۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۷
کد خبر 83298555
۰ نفر
تاسیس مركز ملی پژوهش های خلیج فارس در گام اول

بندرعباس-ایرنا- به عقیده استادان دانشگاه های هرمزگان برای حفظ شان و جایگاه آبراه بین المللی خلیج فارس تاسیس مركزی برای پژوهش های علمی در حوزه های مختلف اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی یك ضرورت است.

به گزارش ایرنا، به گفته اعضای هیات علمی هرچند اقدام های خوبی در این زمینه شده و ساله از برگزیده های رشته های مختلف تجلیل می شود ولی این اقدام ها جامع نبوده و نیازمند مركزی برای تمركز در همه بخش ها می باشد.
استادان دانشگاههای هرمزگان به مناسبت دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس به بررسی جایگاه این حوزه از زاویه های مختلف پرداختند وخواستار توجه جدی ترمسوولان شدند.
به گفته این عده از محققان دانشگاههای هرمزگان، خلیج فارس با وجود نام پر آوازه و استراتژیك بودن آن در سطح دنیا در ابعاد مختلفی پژوهش جامعی برای شناخت بیشتر آن صورت نگرفته و همواره به عنوان یك حلقه مفقوده باقی مانده است.
دانشگاهیان هرمزگان تصریح كردند: همواره وقتی نام خلیج فارس به میان می آید برخی از كشورهای حوزه خلیج فارس آن را موضوع شخصی دانسته و در فكر تغییر نام بوده درحالیكه به عمق واهمیت آن كه در دنیا به عنوان یك آبراه بین المللی شناخته شده و دشمنان از سو استفاده وبهره می برند، پی نمی برند.

**راه اندازی مركز سیاست گذاری خلیج فارس ضروری است
استاد علوم سیاسی دانشگاه هرمزگان گفت: با توجه به اهمیت خلیج فارس تاسیس مركز سیاستگذاری خلیج فارس در راستای تهدیدات امنیت زیست محیطی حال حاضر و آینده ضرورت دارد.
مهدی ملاحی در نشست تخصصی بسیج اساتید هرمزگان با موضوع خلیج فارس افزود: تاسیس این مركز با هدف كمك به مراكز تصمیم گیر درحوزه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است كه نتیجه آن مورد رضایت آیندگان خواهد شد.
یكی دیگر از كارشناسان علوم سیاسی واستاد دانشگاه گفت: تاسیس یك مركز مطالعات و پژوهش های خلیج فارس نباید وابسته به شخص یا گروه خاصی شود كه مورد سو استفاده ها قرار گیرد.
قاسم امینی بیان كرد: باید برای مركز سیاست گذاری خلیج فارس ملاحظات اداری و سیاسی در نظر گرفته شود تا درجهت حل مشكلات این حوزه روند دایمی وجود داشته باشد.
وی با اشاره به اهمیت هویتی خلیج فارس، تبیین سیاست قدرت های بزرگ در حوزه خاورمیانه و نقش آفرینی آن ها در تغییرات اسناد اظهارداشت: ناكارآمدی فعالیت ها درایران و به ویژه هرمزگان، قسمت عمده ای از مساحت جغرافیایی خلیج فارس را در خود دارد كه باید مورد توجه قرار گیرد.

** نگاه اقتصادی به منطقه استراتژیك خلیج فارس
عضو هیات علمی دانشگاه هرمزگان نیز در این نشست عنوان كرد: درنگاه استراتژیك منطقه خلیج فارس توسط قدرت های جهانی، مولفه های مهمی وجود دارد كه اولین آن اقتصاد است.
محمد محبی خاطرنشان كرد: وجود منابع غنی نفت و گاز به عنوان موتور محركه اقتصاد صنعتی باعث اهمیت این منطقه شده است و ثروت ناشی از فروش این منابع در كشورهای منطقه، بازار مصرف مهمی برای كالاهای صنعتی به شمار می رود.
وی ادامه داد: تقاضا برای انواع تسلیحات نظامی با ایجاد درگیری ها وگسترش واگرایی منطقه ای افزایش می یابد و منابع معدنی موجود درخلیج فارس نیز به اهمیت اقتصادی افزوده می شود.
این استاد دانشگاه درحوزه سیاست بیان كرد: مولفه دوم وجود مدل جمهوری اسلامی درایران است كه با اهداف اقتصادی و سیاسی دنیای كاپیتالیز درتضاد می باشد كه باعث كشانده شدن دولت های غربی به این منطقه شده است.
وی یاد آور شد: مولفه سوم وجود رژیم صهیونیستی به عنوان نژاد پرست درخاورمیانه به دنبال گسترش وغارت است و نمی خواهد درمنطقه همگرایی شكل بگیرد و در پی آن تقویت گسل های قومی و مذهبی و تاریخی ایجاد می كند.
به گفته وی؛ همه این عوامل باعث شده خلیج فارس با خطرات واگرایی منطقه ای نزاع و تشدید مشكلات زیست محیطی روبرو باشد.

