جایزه‌ مسابقه بین‌المللی آهنگسازی برای «ناب» علی پهلوان

تهران- ایرنا- آهنگ ناب ساخته‌ علی پهلوان، در بین 19 هزار شركت كننده در مسابقه‌ بین‌المللی آهنگسازی آمریكا به مرحله‌ نهایی رسید و برنده بخش آرای مردمی شد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، مسابقه‌ بین المللی آهنگسازی
(The International Songwriting Competition /ISC) هرساله در شهر نشویل آمریكا برگزار می‌شود و هنرمندان مشهور و مدیران صنعت موسیقی داوری آن را به عهده دارند؛ از جمله افراد مشهوری كه داوری این مسابقه را امسال به عهده داشتند می‌توان به آدام لمبرت (Adam Lambert)، نوازنده گیتار و مارك آنتونی (Marc Anthony) آهنگساز و خواننده اشاره كرد.
این مسابقه كه از 18 سال قبل برگزار می شود، در بخش های مختلف از جمله آلبوم متفاوت بزرگسالان، آلبوم كودكان، بهترین آلبوم یا قطعه موسیقی بلوز، جز، كانتری و با هدف انگیزه دادن و تشویق آهنگسازان برترین های سال گذشته را می شناسد و در مجموع 71 نفر جایزه می گیرند.
همچنین یك جایزه به برترین قطعه سال از دید مخاطبان تعلق می گیرد كه قطعه «ناب» ساخته و با صدای علی پهلوان در سه دقیقه و 52 ثانیه توانسته برنده بخش آرای مردمی شود.
اخبار این مسابقه را می توان از طریق وبسایت رسمی این مسابقه به نشانی https://www.songwritingcompetition.com دنبال كرد.
علی پهلوان به همراه پیام صالحی اواخر دهه هفتاد گروه «آریان» را بنیان نهاد و موفق شد این گروه را به عنوان یكی از محبوب ترین گروه های تاریخ موسیقی پاپ ایران تا مدت ها اداره كند. گروه آریان توانست اولین آلبوم خود با نام «گل آفتابگردون» را تا مدت ها در صدر جدول پرفروش ترین آلبوم موسیقی پاپ و محبوب ترین آلبوم موسیقی پاپ معرفی كند.
این گروه اولین و تنها گروه موسیقی پاپ ایرانی است كه موفق شده اثر مشتركی با كریس د برگ (Chris de Burgh) خواننده مطرح موسیقی پاپ سال های قبل ضبط و منتشر كند.
همچنین رقابت تنگاتنگی بین گروه «كوچ» به خوانندگی علیرضا عصار و گروه آریان در عرصه برگزاری كنسرت جریان داشت. این دو گروه مدت ها علاوه بر ركوردداری در زمینه فروش بالای آلبوم از بالاترین میزان استقبال هوادارن از اجراهای زنده هم برخوردار و قادر بودند طی پانزده شب با سی اجرا صندلی های سالن میلاد نمایشگاه بین المللی را از هوادارن پر كنند. عده بسیاری موفقیت و شهرت كم نظیر گروه اریان را مدیون آلبوم اول این گروه یعنی گل آفتابگردون و طرح جلد آن می دانند.
در عرصه موسیقی پاپ بعد از انقلاب، آلبوم گل آفتابگردون اولین آلبومی بود كه روی جلد آن عكس سه نوازنده زن به چشم می خورد و به اعتقاد بسیاری از مهم ترین علت های اقبال به این گروه در روزهای اول حضور خود در موسیقی ایران بود.
پیام صالحی، محمدرضا گلزار، علیرضا طباطبایی، نینف امیرخاص، شراره فرنژاد، سحر و ساناز كاشمری و تیرداد كشاورزی از اعضای این گروه بودند. این گروه برخلاف انتظار عموم مردم به ناگاه منحل شد. علی پهلوان از آن زمان به بعد در خارج از كشور اقامت دارد.
علت انحلال ناگهانی این گروه تا مدت ها سوژه بحث هواداران گروه و اهالی موسیقی بود. شراره فرنژاد سال ها بعد از انحلال این گروه در مصاحبه ای با خبرنگار موسیقی یكی از سایت های معتبر علت انحلال آریان را تبانی پشت پرده علی پهلوان و محسن رجب پور (كه در آن زمان مدیریت برنامه های این گروه را بر عهده داشت) عنوان كرد.
فراهنگ**9494**9157