۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۱
کد خبر 83299274
۰ نفر
سفر ظریف به قطر، 'به موقع و مهم'

تهران-ایرنا- مناسبات ایران و قطر از نظر سیاسی بسیار گسترده و حائز اهمیت بوده و یك كارشناس مسائل خاورمیانه می گوید سفر وزیر امورخارجه كشورمان به دوحه در شرایط كنونی بسیار مهم و به موقع انجام شده است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه كشورمان برای شركت در اجلاس گفت ‌وگوی همكاری آسیایی دیروز (سه شنبه) تهران را به مقصد دوحه ترك كرد. وی در جریان سفر به دوحه در ضیافت شام امیر قطر شركت كرد.
ایران و قطر از دیر باز از نظر همجواری، روابط بسیار دوستانه‌ای داشته‌اند. در خرداد96 عربستان سعودی، مصر، بحرین و امارات متحده عربی با وارد كردن این اتهام به قطر كه باعث بی‌ثباتی در منطقه می‌شود روابط دیپلماتیك با این كشور را قطع كردند. این كشورها قطر را به حمایت از گروه های تروریستی از جمله گروه‌های مرتبط با ایران متهم كردند.
تنش میان روابط قطر و عربستان وقتی بالا گرفت كه سخنانی به نقل از امیر قطر در خبرگزاری رسمی این كشور منتشر شد. اظهارات منسوب به «شیخ تمیم بن‌حمد آل ثانی» كه ایران را قدرتی بزرگ و ضامن ثبات در منطقه خوانده و حماس را نماینده فلسطینیان دانسته بود.
بعد از تحریم قطر توسط عربستان، ایران نیز یك بندر خود را برای تسهیل انتقال كالاها و مواد غذایی به قطر اختصاص داد و مرز هوایی خود را بر روی پروازهای شركت‌های هوایی این كشور بازگذاشت.
با توجه به اهمیت موضوع و سفر وزیر امور خارجه كشورمان به قطر، پژوهشگر ایرنا با «محمدصالح صدقیان» مدیر مركز عربی مطالعات ایرانی و كارشناس مسائل خاورمیانه به گفت و گو پرداخت.

**سفر ظریف به قطر مهم و به موقع است
صدقیانی در ابتدای این گفت و گو بیان داشت: سفر ظریف در این برهه از زمان به موقع و مهم است، قطر یكی از كشور های همكاری خلیج فارس محسوب می شود، اكنون كه رابطه پرتنش میان قطر امارات و عربستان وجود دارد این كشور رابطه خوبی با جمهوری اسلامی ایران دارد و تهران می تواند از این فرصت علیه نفوذ عربستان در منطقه استفاده كند
وی افزود: قطر كشوری ثروتمند با پتانسیل قوی در عرصه اقتصاد محسوب می شود و می تواند در عرصه اقتصادی با توجه به تحریم های خصمانه دولت آمریكا علیه ایران، در سطح اقتصادی به كشورمان كمك كند.
این كارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه یادآو رشد: در زمان تحریم های ظالمانه عربستان علیه قطر، ایران در كنار كشور قطر ماند و اعلام كرد ما مخالف تحریم علیه قطر هستیم و تحریم گزینه خوبی علیه ملت ها نیست و دولت ها می توانند در مواقع اختلاف از گزینه گفت و گو استفاده كنند.
وی افزود امیر قطر از مواضع ایران، در قبال تحریم های اعمال شده توسط عربستان علیه كشورش، تشكر و قدردانی كرد و ضیافت شام دیشب كه خود امیر قطر در آن حضور داشت نشان از مهم بودن سفر و نزدیكی روابط ایران و قطر است.

**تلاش عربستان برای منزوی كردن قطر و جلوگیری از رابطه با ایران
به گفته صدقیان، قطر عضو شورای همكاری خلیج فارس است كه 6كشور عربی از جمله كویت، عمان و قطر در آن عضویت دارند و از روزی كه قطر تحریم شده است این شورای كم رنگ شده و عدم حضور قطر، این شورای را در زمینه سیاسی و اقتصادی ضعیف كرده است.
مدیر مركز عربی مطالعات ایرانی و كارشناس مسائل خاورمیانه افزود: قطر چندین بار تهدید كرد است كه از این شورای خارج می شود و در صورت خروج قطر از این شورای به نظرم نمی تواند بر قوت خود باقی بماند چون عمان و كویت نیز روابط خوبی با این شورای ندارد و اعتراضات قوی بر آن وارد كرده اند.
وی همچنین گفت: عربستان تلاش جهت منزوی كردن قطر دارد و اگر فشار و تحریم ادامه یابد قطر مجبور است كه از این شورای خارج شود و با تضعیف شورای همكاری خلیج فارس متضرر اصلی عربستان محسوب می شود.
این كارشناس مسائل خاورمیانه همچنین اظهار داشت: ایران در مورد مسائل سوریه اختلاف عمیق با قطر داشت اما این اختلافات هرگز باعث نشد كه با داشتن مواضع متفاوت در مورد سوریه با این كشور قطع رابطه بوجود آید.
به گفته صدقیان، در آن برهه از زمان روابط دوستانه بین دوحه و تهران بر قوت خود باقی ماند هم جمهوری اسلامی و هم طرف قطری این روابط را مدیریت كردند و نگذاشتند كه روابط پرتنش شكل بگیرد، علیرغم اختلاف پراكنی ها كه دولت عربستان در این زمینه انجام داد.
مدیر مركز عربی مطالعات ایرانی و كارشناس مسائل خاورمیانه گفت: حفظ روابط دوستانه در منطقه به نفع دو كشور است و هنوز هم هواپیماهای قطری از فضای آسمان ایران استفاده می كنند و بقیه كشورهای همجوار قطر استفاده از فضای هوایی كشور خود را به قطر نمی دهند و این موقعیتی را برای بهره برداری به ایران می دهد كه از پتانسیل كشور قطر استفاده نماید.
قطر به عنوان یكی از ثروتمندترین كشور های حاشیه خلیج فارس می تواند دوست خوبی برای توسعه در سطح اقتصادی و سیاسی برای كشورمان محسوب شود.

**برگزاری مجمع كشورهای همكاری آسیایی در قطر و فرصت ایران برای مبارزه با تحریم ها
صدقیان،مدیر مركز عربی مطالعات ایرانی در این مورد اظهار داشت: با توجه به برگزاری مجمع كشورهای همكاری آسیایی در قطر، این می تواند فرصتی باشد تا ایران از آن به عنوان دفاع در مورد سیاست تحریم دولت امریكا علیه ایران استفاده نماید.
وی در پایان این گفت و گو بیان داشت: روابط ایران با 15كشور همسایه و كشورهای شرق آسیا رابطه خوب و دوستانه می باشد و روابط سیاسی كشورمان نسبت به گذشته با كشورهای آسیایی قوی تر شده است و من فكر می كنم با این كه این سازمان اكثریت از آسیا هستند كمك می كند تا به مواضع كشورمان علیه تحریم ها در منطقه كمك كند.
این كارشناس مسایل منطقه افزود: رئیس جمهور كشورمان اعلام كرد شش گزینه در قبال تحریم های نفتی اعمال شده در مقابل آمریكا داریم و این پیام قوی برای آمریكا هست و حفظ رابطه ایران با كشورهای آسیایی علامت مثبتی برای اقتصادایران است.
**پژوهشم** ر-ت**1552