاكستان و عراق، 6 هزار و 951 سرباز، 21 غیرنظامی و 7 هزار و 820 نیروی پیمانی آمریكا كشته شده اند.
براساس این گزارش، در حالی كه تعداد دقیق خسارات جانی آمریكا در این جنگ ها قابل شمارش است، هرگز امكان برآورد دقیق مجموع كشته های مردم این كشورها وجود نخواهد داشت؛ چرا كه مثلا در عراق هزاران غیرنظامی هنگام بازپس گیری شهرهای این كشور از داعش كشته شدند و هنوز جنازه هایشان پیدا نشده است.
از این گذشته، این آمارها هرگز مرگ و میر ناشی از آسیب های غیرمستقیم مثل از دست دادن منابع آب و غذا، امكانات بهداشتی و انرژی توسط مردمی كه گرفتار جنگ شده اند، را دربر نمی گیرد و به دقت نمی توان گفت كه سلطه جویی آمریكا حقیقتا چه هزینه ای برای مردم كشورهای مختلف جهان داشته است.
اكنون باید دید كه با توجه به این تجربه و پیشینه آمریكا در تبدیل كردن كشورهای در حال توسعه و صاحب منابع عظیم نفتی در مناطق مختلف جهان به باتلاقی برای مردم آن كشورها، مخالفان دولت در ونزوئلا بین گفت و گوی سیاسی و مداخلات خارجی كدام گزینه را انتخاب می كنند.
شبد**9416**1010