۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۴۰
کد خبر: 83299566
۰ نفر
برنامه ریزی برای افزایش 600 هزار بشكه ای ظرفیت تولید نفت

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت مناطق نفتخیز جنوب، گفت: اكنون ظرفیت تولید نفت در مناطق نفتخیز جنوب سه میلیون بشكه در روز است كه با اجرای طرح های توسعه و نگهداشت تولید و افزایش ضریب بازیافت حدود 600 هزار بشكه در روز به این ظرفیت افزوده می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «احمد محمدی» در نشست خبری نخستین روز برگزاری بیست ‌و چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت افزود:‌ در 6 قراردادی كه در این زمینه امضا شده است، شركت‌های برنده در حال تجهیز كارگاه و استقرار دكل‌های حفاری هستند و به‌زودی عملیات سطح‌ الارضی در این مخازن آغاز خواهد شد.
وی ادامه داد: افزون بر این، اكنون هشت بسته كاری طرح نگهداشت و افزایش تولید این شركت نیز در مرحله برگزاری مناقصه است و به نظر می‌رسد كمتر از یك ماه دیگر برندگان این مناقصات مشخص شود، ضمن آنكه در چهار میدان نفتی كه دارای هشت تا 9 مخزن است با مدل قراردادی خاص شركت مناطق نفت‌خیز جنوب تفاهمنامه‌هایی با شركت‌ها و پیمانكاران داخلی منعقد شده كه طرح‌های پیشنهادی توسعه برخی از این شركت‌ها در شورای عالی مخازن به تصویب رسیده است و امیدواریم امسال حداقل طرح توسعه 2 میدان به مرحله امضا قرارداد برسد.

** تحقق 100 درصدی برنامه تولید نفت
مدیرعامل شركت ملی مناطق نفت خیز جنوب درباره سیل اخیر در 20 استان كشور، اعلام كرد: با توجه به شرایط اقلیمی استان خوزستان و وجود شركت‌ها و صنایع مختلف اگر پیشگیری و آماده‌سازی انجام نمی شد، به زیرساخت‌های شهری و صنایع استان آسیب جدی وارد می‌شد.
محمدی با بیان این‌كه ما هم‌اكنون در 2 جبهه فعال هستیم، توضیح داد: جنگ اقتصادی علیه كشور برقرار است و راهبری تولید و حفاظت از تاسیسات جزو وظیفه ذاتی شركت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب است كه باید تلاش كرد وقفه ای در تولید ایجاد نشود و همچنین در كمك به مناطق سیل‌زده با همه توان پای كار ایستادیم.
«در سیل اخیر بخشی از تاسیسات و خطوط لوله به زیر آب رفت؛ بنابراین برای جلوگیری از نشت نفت و همچنین برای حفظ و صیانت از تاسیسات نفتی مجبور شدیم برخی چاه‌ها را ببندیم اما با وجود ظرفیت شركت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب این مساله تاثیری در سقف تولید نداشت و تاكنون 100 درصد برنامه تولید محقق شده است».

** جمع آوری 90 درصد گازهای همراه در خوزستان
مدیرعامل شركت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب از طرح جمع‌آوری گازهای مشعل به عنوان اولویت وزارت نفت در سال‌های اخیر یاد كرد و افزود: در جمع‌آوری گازهای مشعل، 2 قرارداد مهم با هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی مارون داریم كه با اجرای آن، ٩٠ درصد گازهایی كه در مناطق نفت‌خیز جنوب درحال سوختن است، جمع‌آوری می‌شود. امیدواریم عملیات اجرایی این طرح‌ها در نیمه نخست امسال آغاز شود.
محمدی ادامه داد: اولویت نفت‌خیز این است كه گازهای همراه مشعل در مناطق مسكونی به سرعت جمع‌آوری شده تا آسیب جدی به محیط زیست وارد نكند.

** افت 10 درصدی تولید در مناطق نفتخیز جنوب
مدیرعامل شركت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب به انتشار اوراق منفعت برای تامین مالی بخشی از پروژه‌های نفتی اشاره كرد و افزود: وزارت نفت برای تامین مالی پروژه‌ها راه‌های مختلفی را در نظر گرفته كه یكی از آن‌ها انتشار اوراق منفعت است كه بخشی از آن انتشار پیدا كرده و تا به امروز موفق بوده است. بنابراین اجرای پروژه‌های مناطق نفت‌خیز جنوب از طریق همین اوراق تامین مالی خواهد شد و مشكلی برای شروع و اجرای پروژه‌ها به لحاظ مالی نداریم.
وی ادامه داد: به طور طبیعی سالانه ١٠ درصد افت تولید در مخازن مناطق نفت‌خیز جنوب داریم كه با اقدامات مختلف تعمیری، ظرفیت‌سازی، بهره‌مندی از پمپ‌های درون چاهی و غیره در جهت افت این مقدار جبران تلاش می‌كنیم.

**روش خاص ایرانی برای تولید و صادرات نفت
محمدی گفت: برنامه منسجم و منظمی برای ما تهیه شده است و با همه توان برنامه تولید را به پیش خواهیم برد اما اینكه ما چطور می‌خواهیم در این شرایط سخت، تولید و صادرات داشته باشیم، روشی است كه خاص ایرانیان است و قطعا اهداف را متناسب با شرایط روز دنبال خواهیم كرد
وی ادامه داد: به هر روی، این یك جنگ تمام عیار علیه ایرانیان است؛ همانطوری‌كه در 40 سال اخیر خدعه‌ها و دسیسه‌های دشمنان را خنثی كردیم با تلاش و مجاهدت فرزندان ایران زمین می‌توانیم سربلند بیرون آییم. به هر تقدیر مشكلاتی هست اما به هر حال ایرانیاین مرد روزهای سخت هستند.

اقتصام*1840*9132*1961*