۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۲۰:۱۲
کد خبر: 83298298
۰ نفر
رئیس سازمان نقشه برداری: آب نگاری از 60 درصد خلیج فارس انجام شد

تهران- ایرنا- رئیس سازمان نقشه برداری كشور با بیان اینكه آب نگاری از سال 1364 تاكنون در حال انجام است گفت: عملیات آب نگاری (هیدروگرافی) از 60 درصد خلیج فارس انجام شده است.

به گزارش عصر سه شنبه خبرنگار ایرنا؛ مسعود شفیعی در مراسم رونمایی از 30 شیت نقشه خلیج فارس كه در موزه نقشه تهران برگزار شد بیان كرد: از سال 1364 واحد آب نگار در این سازمان ایجاد شده است كه توانستیم در اواخر سال 2016 (طی 2 سال) اخیر 48 نقشه بر اساس استاندارد جهانی IHo منتشر شده و این موارد در حوزه دریانوردی بین المللی در دسترس همگان قرار گرفت.
وی با بیان اینكه در گذشته دور هیچ گونه نقشه برداری و شناخت از خلیج فارس انجام نشده است افزود: ایران تنها كشوری در بخش نقشه نگاری آب در میان كشورهای حوزه خلیج فارس نقشه هایی را از این دریا تهیه كرده است.
رئیس سازمان نقشه برداری كشور با بیان اینكه خلیج فارس سومین خلیج در جهان محسوب می شود گفت: خلیج فارس به طول 850 كیلومتر، 270 كیلومتر عرض و 850 كیلومتر طول دارد كه متوسط عمق آن 50 تا 90 متر است كه سرشار از ذخایر نفتی و آبزیان است.
وی خاطرنشان كرد: تلاش می كنیم در دومین گام در خصوص پوشش از خلیج فارس 150 نقشه دیگر دریانوردی بر اساس استاندارد جهانی تهیه كنیم.
به گفته شفیعی، ایران تنها یك شناور آب نگار در منطقه دارد كه باید با تدابیر و برنامه ریزی های لازم ضمن تهیه نقشه از این میراث گرانبها نگهداری كنیم.
وی با بیان اینكه كار نقشه برداری در دریا هیچ گاه متوقف نمی شود گفت: تلاش می كنیم پروسه نقشه برداری و شناخت جغرافیا و عمق بیشتر دریای خلیج فارس را بیشتر ادامه دهیم تا بتوانیم شناخت از محیط های پیرامونی این دریا را بهتر مشخص كنیم.
شفیعی افزود: تلاش می كنیم نقشه مطالعات سواحلی این رشته را در آینده نه چندان دور دنبال كنیم تا بتوانیم در بخش های داخلی همكاری خوبی را با وزارت نفت داشته باشیم تا ظرفیت بالقوه این منطقه را گزارش دهیم.
تهرام/7247//1348