با حضور روحانی، بهره برداری از سدهای شرف شاه و جامیشان آغاز شد

كرمانشاه- ایرنا- با حضور رئیس جمهوری عملیات بهره برداری از سدهای شرف شاه گیلانغرب، جامیشان سنقرو كلیایی و بخشی از شبكه های پایین دست تنگه حمام قصرشیرین در استان كرمانشاه روز چهارشنبه از طریق ویدئو كنفرانس آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دكتر حسن روحانی در منطقه ازگله شهرستان ثلاث باباجانی از طریق ویدیو كنفرانس دستور بهره برداری از سدهای جامیشان شهرستان سنقر، سد شرف شاه گیلانغرب و تنگه حمام قصرشیرین را صادر كرد.
مدیرعامل شركت آب منطقه ای استان كرمانشاه در مراسم آغاز بهره برداری از این پروژه ها بیان داشت: سد شرف شاه گیلانغرب در پایداری آب شرب منطقه سومار بویژه بخش كشاورزی، بازارچه و صنعت نفت شهر و پرورش ماهی از اهمیت بسزایی برخوردار است.
بهرام درویشی اضافه كرد: سد شرف شاه با اعتبار 600 میلیارد تومان 90 درصد پیشرفت فیزیكی دارد كه 400 میلیارد تومان برای احداث مخزن و 200 میلیارد تومان برای شبكه های انتقال آب هزینه شد و برای تكمیل پروژه به 50 میلیارد تومان دیگر اعتبار نیاز است.
وی تامین آب شرب جمعیت منطقه سومار نفت شهر، تامین آب آبیاری سه هزار هكتار از اراضی كشاورزی منطقه كه اكنون 70 درصد به سیستم آبیاری نوین مجهز شده، تامین آب بازارچه سومار و توسعه پرورش ماهی را از جمله مزیت های این سد برشمرد.
درویشی در ادامه به بهره داری سد جامیشان سنقروكلیایی برای آبیاری اراضی پایین دست اشاره كرد و گفت: تاكنون برای شبكه انتقال آب شرب و كشاورزی این سد 151 میلیارد تومان اعتبار هزینه شده و پیش بینی می شود هزار شغل پایدار ایجاد شود.
او ذخیره سازی آب شرب شهر سنقر با توجه به توپوگرافی منطقه را مهم ترین كاركرد سد جامیشان دانست و گفت: پرورش هزار تن ماهی در سال، تولید 300 مگاوات برق و جذب گردشگر با توجه به نزدیكی سد جامیشان به شهرستان های سنقر، صحنه و كرمانشاه اهمیت این سد در كنار آبیاری پایدار اراضی كشاورزی را 2 چندان كرده است.
درویشی در پایان با اشاره به بهره برداری از شبكه های آبیاری پایین دست تنگه حمام قصرشیرین گفت: این طرح نیز برای جلوگیری از هدر رفت آب منطقه گرمسیری و آبیاری پایدار اراضی كشاورزی از اهمیت فراوانی برخوردار است.
3209/8066

سرخط اخبار استان‌ها