۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۷
کد خبر 83299477
۰ نفر
سازمان اسناد سندهای تاریخی مردم را می‌خرد

تهران- ایرنا- معاون اسناد سازمان اسناد و كتابخانه ملی با تاكید بر ضرورت شناخت اهمیت سندهای تاریخی توسط مردم، گفت: سازمان اسناد سندهای تاریخی مردم را می‌خرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی زرافشان امروز (چهارشنبه) در نشست بزرگداشت روز اسناد ملی در كتابخانه ملی، نقش اسناد را انكارناپذیر دانست و افزود: وظیفه داریم علاوه بر حفاظت، اسناد را به نحو شایسته برای پژوهشگران و آگاهی مردم در منظر عموم قرار دهیم.
وی با اعلام اینكه آرشیو در ایران سابقه طولانی دارد، گفت: آرشیو اسناد در سال 1349به تشخیص دولت و جامعه بر اساس مصوبه مجلس شورا ملی ایجاد شد.
زرفشان گفت: در طول سال ها نگاه به موضوع آرشیو تغییر و آرشیو اسناد برای نگهداری به سمت دسترسی عموم تغییر كرده است.
زرافشان در دسترس بودن اسناد برای عموم را رویكرد جدید، مركز جهانی آرشیو نیز دانست و گفت: دسترس بودن اسناد نقشی اساسی در شكل گیری هویت نسل های آینده خواهد داشت. تحقق مردم سالاری، حقوق شهروندی و شفافیت و پاسخگویی دولت ها با دسترس بودن اسناد میسر می شود.
وی افزود: جریان آزاد اطلاعات دولت را مكلف به اجرای قوانین می كند كه این امر در راستای در دسترسی به آرشیو و اسناد است.
زرافشان درباره انواع اسناد و مدارك گفت: برخی اسناد دولتی را نهادها و وزارتخانه های به سازمان اسناد و كتابخانه های ملی می دهند و برخی از سوی مردم اهدا شده یا از آنها خریداری می شود.
معاون اسناد سازمان اسناد و كتابخانه ملی با اشاره به اسناد تایخی اهدایی و خریده شده از مردم گفت: علاقمندان می توانند اسنادشان را به سازمان اسناد و كتابخانه ملی بفروشند.
وی افزود: در این راستا دارندگان اسناد تاریخی می توانند اسنادشان را برای ارزیابی در اختیار ما بگذارند و در صورت داشتن ارزشمندی برای ما از سوی كارشناسان خبره قیمت گذاری شده و خریداری می شود.
زرافشان درباره اسناد دولتی گفت: تا كنون قوه قضائیه، وزارت نفت و دارای اسناد تاریخی خوبی در اختیار ما قرار دارند.
معاون اسناد كتابخانه ملی در پاسخ به این پرسش كه چه اسناد دولتی در اختیار این سازمان قرار می گیرد، گفت: وقتی سند از شرایط جاری بودن خارج شود و راكد شود در اختیار ما قرار می گیرد.
به گفته وی 12 مركز استان نیز در دیگر استان ها اقدام به آرشیو اسناد می كنند كه برخی از آنها منطقه ای و برخی استانی عمل می كنند.
معاون كتابخانه ملی با اعلام اینكه بر اساس آمار جهانی مراكز آرشیو اسناد حدود 3 درصد از اسنادشان را به دیجیتال تبدیل می كنند، افزود: ما نیز مدتی است این كار را آغاز كردیم.
وی میزان مراجعه به سند، محورهای رایج پژوهش در كشور، اسناد خطی و اسناد در معرض آسیب را از جمله الویت های دیجیتالی كردن اسناد برشمردو گفت: قدیمی ترین سند موجود در سازمان اسناد و كتابخانه ملی متعلق به 714 سال قبل است.
زرافشان با بیان اینكه ایران در بخش مرمت و اسناد از ظرفیت خوبی برخوردار است؛ گفت: بسیاری كشورها با توجه به وجود چنین ظرفیتی درخواست برگزاری كارگاه های آموزشی چگونگی مرمت اسناد‌ را دارند و ما تاكنون برای 21 كشور كارگاه آموزشی مرمت برگزار كرده ایم.
به گزارش ایرنا، 19 اردیبهشت به تصویب شورای فرهنگ عمومی در تقویم كشور روز ملی اسناد و میراث مكتوب نام گذاری شده است.
فراهنگ**3377**9157