300 هزار فلسطینی بیكار در نوار غزه

غزه-ایرنا- 'جمال الخضری' رئیس كمیته مردمی مبارزه با محاصره نوار غزه با تاكید بر وخامت اوضاع معیشتی و اقتصادی این منطقه به دنبال تداوم محاصره صهیونیست ها اعلام كرد: 300 هزار بیكار در نوار غزه وجود دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا از غزه، الخضری روز سه شنبه در آستانه روز جهانی كار و كارگر گفت كه جامعه جهانی به اوضاع فاجعه بار دو میلیون فلسطینی كه در نوار غزه زندگی می كنند، توجهی ندارد.
وی تاكید كرد، هیچ كس به فكر ارائه راه حل عملی و واقعی برای حل مشكلات اقتصادی و معیشتی مردم این باریكه نیست.
رئیس كمیته مردمی مبارزه با محاصره نوار غزه تصریح كرد كه قشر كارگر و فارغ التحصیلان دانشگاهی، بیشترین ضرر را به سبب تداوم محاصره نوار غزه به دست صهیونیست ها متحمل شده اند.
به گفته این مسئول فلسطینی، غزه بیش از 12 سال است كه در محاصره قرار دارد و تعداد بیكاران در این باریكه به بیش از 300 هزار نفر رسیده كه در شرایط اقتصادی و انسانی بسیار بدی زندگی می كنند.
الخضری تاكید كرد كه افزایش روزافزون میزان بیكاری در نوار غزه غیرقابل تحمل است و نزدیك است كه میزان آن به 60 درصد برسد كه بیشترین میزان بیكاری در جهان به شمار می رود.
وی تصریح كرد: حل معضلات مردم نوار غزه كه جان هزاران خانواده فلسطینی را تهدید می كند، نیازمند تلاش مسئولان فلسطینی و كشورهای عربی و جامعه بین المللی است.
رئیس كمیته مردمی مبارزه با محاصره نوار غزه خاطرنشان كرد، این خانواده ها با سختی های فراوانی دست و پنجه نرم می كنند و بسیاری از آنها از ملزومات اولیه زندگی محروم هستند.
این مسئول فلسطینی گفت: حدود 85 درصد از ساكنان نوار غزه زیر خط فقر زندگی می كنند و میانگین درآمد روزانه یك نفر دو دلار است.
به گفته وی، 90 درصد از كارگاه و فروشگاه ها و مغازه ها نیز به سبب محاصره متحمل ضرر و زیان شده تا جایی كه صاحبان بسیاری از آنها فعالیت خود را كاهش داده یا مجبور به بستن مغازه خود شدند.
الخضری از سندیكای كارگران كشورهای عربی و جهان خواست یك صندوق بین المللی برای حمایت از كارگران فلسطین به ویژه كارگران نوار غزه تاسیس كنند كه در محاصره به سر می برند و اوضاع معیشتی وخیمی دارند.
رژیم صهیونیستی در جریان محاصره غزه از واردشدن مواد غذایی و دارو به آن جلوگیری می كند و در روزهای اخیر نیز محدوده صید برای صیادان فلسطینی را كاهش داده است.
شبك**خاورم*9329*1436**1392

سرخط اخبار جهان