۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۵۶
کد خبر: 83299045
۰ نفر
روزه داری حجم شیر مادر را كم نمی كند

تهران- ایرنا- رئیس پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به انجام بررسی هایی در زمینه روزه داری و شیردهی، گفت: اگر تغذیه مادر كافی باشد، روزه داری بر روی حجم شیر تاثیری ندارد و تركیب شیر تاثیر خیلی مختصری دارد كه برای فرزند شیرخوار مضر نیست.

دكتر فریدون عزیزی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: بعد از شش ماهگی كه كودك شروع به مصرف غذا می كند، روزه داری مادر مشكلی ایجاد نمی كند.
وی اظهار داشت: قبل از شش ماهگی كه نوزاد فقط از شیرمادر استفاده می كند، در صورتی كه مادر رژیم غذایی مناسب را رعایت كند و به اندازه كافی شیر داشته باشد، روزه داری مضر نیست.
عزیزی ادامه داد: در صورتی كه مادر علاوه بر نداشتن بیماری، تغذیه را به نحوی رعایت كند كه وزن كافی در زمان بارداری داشته باشد، كمبودهایی مانند مواد غذایی و ویتامین ها هم نداشته باشد، به نظر می رسد روزه داری تاثیر سویی بر جنین ندارد.
وی بر لزوم آشنایی بیشتر پزشكان با موارد روزه داری، گفت: بیشتر تحقیقات در زمینه سلامت و روزه داری در 20 سال اخیر انجام شده، ممكن است برخی از پزشكان ما اطلاعاتی در این زمینه نداشته باشند، لذا پیشنهاد می شود كه وزارت بهداشت در دانشگاه ها حداقل یك یا 2 واحد درسی در مورد اثرات روزه داری و سلامت بگنجاند.
رئیس پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی افزود: این كار باعث می شود تا افراد با فواید و مزیت علمی روزه داری آشنایی بیشتری پیدا كنند.
وی ادامه داد: به انجمن های علمی پزشكی توصیه داریم كه در جلسات، همایش ها و سمپوزیوم های خود موضوع روزه داری و بیماری های خود را بگنجانند تا پزشكان آگاهی كافی در این زمینه پیدا كنند.
علمی ** 1201 **1485