۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۱
کد خبر 83298711
۰ نفر
لزوم مبارزه ريشه‌اي با فساد در همه سطوح

تهران- ايرنا- بحث مبارزه با فساد در مقاطع مختلف توسط شخصيت‌ها و مقامات ارشد نظام مطرح و به لزوم عزم و اراده جدي در آن بسيار تاكيد شده است، اما هر از چندي كه سخن از مبارزه با فساد به ميان مي‌آيد مبارزه قاطع را مشاهده نمي‌كنيم.

روزنامه آرمان در سرمقاله اي به قلم سيد مصطفي هاشمي طبا فعال سياسي، نوشته است: لذا به جهت اينكه بتوان حركتي تاثيرگذار در اين راستا صورت داد به طور كلي بايد بامردم راحت و صادقانه سخن گفت و آنها را از آنچه در حوزه‌هاي مختلف جامعه مي‌گذرد آگاه نمود. اين گفته از اين جهت است كه بسياري از شبكه‌هاي فارسي زبان بيگانه يا فضاي مجازي مسائلي را در مورد افراد متشخص و متعين مطرح مي‌كنند و اين افراد را زير سوال مي‌برند، اما درست آنجايي كه دستگاه‌هاي مسئول بايد نسبت به اين مسائل به شفاف‌سازي بپردازند؛ اين مسائل بي‌پاسخ مي‌ماند و كسي در راستاي تنوير افكار عمومي و روشن شدن ماجرا قدمي بر نمي‌دارد.

لذا زماني كه اين مسائل بدون تشريح و پاسخ باقي ماند، حتي اگر آن مساله كذب محض نيز باشد از سوي مردم به عنوان امري صحيح برداشت و تلقي مي‌شود. يعني فرض كنيم كه وقتي در مورد شخصي صحبت مي‌شود هيچ‌كس نمي‌گويد كه اين حرف درست يا غلط است. از اين جهت زماني كه اين سكوت به دفعات تكرار مي‌شود، مردم فكر مي‌كنند كه مسئولان دچار اين فساد هستند. مردم نيز وقتي چنين باوري داشته باشند كه چنين مشكلي در سطوح بالاي كشور وجود دارد، مي‌گويند وقتي اين مساله در سطوح بالا وجود دارد چرا ما نتوانيم از اين راه گليم خود را از آب بيرون بكشيم؟ از اين رو اين اصل كلا بايد مشخص شود كه اگر در مورد شخصي شائبه‌اي ايجاد شد؛ مقامات به‌خصوص قضائي خيلي سريع راجع به اين مسائل اظهار نظر كنند. خيلي از كساني كه اين مسائل برايشان عنوان مي‌شود كساني هستند كه مسئوليت‌هايي را به‌عهده دارند و هيچ‌كس هم در مورد چگونگي اين حرف‌هايي كه راجع به اين افراد يا بستگانشان گفته مي‌شود توضيح نمي‌دهد.

مثلا چندي پيش امام جمعه لواسان در مورد فساد در اين منطقه گفته بود كه «زور من هم به اينها نمي‌رسد.» بايد مشخص شود كه اين افراد كيستند و چرا شخصي مثل امام جمعه منطقه توانايي مقابله با اين افراد را ندارد. در نتيجه وقتي مسائل براي مردم مبهم مي‌نمايد مردم نيز سعي مي‌كنند در كار خود از اين رفتار الگو بگيرند و به آن تأسي كنند. در اينجا ديگر نصيحت‌ها و سخناني كه گفته مي‌شود اصلا تاثير نخواهد گذاشت. بايد نوعي پاكسازي ذهني و عملي صورت بگيرد تا همانطور كه معاون اول رئيس‌جمهور گفته ننگ فساد از دامان نظام جمهوري اسلامي پاك شود. مردم نيز با ديدن اين وضعيت همه چيز را تعميم به كل مي‌دهند. از اين رو خيلي مهم است كه در مورد مسئولان اين پاكسازي‌ها و توضيحات لازم براي مردم گفته شود. چرا كه تنها با پليس و بگير و ببند نمي‌توان با فساد مبارزه كرد و مساله بايد ريشه‌اي حل شود. تا زماني كه اين مهم انجام نشود مردم خواهند گفت كه عزم و اراده‌اي براي مقابله با فساد وجود ندارد.

*منبع:روزنامه آرمان،1398،2،11
**گروه اطلاع رساني**1893**9131