** خلیج فارس دارای ذخائر عظیم نفت وگاز
استاد دانشگاه آزاد هرمزگان در این گردهمایی گفت: در امور ملی می توان نقش پیشنهاد دهنده داشت اما در امور منطقه ای می توان درمیان مدت و بلند مدت امكان نوعی عدم تمركز را مشاهده كنیم.
یاسر روستایی بیان كرد: به عنوان ساكنان استان باید تمركزمان برمعیشت روزمره مردم باشد كه ضرورت دارد.
این دانش آموخته دكترای اقتصاد انرژی واستاد دانشگاه تصریح كرد: اهمیت خلیج فارس در راستای ارتباط آن از طریق تنگه هرمز و دریای عمان به اقیانوس هند واتصال سه قاره اروپا، آسیا، آفریقا وهمچنین سه عامل موقعیت جغرافیایی، بازار صدور كالا، ذخایرعظیم انرژی مهم است.
سلمان ستوده نیا اضافه كرد: مزایای دریا مانند نفت، گاز و معدن و ذخایر آبزیان شامل ماهی، میگو، صدف، مروارید و جلبك كه منابع سرشارغذایی محسوب می شود.
وی خاطر نشان كرد: با توجه به اینكه ارزان ترین راه برای انتقال كالا و خدمات، دریا می باشد بنابراین مولفه اقتصاد دریا محور می تواند اتكا كشور را به نفت كاهش دهد.

** ایجاد شغل های اشتغالزا درحوزه خلیج فارس
به گفته این استاد دانشگاه درحوزه اقتصاد و انرژی؛ كشور ایران در استفاده از جزیره های قشم وهرمز می تواند سرمایه گذاری و گردشگری را افزایش دهد و با سرمایه گذاری در مجتمع پتروشیمی، ظرفیت تولید آمونیاك، متانول، كود شیمیایی و صنایع وابسته به آب، مشاغل بسیاری ایجاد كند.
ستوده نیا معتقد است؛ ازطریق گسترش گردشكری درجزیره های كیش، قشم و هرمز، می توان برخی از كشورهای حاشیه را از گردشگری خارج كرده و باعث ورود ارز و افزایش اشتغال در حوزه خلیج فارس شد.
یك بانوی دان آموخته دكترای محیط زیست در ادامه گفت: خلیج فارس باید با توجه به شرایط اقتصادی و به لحاظ داشتن منابع نفت، گاز، مواد معدنی و تنگه هرمز، از نظر زیست محیطی مورد توجه قرار گیرد.
مریم عنایتی خاطرنشان كرد: نگاه كشورهای استعماری و حوزه خلیج فارس بهره برداری بیشتراز این منابع است و مساله محیط زیست می تواند وجه تشابه و مشترك این كشورها باشد.
وی افزود: برای اینكه ضمانت اجرایی بالا رود و اثرگذار باشد باید تفاهم نامه، پروتكل یا كنوانسیونی قرار داه شود كه لازم است وزارت خارجه وارد شده و از تك قطبی بودن فاصله بگیرد.
این فعال محیط زیستی بیان كرد: برای مقابله با تهدیدات محیط زیست باید اقدام های بین المللی انجام شود و از مسوولان، نمایندگان و استاندار انتظار می رود یك ساختارعلمی با ضمانت بالا در حوزه خلیج فارس ایجاد شود.
دهم اردیبهشت روز ملی خلیج فارس است كه هرساله آیین های مختلفی دراین روز در بخش های مختلف فرهنگی، هنری، ورزشی برگزار می شود.
امسال هم مراسم روز ملی خلیج فارس با حضور وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی برنامه هایی دراعم از آیین پایانی جشنواره ملی خلیج فارس، دو نمایی كتاب، برفراشته شدن پرچم پر افتخار جمهوری اسلامی بر روی ناوسهند ودهها برنامه متنوع با شكوه خاصی در استان هرمزگان برگزار شد.
9944 / 6048