رواديد يك طرفه مانع رونق تجارت خارجي در آستارا - عيسي پاشاپور

آستارا - ايرنا - لغو رواديد براي سفر اتباع جمهوري آذربايجان به ايران و صدور آن براي گذر ايرانيان به آن كشور همسايه، علاوه بر دوگانگي در روابط اجتماعي دو كشور، مانعي براي فعاليت بيشتر تجار و صادركنندگان در آستارا محسوب مي شود.

از سال 1389 كه رواديد بين ايران و جمهوري آذربايجان به صورت يك طرفه براي اتباع آذري برداشته شد، زمينه ورود و خروج و حمل كالا براي تجار و شهروندان آذري تسهيل شده و شهرستان مرزي بندر آستارا روزانه حضور نزديك به سه هزار تبعه آذري را شاهد است و آنان اقلام مورد نياز خود را كه دولت جمهوري اسلامي ايران براي اغلب آنها يارانه مي پردازد، به لحاظ تفاضل ريال با منات(پول رايج جمهوري آذربايجان) با نازل ترين قيمت خريداري و از مرز خارج مي كنند.
اين در حالي است كه ايرانيان و بخصوص تجار، صادركنندگان و واردكنندگان گيلاني بايد براي سفر به جمهوري آذربايجان رواديد تهيه كنند و به طبع، هزينه هاي آن مانعي براي رونق و شتاب لازم در تجارت بين المللي است.
اين موضوع بارها از سوي مسئولان بندر مرزي آستارا بخصوص نماينده مردم اين شهرستان در مجلس شوراي اسلامي براي نمايندگان و وزير امور خارجه مطرح و موجب حضور و پاسخگويي دكتر ظريف در مجلس شوراي اسلامي شده اما با وجود پيگيري هاي لازم، تاكنون نتيجه اي نداشته و لغو رواديد جمهوري آذربايجان در حد آرزو مانده است.
گويا يكي از دلايل لغو يك طرفه رواديد، اشتياق اتباع آذري براي سفر به اماكن زيارتي ايران نظير مشهد مقدس و قم بوده است و ايران نمي خواهد با اقدامي متقابل، صدور رواديد براي آنها را رايج كند اما در هر صورت، شيوه تبعيض گونه در روابط اجتماعي دو كشور، به ضرر مردم مرزدار و مرزنشين آستارا و ساير شهرهاي مجاور تمام مي شود.
تفاوت رونق اقتصادي امروز بازار ساحلي و مراكز اقتصادي آستارا با سال هاي گذشته، نشانگر تاثير منفي مانعي به عنوان رواديد بر شكوفايي اقتصادي اين شهرستان مرزي است و به يقين، در كاهش خروج گردشگران و مسافران از اين نقطه مرزي نيز تاثيرگذار است.
جمهوري آذربايجان در مقابل پيگيري هاي مسئولان ايراني براي حذف رواديد، امكان صدور آن را براي ايرانيان در مرز و فرودگاه هاي خود فراهم كرده و هر چند اين اقدام گامي براي سهولت رفت و آمد به آن كشور است، اما وجود سه مرز آبي، خاكي و ريلي و زمينه ترويج گردشگري سلامت و مذهبي از طريق مرز آستارا، حذف رواديد را مي طلبد.
مطالبه مردم آستارا و تجار استان گيلان در خصوص حذف رواديد براي سفر به جمهوري آذربايجان و رواج گذر مرزنشينان تا شعاع 45 كيلومتر كشور همسايه، در سفر رئيس جمهوري به گيلان در اسفند 97 نيز از سوي مسئولان استان و آستارا مطرح شد و مسئولان عالي رتبه براي تحقق اين مطالبه بر حق مردم مصمم هستند، اما به نظر مي رسد تا عملياتي شدن و تعبير آن روياي شيرين، فاصله اي دور وجود دارد.
خبرنگار ايرنا
7124