۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۶:۰۸
کد خبر: 83299946
۰ نفر
پمپئو مدعی تمایل برای ادامه مذاكره با كره شمالی شد

پكن- ایرنا- وزیر خارجه آمریكا با وجود اینكه ماه گذشته میلادی، میز مذاكره با كره شمالی را در هانوی ترك كرد و حاضر به ادامه گفت و گوها با مقامات این كشور نشد ادعا كرد كشورش همچنان آماده ادامه مذاكرات با پیونگ یانگ است.

به گزارش ایرنا از یونهاپ، وزیر خارجه آمریكا روز پنجشنبه در گفت و گو با فاكس نیوز بدون اشاره به دلایل ترك مذاكرات هانوی كه كارشناسان آن را «زیاده خواهی های ترامپ» می دانند افزود: آماده هستیم مذاكرات را ادامه دهیم تا مسیر برای تحقق وعده های 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی مبنی بر خلع سلاح هسته ای فراهم شود.
در نشست هانوی ترامپ خواستار تعطیلی تمام فعالیت های هسته ای كره شمالی و تحویل همه تاسیسات اتمی این كشور به آمریكا به ازای لغو برخی از تحریم ها شده بود اما پیونگ یانگ به دلیل اینكه خواستار خلع سلاح هسته ای به صورت گام به گام بود این خواسته ترامپ را نپذیرفت.
چند روز بعد از شكست این مذاكرات بود كه «چو سون هویی» معاون وزیر خارجه كره شمالی، «مایك پمپئو» وزیر خارجه آمریكا را به دلیل داشتن چهره ای جنگ طلب، فردی 'احمق و خطرناك' توصیف كرد.
وی با اشاره به اینكه رویكرد فعلی آمریكا نسبت به مذاكرات هسته ای دو كشور نتایج ناخوشایندی به بار خواهد آورد از واشنگتن خواست رویكرد خود را تغییر دهد.
وزیر خارجه آمریكا در این مصاحبه با اشاره به قول كیم جونگ اون رهبر كره شمالی در دیدار نخست با ترامپ در سنگاپور افزود: با وجود مشكلات موجود، هنوز امیدوار به حل مساله هسته ای كره شمالی است.
كره شمالی پیش از این نیز از آمریكا خواسته بود اگر خواهان رسیدن به نتیجه در مذاكرات است باید پمپئو وزیر امور خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ در تیم مذاكره كننده آمریكا نباشند.
'كیون جونگ گون' مدیركل امور آمریكای وزارت امور خارجه كره شمالی نیز در گفت و گو با 'كی سی ان ای' خبرگزاری مركزی كره شمالی هم پمپئو را به ناكامی در درك موقعیت پیونگ یانگ و به هم ریختگی مذاكرات هسته ای آمریكا و كره شمالی متهم كرده بود.
دومین دور مذاكرات آمریكا و كره شمالی ماه گذشته در هانوی پایتخت ویتنام به دلیل زیاده خواهی های آمریكا با شكست مواجه شد.
**آساق**1904**