۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۰۸
کد خبر: 83298369
۰ نفر
برگزیدگان نهمین جشنواره كارگر ایرانی معرفی شدند

تهران-ایرنا- آیین اختتامیه نهمین جشنواره فرهنگی هنری كارگر ایرانی با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و با معرفی برگزیدگان عصر سه شنبه در فرهنگسرای شفق برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در این آیین محمد جدی در حوزه هنرهای تجسمی؛ كتابت سوره انعام، ولی بختیاری در حوزه فرهنگی و ادبی بخش تالیفات؛ تالیف كتاب «الهی پیر شی»، سونیا اهرابی اصلی در حوزه هنرهای صنایع دستی؛ سفال، اعظم پاشازاده در حوزه هنرهای صنایع دستی؛ پته دوزی(ابریشم دوزی روی پارچه) تندیس نهمین جشنواره فرهنگی هنری كارگر ایرانی را از آن خود كردند.
در رشته هنرهای تجسمی، هادی هنردوست خوشنویسی(سیاه مشق)، اصغر مرزبان خوشنویسی(چلیپا)، داود برجلو عكاسی، در رشته هنرهای صنایع دستی؛ سیده شهناز باقرنژاد گلیم بافی، طاهره بیاتی جم خراش روی فلز، مرجان اشراقی سامانی معرق كاشی، فاطمه برزگر آبگینه، حانیه سادات اسماعیلی نقاشی و در رشته فرهنگی ادبی سعید علیزاده برگزیده شدند.
همچنین در این آیین از خانواده شهیدان یدالله متقی، علی و امیرحسین زینالی تجلیل شد.
دبیر نهمین جشنواره فرهنگی هنری كارگر ایرانی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، هدف از برگزاری این جشنواره را بسط و ترویج فرهنگ كار و كارآفرینی در جامعه، معرفی جلوه هایی از اقتصاد مقاومتی، تولید كالا و محصول ایرانی، تكریم و تجلیل از مقام كارگران هنرمند، شناسایی این افراد و بسترسازی برای تشكیل باشگاه كارآفرینی از كارگران هنرمند به همت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و بهره مندی از آثار این قشر عنوان كرد.
سیداسماعیل جعفرپور گفت: فروردین امسال فراخوان این جشنواره در رشته های هنرهای تجسمی (طراحی، نقاشی، عكاسی و خوشنویسی)، صنایع دستی سنتی همچون سفال و سرامیك، گلیم بافی، ترمه دوزی، خراش فلزات، آبگینه و پتینه و آثار فرهنگی و ادبی مانند مقاله، شعر و ترانه (غزل، قصیده) از آثار ارائه شده منظوم و منثور و كار و كارآفرینی و محصولات تولیدی ثبت شده منتشر شد.
وی با اشاره به ارسال 322 اثر توسط 114 كارگر هنرمند به نهمین دبیرخانه جشنواره فرهنگی هنری كارگر ایرانی فزود: در بخش هنرهای تجسمی 95 اثر، در بخش صنایع دستی 68 اثر، در بخش فرهنگی و ادبی 53 اثر و در بخش كار و كارآفرینی و محصولات ثبت شده 6 اثر ارسال شد.
رئیس فرهنگسرای كار و تعاون اظهارداشت: پس از داوری و ارزیابی آثار، 13 كارگر هنرمند به عنوان منتخبین نهمین جشنواره فرهنگی هنری كارگر ایرانی معرفی شدند و در حاشیه نمایشگاه نیز منتخبی از آثار این هنرمندان به نمایش گذاشته شد.
به گفته جعفرپور، مدیریت فرهنگی هنری منطقه 9، فرهنگسرای كار و تعاون، مدیریت فرهنگی هنری منطقه 6 و فرهنگسرای شفق، ستاد مركزی گرامیداشت هفته كارگر(خانه كارگر)، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نهادهای مرتبط با كار و كارگر مشاركت داشتند.

*بیش از 75 درصد هنرمندان صنابع دستی بانوان هستند
معاون رییس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در آیین اختتامیه نهمین جشنواره فرهنگی هنری كارگر ایرانی ضمن تبریك هفته و روز جهانی كارگر گفت: بخش صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی مظهر كارگر هنرمند است و با صنعت گرانی مواجه هستیم كه با هنر خود آثاری را تولید می كنند كه جنبه اقتصادی و هنری و روز به روز این مسیر در حال رونق گرفتن است.
علی اصغر مونسان با اشاره به اینكه بیش از 75 درصد از صنعتگران هنرمند بانوان هستند، افزود: معیشت حدود 3 میلیون خانوار از این طریق تامین می شود و در دور دست ترین نقاط كشور، جاهایی كه كمتر توسعه پیدا كرده، نقش صنایع دستی توانسته ایجاد اشتغال و درآمد كند.
وی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام «رونق تولید» اظهارداشت: این نامگذاری نشان از اهمیت قشر كارگر دارد، كارگران هنرمندی كه در تولید و اقتصاد و در بخش هنری و فرهنگ كشور مشاركت دارند و امیدوارم كه امسال با تلاش این افراد شاهد رونق تولید و اقتصاد كشور باشیم.
رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران نیز در این آیین با اشاره به اهمیت نقش كارگران در جامعه گفت: براساس مستندات تاریخی، پیامبر(ص) تنها فرد و تنها قشری را كه به‌ عنوان الگو بر دستانش متواضعانه بوسه زد، كارگر بود و در مواردی بر حق كارگر تاكید می كنند كه این منش باید الگو، سبك زندگی و مدیریتی در كشور باشد.
سعید اوحدی افزود: در آموزه های دینی، اجتماعی و ملی كار و تلاش دارای جایگاه ارزشمندی است و كار ریشه در جوهر و فطرت انسان دارد، پیامبر(ص) تاكید كردند كه فردی كه برای رزق و روزی حلال خانواده خود تلاش می‌كند، جهاد در راه خداست.
وی با اشاره به نامگذاری امسال به نام رونق تولید توسط رهبر معظم انقلاب اظهارداشت: در این میان جوهر تولید كه همان قشر كارگر هستند مد نظر قرار گرفته است، امسال سال بها دادن و تجلیل از كارگر است كه عامل اصلی تولید محسوب می شود.
اوحدی تاكید كرد: توسعه پایدار بدون بهادادن به جامعه كارگری امكان پذیر نیست.
دبیركل خانه كارگر و نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب درباره كارگران گفت: ایشان كارگران را وفادارترین قشر جامعه دانستند و هر فردی در این ایام قدمی برای این قشر جامعه برداشت، كارگران خوشحال می‌شوند.
علیرضا محجوب ضمن دعوت از كارگران برای راهپیمایی به مناسبت روز كارگر افزود: در این روز از كسانی یاد می كنیم كه در نقطه مظلومیت دولت‌ها و حكومت‌های فعلی واقع شده‌اند.
وی، امپریالیسم را سمبل امپراطوری دانست و اظهارداشت: كارگران مظلوم ترین افراد در دولت ها بودند و امروز امریكا شمشیر جباریتش را به سمت كارگران گرفته است.
نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: ما همراهی خود را با كارگران اعلام می‌ كنیم و همیشه تلاش كردیم بگوییم اگر زورگویی می خواهد به حریم نیروی توانای ما تجاوز كند، همه از او هستیم و او هم از ماست و پشتیبانی خواهیم كرد.
تهرام/7245//1348